X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43731
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z Ekoludkiem - wielkie sprzątanie

Temat dnia: „Spotkanie z Ekoludkiem-wielkie sprzątanie”

Grupa wiekowa: 5- latki

Cele główne :
• kształtowanie pozytywnej postawy wobec przyrody oraz rozwijanie nawyków prawidłowego postępowania w środowisku przyrodniczym,
• kształtowanie wrażliwości dziecka na otaczające go środowisko,
• poznanie możliwości walki z zanieczyszczaniem środowiska,
• rozwijanie wyobraźni muzyczno-ruchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• umiejętnie segreguje odpady i umieszcza je w odpowiednim pojemniku (szkło, papier, plastik),
• zna kolory pojemników do segregacji,
• rozumie, jak szkodliwa może być działalność człowieka,
• wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę,
• śpiewa trzy zwrotki piosenki pt. „Wielkie sprzątanie”,
• odczytuje napisy: „papier, plastik, szkło” oraz dzieli je na sylaby,
• rozróżnia dobre i złe zachowania ludzi wobec przyrody,
• przelicza elementy w zbiorach,
• uczestniczy w zabawach ruchowych z użyciem rekwizytów,
• potrafi łączyć ruch z muzyką,
• współpracuje w grupie.
Metody:
• słowna,
• czynna,
• oglądowa.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.

Środki dydaktyczne: różnorodne odpady, kolorowe pojemniki do segregacji śmieci (niebieski z napisem papier, żółte z napisem plastik i zielony z napisem szkło), grzechotki wykonane z plastikowych butelek, woreczki na śmieci, kolorowe nakrętki, medale – „Przyjaciele Przyrody”, magnetofon, płyty CD , Ekoludek, puzzle rysunkowe, kartki z wyciętymi koszami na śmieci, klej i nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Przywitanie:
1. Dzieci witają się z gośćmi znaną im piosenką „Hej witam was!”

II Rozpoczęcie zajęć:
1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć.
Nauczyciel przedstawia dzieciom małego Ekoludka który zaciekawia ich tematem. Opowiada skąd i dlaczego przybył do przedszkola.
„Witajcie dzieci! Nazywam się Ekoludek jestem przyjacielem przyrody i mieszkam w wielkim, zielonym lesie razem z zwierzętami. Dbam o swój leśny dom każdego dnia, jestem strażnikiem czystości! Czasem jest mi smutno gdyż dzieci które chodzą do lasu na spacery zostawiają dużo różnych śmieci i wtedy nasz dom zamienia się w wypisko śmieci. Dzisiaj do waszego przedszkola zabrałem żabkę, która na swych plecach przyniosła do Was koperty z różnymi zadaniami. Jeżeli rozwiążecie wszystkie zadania poprawnie to czeka na was wielka nagroda! To co? Gotowi do działania?

III Zajęcia główne:

1. „Segregowanie śmieci”- zabawa dydaktyczna. Rozwijanie logicznego myślenia; dokonanie klasyfikacji według podanej cechy. Nauczyciel przygotowuje trzy pudełka w trzech kolorach: niebieski z napisem papier, żółte – plastik, zielone- szkło. Prosi dzieci aby podzieliły na sylaby nazwy koszy. Następnie rozsypuje na dywanie różne przedmioty- śmieci (butelki szklane, papierki, pudełka po jogurtach). Dzieci kolejno mają je posegregować. Nauczyciel po zabawie zadaje pytania dzieciom: Dlaczego kosze mają różne kolory?; Co to znaczy segregacja?; Dlaczego należy segregować śmieci? Dzieci dzielą nazwy koszów na sylaby.

2. „Policz nakrętki” – zabawa matematyczna. Dzieci siedzą w kole przed sobą mają rozsypane nakrętki w różnych kolorach. Wybrane dzieci klasyfikują nakrętki według koloru, przeliczają je oraz przyporządkowują im poszczególne cyfry.

3. „Taniec misia”- zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci prezentują ruchem krótkie opowiadanie nauczyciela: Przyszła wiosna, miś budzi się ze snu zimowego (dzieci przeciągają się, ziewają, klaszczą rytmicznie przy muzyce). Nagle miś zobaczył grzechotki obok siebie i postanowił się nimi pobawić (dzieci wystukują grzechotkami rytm ). W końcu Miś udał się na spacer po lesie by sprawdzić czy coś się zmieniło od zeszłego razu, czy las nadal jest zaśmiecony? (dzieci skradają się w trawie i podskakując rozglądają się na boki) Miś bardzo się ucieszył, że ktoś posprzątał wszystkie śmieci i razem z innymi mieszkańcami lasu zaczyna tańczyć swój ulubiony taniec (dzieci swobodnie tańczą z grzechotkami w rękach).

4. Puzzle rysunkowe. Dzieci składają w grupach puzzle przedstawiające różne zachowania wobec przyrody, a następnie oceniają które z nich są dobre, a które złe i dlaczego?
5. „Wielkie sprzątanie”- wspólne śpiewanie trzech zwrotek piosenki.

W lesie na polanie
Dziś ważne zebranie
Wzięły się zwierzęta
Za wielkie sprzątanie

Ref: Szu – szu- szu! Szu – szu- szu!
Pracujemy ile tchu
Szu – szu- szu! Szu – szu- szu!
Zaraz czysto będzie tu!

Mrówka ze ślimaczkiem
Sprzątają pod krzaczkiem
A żabki z wiewiórką
W strumyku za górką

A gdy posprzątały
Ten list nam wysłały
Pamiętajcie dzieci
By w lesie nie śmiecić.

Wielkie sprzątanie – piosenka
Sł. I muz. Joanna Bernat

6. Podsumowanie zajęć- sprawdzenie wiadomości. Na stolikach leżą brystole z wyciętymi koszami na śmieci. Dzieci współpracując w grupie wycinają różne śmieci z gazet i wspólnie decydują do jakiego kosza należy przykleić dany śmieć.

III Zakończenie zajęć:

1. Przysięga- wspólnie dzieci składają Ekoludkowi przysięgę:
„Obiecujemy: dbać o przyrodę, zawsze zakręcać wodę, dokarmiać ptaki, troszczyć się o zwierzaki, drzewa szanować, kwiaty pielęgnować , tylko do śmietnika wyrzucać śmieci i zachowywać się w lesie jak grzeczne dzieci!”

Po złożonej przysiędze każde dziecko otrzymuje odznakę „Przyjaciela przyrody”.

2. „Czas odpoczynku” – dzieci kładą się na czystej łące (na podłodze), odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.