X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44853
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z choinką. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 19 grudnia 2019r.
Grupa : 4-5 latki
Nauczyciel prowadzący: Dorota Jawień
Temat kompleksowy: Święta tuz, tuż...
Temat dnia: Spotkanie z choinką
Cele ogólne:
- poznawanie zwyczajów i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia;
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
- kształtowanie nawyku uważnego słuchania przeczytanego tekstu;

- uświadomienie wartości płynących z bajki poprzez wspólną rozmowę:

- rozwijanie wrażliwości dziecka na otaczającą go rzeczywistość;
- kształtowanie zachowań proekologicznych
- rozwijanie aktywności twórczej oraz umiejętności współdziałania w grupie,
Cele szczegółowe:
- dziecko zna tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia np. ubieranie choinki oraz symbolikę ozdób bożonarodzeniowych ;
- zna zwyczaje regionalne oraz międzynarodowe związane z ubieraniem choinki;
- uważnie słucha czytanego tekstu
- potrafi wypowiadać się w grupie na określony temat
- dziecko rozumie konieczność dbania o przyrodę
- zgodnie współpracuje w grupie,
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- rozwija i kształtuje zdolności manualne
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna ( rozmowa w oparciu o tekst literacki, informacje oraz ilustracje, pogadanka; ilustracja ruchowa do piosenki; działań praktycznych

Formy pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst baśni H. Ch.Andersena „ Choinka”, rymowanka, widokówki, obrazki związane ze świętami, kartki, ilustracje do opowiadania, kredki, karty pracy, płyta CD z piosenką, choinka, ozdoby choinkowe.

Przebieg:

1. Wzbudzenie zaciekawienia u dzieci tajemniczym pudełkiem. Wyjaśnienie co ono zawiera - kamishibaj (kami- papier, shibaj- teatr, tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków). O czym będzie nasz teatrzyk dowiecie się po rozwiązaniu zagadki:
Zielona, z lasu wzięta, wesoło nam z nią w święta,
Igieł ma więcej od krawca, a nawet od jeża.
Zima i latem jednaka zawsze zielona i świeża. (choinka)
Słuchanie fragmentów bajki H. Ch. Andersena z wykorzystaniem magicznego teatrzyku obrazkowego.

2. Rozmowa nt. treści bajki:
- Gdzie rosła choinka?
- O czym marzyło drzewko?
- Czy to marzenie się spełniło?
- Czy choinka była szczęśliwa?
- Za czym tęskniło drzewko?
- Jak zakończyła się historia choinki? Jak inaczej mogłyby się potoczyć losy choinki?

3. Zabawa ruchowa z elementem dramy „Smutna i wesoła choinka”
Dzieci próbują pokazać ruchem, mimiką jak wyglądają i czują się w roli choinki.

Choineczka rosła w borze i napłakać się nie może,
że samotna tutaj stoi nie rozświetla twych pokoi.

Choineczka stoi w borze i nacieszyć się nie może,
Ze w pokoju będzie stała, salon wielki rozświetlała.

4. Wypowiadanie się dzieci na temat: Kiedy drzewko iglaste staje się choinką?
Zachęcanie do kupowania drzewek choinkowych w doniczkach lub sztucznych choinek- ekologiczny wymiar świąt.
5. Podanie kilku informacji na temat choinki.
Według historycznych zapisów, choinkę ubierano już 500 lat temu. Po raz pierwszy ubrano ją we francuskim mieście – Strassburgu. Tam narodził się zwyczaj dekorowania choinki. Pierwotnie jako ozdób używano jabłek, szyszek i świeczek. Później – ozdób ze słomy. Do Polski choinka przywędrowała ok. 200 lat temu z Niemiec, natomiast znany był wcześniej w polskich domach zwyczaj wieszania pod sufitem podłaźnika czyli najpiękniejszej gałęzi jodły lub świerka ozdobionego jabłkami, orzechami, światami z kolorowych opłatków oraz różnobarwnymi łańcuchami. Współcześnie zdobiona jest przede wszystkim kolorowymi bombkami, błyszczącymi łańcuchami i elektrycznymi lampkami.

6. Zabawa ruchowa z elementem kinezjologii : Choinka

Skul się w kłębek i wyobraź sobie, że jesteś małym nasionkiem świerku. Jest wiosna i rośniesz, rozwijasz się i wyciągasz do słońca ... (dzieci powoli rozwijają się jak nasionka aż do wyprostowania i stawania na palce wyciągając ręce do góry), ale nadchodzi zima i ciężki śnieg pokrywa wasze gałęzie (dzieci spuszczają ciężko ramiona i stają na „pełnych stopach”)... strząsacie śnieg z siebie... stoicie tak przez chwilę, w ciszy... jest zima... zimny wiatr czasami targa waszymi gałęziami... (dzieci mogą wydawać dzwięki szumiącego wiatru)

7. Zabawa ilustracyjna do piosenki „ Na strunach igieł”
Rysowanie w powietrzu oburącz choinki i jej ozdób: bombek, łańcucha, lampek.
8. Wesołe choinki -ćwiczenia grafomotoryczne -rysowanie po śladach rysunku choinki, bez odrywania kredki od kartki. Ozdabianie rysunku choinki.
9. Ubieramy choinkę. Wspólne ubieranie choinki przygotowanymi ozdobami. Stosowanie pojęć : na, pod, obok, między, wysoko, nisko podczas wykonywanych czynności.

Opracowała : Dorota Jawień

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.