X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43906
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Wiosna wokół nas. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Scenariusz zajęć
w zespole rewalidacyjno-wychowawczym

Temat: Wiosna wokół nas.
Prowadzący zajęcia: Aneta Staniewska

Cele ogólne: doskonalenie procesów poznawczych poprzez stymulację poszczególnych zmysłów. Rozwijanie sprawności ruchowej w obrębie motoryki małej i dużej. Wyzwalanie aktywności poznawczej na miarę możliwości percepcyjno-motorycznych dziecka.

Cele operacyjne:
1. Kontrolowanie przez ucznia uwagi na działaniu które ma wykonać
2. Uczeń podnosi własną aktywność
3. Współdziała z nauczycielem, w trakcie ćwiczeń nawiązuje kontakt wzrokowy.
4. Uczeń wyciąga pod kontrolą wzroku – kwiat
5. Uczeń manipuluje kwiatem
6. Uczeń poznaje wygląd, zapach kwiatu.
7. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku np. wiosenne odgłosy zwierząt.
8. Reaguje emocjonalnie na muzykę i wykorzystuje instrumenty w aktywności przy muzyce.
9. Usprawnia motorykę dużą i małą w trakcie zabaw rytmiczno-ruchowych.
10. W bliskim kontakcie z nauczycielem potrafi opanować reakcje lękowe w trakcie zabaw.
11. Usprawnianie manualne w trakcie pracy plastycznej.

Metody pracy:
• elementy Porannego kręgu – stymulacja polisensoryczna wg pór roku
• elementy muzykoterapii
• zabawa
• pokaz
• ukierunkowanej aktywności
Forma pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
lampka zapachowa, olejek cytrynowy, oliwka do masażu, żywe wiosenne kwiaty w koszyku, zapach kwiatowy, wstążki kolorowe przymocowane do patyczków, doniczki, ziemia, cebulki kwiatów, wiatraczki, dmuchawce, płyta CD z muzyką, sylwety żab i bociana, truskawki do degustacji, kartony oraz farby

Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Organizacja przestrzeni, pozycjonowanie uczniów
2. zapalenie lampki zapachowej – w kręgu razem z dziećmi zapalamy lampkę zapachowa, zachęcamy do obserwowania płomienia świeczki, wdychania powietrza tak aby poczuć zapach cytryny
3. śpiewanie piosenki dla każdego dziecka „Witaj ...” na melodię Panie Janie, połączone z masażem dłoni i wcieraniem oliwki do rąk

II. Część główna zajęć
1. Przedstawienie wiersza o wiośnie- animowanie ruchem przez nuczyciela.
Leci pliszka
spod kamyczka:
– Ja się macie dzieci!
Już przybyła
wiosna miła,
już słoneczko świeci!
Poszły rzeki w
świat daleki,
płyną het – do morza;
A ja śpiewam,
a ja lecę,
gdzie ta ranna zorza!
wiersz: Maria Konopnicka ,,Powitanie wiosny’’.

2. Uczniowie wraz z nauczycielem wyklaskują wyraz wiosna – klaszcząc w dłonie, uderzając całymi stopami o podłogę, dotykając poszczególnych części ciała typu: ramion, głowa.
3. Nauczyciel opowiada uczniom co przynosi ze sobą wiosna – kwiaty. Prezentacja żywych kwiatów, aktywizowanie dziecka do chwytania kwiatów z koszyka. Poznanie kwiatów przez dotyk, wąchanie. Samodzielne manipulowanie kwiatem , wkładanie kwiatów do kosza. Wykonanie ćwiczenia oddechowego – wąchanie zapachu kwiatowego.
4. Zabawa pt. „Jak rośnie kwiat” – nauczyciel demonstruje instrument muzyczny – bębenek, pokaz w jaki sposób można grać na instrumencie. Nauczyciel opowiada, że kwiat rośnie wolno – szybko. Uczniowie próbują grać na bębenku.
5. Zabawa rytmiczno – ruchowa pt. „Tańczące kwiatki” przy muzyce irlandzkiej uczniowie trzymając patyki z kolorowymi wstążkami wykonują ruchy ręki w różnych kierunkach.
6. Spotkanie z żywiołem – ziemia. Nauczyciel opowiada, że wiosna przynosi nam miękką, ogrzaną słońcem ziemię. Dzieci dotykają ziemi a następnie sadzą do doniczki cebulkę kwiatka i podlewają.
7. Prezentowanie przez nauczyciela barwnego wiatraka i dmuchawców. Dmucha nie na wiatrak ora na dmuchawce.
8. Prezentowanie odgłosów wiosny– klekotanie bociana, rechotanie żaby, bzyczenie owadów. Uczniowie oglądają zwierzęta na ilustracjach. Naśladowanie odgłosów grając na kołatce, tarce i gumce przymocowanej do kubeczka.
9. Zastosowanie wiosennych bodźców smakowych – dzieci smakują truskawki.
10. Wykonanie pracy plastycznej „Motyl” przy utworze Ireny Jarockiej „Motylem jestem”. Rozprowadzenie farby na kartonie po jednej stronie, następnie składanie kartonu aby powstał barwny motyl
11. Gaszenie lampki zapachowej – zakończenie. Podziękowanie dzieciom za pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.