X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43854
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Monografia liczby 5. Metoda Dobrego Startu

Scenariusz zajęć

Temat: Monografia liczby 5
Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz.
Od wierszyka do cyferki.

Cele ogólne:

• utrwalenie zapisu cyfrowego liczb: 1, 2, 3, 4
• rozwijanie myślenia matematycznego
• zapoznanie z liczbą 5 w pojęciu kardynalnym i porządkowym
• zapoznanie z wyglądem cyfry 5

Cele szczegółowe:
– uczeń liczy w zakresie pięciu
– uczeń przelicza zbiory pięcioelementowe
– uczeń używa liczebników porządkowych w zakresie pięciu
– uczeń potrafi napisać cyfrę 5

Metody pracy: problemowe, podające, praktyczne
Formy pracy: indywidualna , grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: karty pracy.

Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką „ Wszyscy są, witam was”
2. Liczymy do czterech - utrwalenie zapisu cyfrowego liczb: 1, 2, 3, 4 oraz umiejętności przeliczania w zakresie 4.
3. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty z cyframi od 1 do 4
a. Nauczyciel eksponuje na tablicy 4 zbiory z obrazkami:
b. Nauczyciel wskazuje wybrany zbiór zabawek...
 Pokaż kartonik z odpowiednią cyfrą mówiącą o liczbie zabawek w tej pętli.
(dzieci podnoszą do góry kartonik z odpowiednią cyfrą)
 Nauczyciel pokazuje kartonik z cyfrą (1, 2, 3 lub 4).
- Pokaż pętlę z odpowiednią liczbą zabawek jaką wskazuje ta cyfra.
c. Nauczyciel klaszcze 2 razy w ręce.
- Pokaż odpowiednią cyfrę. (2)
Nauczyciel pokazuje cyfrę 4.
- Uderz w kolana tyle razy, ile wskazuje ta cyfra. (4)
- Podskocz na dwóch nogach tyle razy, ile wskazuje ta cyfra.(3)

4. Nauka wierszyka „ to jest moja dłoń” M. Bogdanowicz

To jest moja dłoń.
Tu jest palców pięć.
Chcesz przekonać się?
Policz, gdy masz chęć.

5. Prezentacja obrazka z wyróżnionymi pięcioma elementami ,rozmowa na temat ilustracji

6. Aspekt kardynalny liczby 5
 Nauczyciel zadaje pytania:
• Ile palców ma lewa ręka,
• Ile palców ma prawa ręka,
• Która ręka ma więcej palców, prawa czy lewa,
• Czy wiecie, jak nazywają się poszczególne palce? (nauczyciel objaśnia nazwy palców – kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały).

7. Aspekt porządkowy liczby 5

 Nauczyciel umieszcza na tablicy sylwetę dłoni. Zadaje uczniom pytania:
• Jak się nazywa pierwszy palec?
• Jak się nazywa drugi palec?
• Palec serdeczny, to który z kolei? itd.

8. Wypełnianie kart pracy MDM
9. Podziękowanie i zakończenie zajęć

Opracowała
Karolina Kujawa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.