X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43853
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Piękna nasza Polska cała - scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu

PROWADZĄCA: Marta Zarębska
GRUPA: 4,5-latki
TEMAT BLOKU: „Moja Ojczyzna – Polska”
TEMAT DNIA: „Piękna nasza Polska cała”
TEMAT ZAJĘCIA 1: „Wybieramy się w podróż po Polsce” – krótka charakterystyka wybranych miejsc w Polsce, poznanie tradycyjnych tańców ludowych oraz śpiewanie piosenek związanych z naszym krajem. Poznanie zawodu kolejarza i konduktora. Czytanie globalne (5latki).

METODY:
• słowne: rozmowa, objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania

FORMA:
o zajęcia z całą grupą
CEL OGÓLNY: nabywanie poczucia przynależności narodowej i rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 zapoznanie z wyglądem mapy Polski, określanie kolorów na mapie
 poznanie miast oraz regionów Polski poprzez ilustracje, obrazki, stroje regionalne i inne rzeczy
 wskazanie na mapie Polski wybranych miast (Warszawa, Kraków, Bielsko – Biała), gór, rzeki – Wisły, Morza Bałtyckiego
 próby globalnego odczytywanie wyrazów (5-latki)
 rozwijanie słuchu
 zapoznanie z dwoma tańcami regionalnymi
 śpiewanie piosenek o Polsce
 wdrażanie do współdziałania w grupie
 wdrażanie do słuchania poleceń nauczycielki.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
 wie, jak wygląda mapa Polski i potrafi określić kolory
 utrwala nazwy: góry, rzeka, morze, miasto, stolica
 potrafi wskazać na mapie Polski: Warszawę, Kraków, Bielsko-Biała, Tatry, Morze Bałtyckie
 zna obraz graficzny wyrazów: „mapa”, „Polska”, „Warszawa”, „Kraków”,
„Bielsko-Biała”, „Tatry”, „Morze Bałtyckie”, „kolejarz”, „konduktor”, „marynarz”, „góral” (5-latki) oraz cyfr: 1, 2, 3, 4
 rozpoznaje odgłosy: pociągu, szumu morza
 wie, na czym polega zawód kolejarza, konduktora oraz marynarza
 uważnie słucha piosenek związanych z Polską
 śpiewa piosenki: „Jedzie pociąg”, „Płynie Wisła, płynie”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”
 potrafi zatańczyć do piosenek „Zasiali górale” oraz „Kręcą się kółeczka póki gra poleczka”
 rozpoznaje miasta oraz regiony Polski poprzez ilustracje, widokówki, stroje regionalne i inne rzeczy
 potrafi współdziałać w grupie
 słucha poleceń nauczycielki.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- mapa Polski
- ilustracje,
- magnetofon,
- płyty CD z nagraniami,
- ilustracje i widokówki
- akcesoria charakterystyczne dla wybranych regionów kraju,
- napisy do czytania globalnego
- bilety na pociąg,
- odznaki „Kocham Polskę”

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Wszyscy są” – powitanie w kole piosenką:
Wszyscy są, witam Was,
Zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz, dwa, trzy.
2. Prezentacja mapy Polski, określanie kolorów na mapie.
3. „Czym pojedziemy w podróż po Polsce?” – zagadka słuchowa: odgłosy pociągu.
4. „Wyjeżdżamy z Bielska – Białej” – oglądanie ilustracji i pocztówek związanych z naszym miastem. Prezentacja stroju wilamowskiego (oryginalny strój ludowy) używanego w powiecie bielskim (Wilamowice). Zapoznanie z zawodem kolejarza oraz konduktora na podstawie ilustracji. Globalne czytanie nazw zawodów (5-latki). Zaopatrzenie dzieci w bilety.
5. „Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa ze śpiewem.:
Jedzie pociąg, jedzie pociąg,
a w pociągu dzieci,
jadą sobie na wycieczkę,
słonko jasno świeci.
Pierwszy wagon – hop!
Drugi wagon – tup, tup!
Trzeci wagon – klap, klap, klap!
Pociąg jedzie w świat.
6. „Gdzie dojechaliśmy?” – odwiedzanie poszczególnych miejsc i zaznaczanie ich na mapie (napisy do globalnego czytania):
• Stacja 1 – góry Tatry – zagadka muzyczna: Baśniowa kapela (muzyka góralska), oglądanie ilustracji, pocztówek, stroju góralskiego. Taniec „Zasiali górale”.
• Stacja 2 – Kraków – zagadka muzyczna: Hejnał Mariacki, słuchanie piosenki pt.: „Hej na krakowskim rynku”, oglądanie ilustracji, pocztówek oraz stroju krakowskiego.
• Stacja 3 – Warszawa – słuchanie piosenki pt.: „Warszawa”, oglądanie ilustracji i pocztówek, śpiewanie piosenki „Płynie Wisła, płynie”:
„Płynie Wisła, płynie
po polskiej krainie 2x,
a dopóki płynie
Polska nie zaginie” 2x
Taniec „Kręcą się kółeczka póki gra poleczka”.
• Stacja 4 – Morze Bałtyckie – zagadka słuchowa: odgłosy morza i statku, nawiązanie do zawodu marynarza, ilustracje, pocztówki, muszle, bursztyny, kamyczki, piasek, miniaturka latarni morskiej. Powrót do Bielska – Białej i śpiewanie piosenki pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”:
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty.

1. Ciuchcia na dworcu czeka
dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj.
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
na pewno w drodze spotka Nas.

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem...

2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
gdzie góry i górale są.
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
obok Wawelu mieszkał smok.

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem...

3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
bo tu stolica Polski jest.
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
i wiele innych pięknych miejsc.

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem...
4. Toruń z daleka pachnie, bo słodki zapach
pierników kusi mocno nas.
Podróż skończymy w Gdańsku skąd szarym morzem
można wyruszyć dalej w świat.

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem...

7. Nagrodzenie dzieci odznakami „Kocham Polskę” i zakończenie zajęcia.

TEMAT ZAJĘCIA 2: „Warszawska Syrenka” – łączenie kropek, kolorowanie obrazka, a następnie wycinanie i wyklejanie ogona syrenki kawałkami z folii aluminiowej.
METODY:
• słowne: rozmowa, objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania.
FORMY:
o zajęcia z całą grupą
o praca indywidualna.
CEL OGÓLNY: nabywanie poczucia przynależności narodowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:

 uważne słuchanie „Legendy o tarczy i mieczu”
 odpowiadanie na pytania dotyczące legendy
 zapoznanie z wyglądem herbu Warszawy
 wskazanie Warszawy na mapie Polski
 rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
 wdrażanie do współdziałania w grupie
 rozwijanie koordynacji wzrokowo–ruchowej
 rozwijanie zdolności manualnych
 wdrażanie do słuchania poleceń nauczycielki.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
 uważnie słucha „Legendy o tarczy i mieczu”
 rozumie treść legendy
 wie, jak wygląda herb Warszawy
 potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski
 zna obraz graficzny wyrazów: „Syrenka”, „Warszawa” (5-latki)
 potrafi współdziałać w grupie
 potrafi wykonać pracę plastyczną
 wie, jak należy bezpiecznie posługiwać się nożyczkami i klejem
 słucha poleceń nauczycielki.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- „Legenda o tarczy i mieczu” H. Łochockiej
- ilustracje do legendy
- ilustracja z herbem Warszawy
- mapa Polski
- napisy: „Syrenka”, „Warszawa”
- kontury Syrenki Warszawskiej
- kredki
- folia aluminiowa
- nożyczki
- klej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zapoznanie z treścią „Legendy o tarczy i mieczu” H. Łochockiej ilustrowaną obrazkami.
2. Rozmowa na temat legendy:
• Gdzie mieszkała Syrenka, kto był jej przyjacielem?
• Jaka przygoda spotkała Syrenkę w drodze do Bałtyku?
• Jaką nazwę przyjęło miasto, które powstało z osady Warsa i Sawy?
• Do czego służyły Syrence tarcza i miecz?
3. Globalne czytanie wyrazu „Syrenka” (5-latki).
4. Zapoznanie z wyglądem herbu Warszawy.
5. Wskazanie na mapie stolicy Polski – Warszawy.
6. Demonstracja wykonywania pracy plastycznej:
 łączenie kropek, kolorowanie,
 zapoznanie z techniką plastyczną (wyklejanie kawałkami folii aluminiowej),
 wskazanie, które miejsca na herbie należy wykleić,
 przypomnienie, w jaki sposób należy posługiwać się nożyczkami i klejem,
 pokazanie jak przyklejać folię,
 zwrócenie uwagi na estetykę pracy.
7. Warszawska Syrenka” – łączenie kropek, kolorowanie obrazka, a następnie wycinanie i wyklejanie ogona syrenki kawałkami z folii aluminiowej.
8. Omówienie prac i tworzenie wystawki.
9. Likwidacja zajęć – czynności porządkowe z pomocą dzieci pełniących dyżury.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.