X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44212
Przesłano:

Projekt edukacyjny "Chcemy żyć bez dymu-zmień siebie i innych. Nie pal!"

PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS IV-V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

TEMAT: CHCEMY ŻYĆ BEZ DYMU- ZMIEŃ SIEBIE I INNYCH. NIE PAL.

Termin:23 marca 2018 roku.
Czas realizacji:2 tygodnie – praca zespołowa w konsultacji z nauczycielami.
Prezentacja:klasy czwarte i piąte, po dwie godziny lekcyjne.
Miejsce prezentacji:hala widowiskowo - sportowa.
Uczestnicy:społeczność szkolna klas 4-5, nauczyciele.

Cele ogólne:
-integracja społeczności szkolnej;
-doskonalenie umiejętności współpracy w grupie;
-korzystanie z różnych źródeł informacji;
-rozwijanie umiejętności prezentowania przygotowanego materiału;
-pobudzanie kreatywności;
-umiejętne zaplanowanie pracy;

Cele szczegółowe:
-zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie;
-uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem;
-kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich;
-uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat zdrowia;

Źródła informacji:
-zbiory biblioteki szkolnej;
-czasopisma;
-internet: kampania społeczna AfloFarm „Nie spal się na starcie”;

Formy realizacji:

- ZADANIOWA
-plakaty – wystawa/ KONKURS;
-hasło- rymowanka/ KONKURS;
-krzyżówka/ KONKURS;
-zawieszki tematyczne/ KONKURS;
-prezentacja piosenek przygotowanych przez klasy;

- POKAZOWA
-spot tematyczny;
-przedstawienie „Sąd nad papierosem” przygotowane przez uczniów klas V;
-przedstawienie prac konkursowych- MEMY;

PLAN REALIZACJI

KLASY CZWARTE/PIĄTE:

Wyłonić reprezentacje klasy (2 dziewczynki + 2chłopców) do konkursu „Krzyżówka”
Czas przygotowania:2 tygodnie
Prezentacja:wspólne spotkanie uczniów klas 4
Konsultacje:wychowawca

Przygotować plakat/mem w formacie minimum A3, dowolna forma plastyczna, Temat: „Chcemy żyć bez dymu- zmień siebie i innych –NIE PAL”
Czas przygotowania:2 tygodnie
Prezentacja:wystawa w hali widowiskowo sportowej
Konsultacje:wychowawca oraz nauczyciel plastyki

Przygotować uczniów do zaprezentowania piosenki
Czas przygotowania:2 tygodnie
Prezentacja:wspólne spotkanie uczniów klas 4
Konsultacje:wychowawca oraz nauczyciel muzyki

Przygotowanie zawieszki na jeden z wybranych tematów: „Chcemy żyć bez dymu” , „Wyłącz palenie” , „Nie pal przy mnie proszę”.
Czas przygotowania: 2 tygodnie (wykonane zawieszki przewodniczący klasy przekazuje wychowawcy, który w dniu imprezy rozdaje uczniom)
Prezentacja:wspólne spotkanie uczniów klas 4
Konsultacje:wychowawca oraz nauczyciel plastyki

ZADANIA DLA ORGANIZATORA:

Zebrać plakaty/ MEMY od poszczególnych klas
Termin realizacji:dwa dni przed prezentacją
Przygotowanie przedstawienia „Sąd nad papierosem” – występ uczniów klas V.
Przygotowanie wystroju i nagłośnienia w hali widowiskowo-sportowej.
Przeprowadzić imprezę dla uczniów klas 4 i 5

Przebieg imprezy:
Projekcja filmu edukacyjnego „Nie Spal Się Na Starcie” - Fundacja Aflofarm
Powołanie komisji konkursowej.
Konkurs klas na hasło-rymowankę tematyczną/ ocena zawieszek tematycznych.
Konkurs „Krzyżówka” – 4 osobowe reprezentacje klas (2dz+2ch).
Przedstawienie „Sąd nad papierosem”.
Przedstawienie piosenki (w czasie przerwy w przedstawieniu).
Pokaz taneczny ZUMBA KIDS (czas na podliczenie wyników konkursu).
Ogłoszenie wyników – nagrodzenie zwycięzców.
Zakończenie imprezy.

Załącznik 1: SCENARIUSZ „Sąd nad papierosem”

Występują:

SĘDZIA, PROKURATOR, SERCE, PŁUCA, NAUCZYCIELKA, LEKARZ, DZIECKO, KOSMETYCZKA, OBROŃCA, PAPIEROS, POLICJANCI.

SĘDZIA
(krawat – koniecznie – wzorzysty, krótkie spodenki, młotek gumowy/drewniany; może peruka, okulary; na stole, przy którym będzie siedział– czaszka z papierosem w zębach)

Otwieram rozprawę sądu w Stęszewie. Rozpatrywana będzie sprawa oskarżonych papierosów. Proszę pana prokuratora o przedstawienie aktu oskarżenia.

PROKURATOR
(krótkie spodenki, krawat – np. różowy – koszulka z czaszką, okulary;)

Wysoki sądzie, oskarżam papierosy o świadome niszczenie zdrowia ludzi. Papieros zawiera nikotynę, arsen, substancje drażniące i rakotwórcze, metale ciężkie, amoniak, które źle wpływają na zdrowie ludzi. Należy się oskarżonym kara. Żądam wysoki sądzie skazania oskarżonych.
Proponuję przesłuchać świadków oskarżenia.

SĘDZIA
Proszę świadka serce o złożenie zeznań.

SERCE
(ubranie na czerwono, pompka, woreczek z naklejonym sercem – w czasie mówienia swojej kwestii przez chwilę będzie pompowała powietrze z woreczka)

Wysoki sądzie. Jestem mięśniem sercowym. Moim zadaniem jest tłoczenie krwi. Dym papierosowy sprawa, że muszę pracować z jeszcze większym wysiłkiem. Nikotyna wydzielana przez oskarżonych działa szkodliwie na układ nerwowy, naczynia krwionośne, nerki, układ hormonalny. Tyle mogę powiedzieć o winie oskarżonych.

SĘDZIA
Proszę o zabranie głosu świadka płuca.

PŁUCA (luźna koszulka, wypchane „płuca” - potężne; miseczka z czarną mazią np. czarna farbka, kubek do nabierania owej mikstury i wylewania jej z powrotem do miski)

Moje zadanie to dostarczanie do krwi tlenu, a tymczasem oskarżeni niszczą mi drogi oddechowe. Palacz wypalający dziennie paczkę papierosów, w ciągu roku wchłania około jednej dziesiątej kilograma smoły tytoniowej. Po 10 latach aż 1 kilogram – a ja ważę tylko 600 gramów.

SĘDZIA
Proszę o zabranie głosu kolejnego świadka.

NAUCZYCIELKA (szpilki, spódnica, peruka, okulary)

Wysoki sądzie jestem nauczycielką. Palenie papierosów przez dzieci i młodzież powoduje jeszcze większe szkody niż u dorosłych palaczy. Uczniowie palący mają gorsze wyniki w nauce, muszą poświęcać więcej czasu na odrabianie lekcji. Dzieci, które palą są niższe, mniej ważą, mają mniejszą pojemność płuc. Zły wpływ oskarżonych na zdrowie i intelekt dzieci i młodzieży jest bezdyskusyjny.

SĘDZIA
Proszę o zabranie głosu lekarza

LEKARZ (fartuch, stetoskop, okulary, rozwichrzona fryzura)

Wysoki sądzie. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że palenie tytoniu powoduje powstawanie choroby nowotworowej jamy ustnej, gardła, przełyku, trzustki, krtani, płuc, pęcherza moczowego i nerek. Co drugi Polak w wieku 39-69 lat umiera z powodu choroby odtytoniowej.

SĘDZIA
Proszę następnego świadka

DZIECKO (kucyki, podkolanówki, spódniczka, brudne zęby)

Wysoki sądzie. Jestem uczennicą szkoły podstawowej. Przez to, że moja mama paliła nawet będąc w ciąży, urodziłam się jako wcześniak. Sama nie palę, ale wdycham dym wciąż unoszący się w mieszkaniu. Nazywają mnie palaczem biernym. Często choruję, cierpię na ataki astmy, jestem ciągle zmęczona, mam złe samopoczucie. Domagam się wysokiej kary dla oskarżonych.

SĘDZIA
Wzywam na świadka kosmetyczkę.

KOSMETYCZKA (peruka, torebka, spódniczka, wymalowane usta)

Wysoki sądzie, na co dzień mam do czynienia z kobietami i coraz częściej mężczyznami, którzy chcą ładnie wyglądać ale niestety – palą. Nikotyna bardzo postarza skórę, powoduje głębokie zmarszczki, niszczy włosy, staje się przyczyną przebarwień zębów i bardzo przykrego zapachu z ust.

SĘDZIA
Proszę o zabranie głosu obrońcę oskarżonych.

OBROŃCA (krawat, poważny wygląd)

Wysoki sądzie. Pan prokurator powiedział, że moi klienci niszczą zdrowie ludzi. Całkowicie nie zgadzam się z zarzutami. To palacze są winni, że ulegają nałogowi palenia. Przecież lekarze przestrzegają przed zgubnym wpływem palenia papierosów. Ludzie więc świadomie niszczą swoje zdrowie paląc dla przyjemności. Czy więc za lekkomyślność ludzi mają ponosić odpowiedzialność moi klienci?
Wnoszę o uniewinnienie papierosów od zarzucanych im czynów.

SĘDZIA
Co w ostatnim słowie w swojej obronie mają do powiedzenia sami oskarżeni?

PAPIEROS (przebranie-z kartonu tuba „alla” papieros-wycięcie na ręce, twarz)
Wysoki sądzie. My jesteśmy niewinni. To ludzie są sami sobie winni, że sięgają po dziesiątki papierosów dziennie i zatruwają swój organizm. Jesteśmy niewinni, prosimy o uniewinnienie nas.

== przerwa w przedstawieniu-sąd udaje się na naradę ==

SĘDZIA
Przebieg rozprawy sądowej wykazał, że oskarżeni winni są zarzucanych im czynów. Sąd wziął pod uwagę wyjątkowo szkodliwy wpływ papierosów na ludzkie zdrowie. Skazuję oskarżone papierosy na absolutne potępienie. Zamykam rozprawę. Proszę wyprowadzić oskarżonych.

POLICJANCI wyprowadzają oskarżonych-papieros

Załącznik 2: KRZYŻÓWKA KONKURSOWA

1. Palenie papierosów może doprowadzić do zawału.................
2. Nikotynizm powoduje liczne..................układu oddechowego.
3. Narząd oddechowy niszczony przez palenie papierosów........
4. Składnik papierosów stosowany także jako trutka na szczury.
5. ......tytoniowy, powstaje podczas spalania nikotyny.
6. Silnie uzależniający składnik papierosów......
7. Inaczej nałóg........
8. Palacz narażony jest na liczne ..........np. trzustki, nerek, pęcherza.
9. Średnio palacz będzie krócej..........o 15 lat.
10. Wdychanie dymu wydychanego przez palacza to palenie..............
11. Metale...............-składnik papierosów.
12. Palenie powoduje przebarwienia.....................
13. Po spalonym papierosie ma się nieprzyjemny...........
14. Palenie papierosów powoduje szybsze starzenie się ...........
15. Znajduje się w składzie papierosów, jest też składnikiem nawozów mineralnych.
16. Nikotynizm zwiększa ryzyko udaru..............

PUNKTACJA KONKURSOWA

HASŁO-RYMOWANKA: zgodność hasła z tematem imprezy 0-2pkt, zaangażowanie wszystkich uczniów w prezentację 0-2pkt, oryginalność hasła 0-2pkt.

OCENA PRACY PLASTYCZNEJ/ MEMA: zgodność pracy z tematem, 0-2pkt, technika wykonania 0-2pkt, pomysłowość, kreatywność 0-2pkt, estetyka wykonania 0-2pkt.

„KRZYŻÓWKA”: szybkość i poprawność wykonania zadania 0-8pkt /zakres punktacji tego zadania zależy od liczebności klas na danym poziomie.

ZAWIESZKA TEMATYCZNA: estetyka wykonania 0-2pkt, ilość zawieszek w klasie 0-brak zawieszek w klasie, 1pkt mniej niż połowa klasy, 2pkt większość klasy, 3pkt cała klasa.

OPRACOWAŁA:
Joanna Mydlak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.