X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43385
Przesłano:
Dział: Świetlica

Nakrywam do stołu. Konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

KRĄG TEMATYCZNY: Coraz więcej umiem.

TEMAT DNIA: Nakrywam do stołu.

CELE OGÓLNE:
• Wdrażanie do właściwego zachowania się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie
• Rozwijanie sprawności manualnej dziecka

CELE OPERACYJNE: dziecko:
• Ogląda scenkę sytuacyjną przedstawioną przez nauczyciela
• Wypowiada się na temat zasad właściwego zachowani się przy stole
• Dostrzega nieprawidłowe zachowania przy stole
• Odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
• Trenuje samodzielne nakrywanie do stołu
• Wypowiada się na temat prezentowanej ilustracji
• Wykonuje ćwiczenie w karcie pracy
• Określa przy jakich potrawach należy posługiwać się łyżką, a kiedy widelcem
• Starannie wykonuje pracę plastyczną
• Uczestniczy w zabawie ruchowej

METODY:
• słowna: pogadanka, rozmowa
• czynna: ćwiczenia do wykonania
• poglądowa: pokaz

FORMY PRACY:
• indywidualna
• grupowa

ŚRODKI DYDATYCZNE: tekst opowiadania „Gość” Cz. Janczarskiego, stolik, talerze, łyżki, widelce, kubki, serwetki, karty pracy K2., 13, kolorowe kartki bloku technicznego, bibuła, makaron, klej

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Uczymy dobrych manier” – zabawa dydaktyczna. Dzieci stoją wokół stolika. Nauczyciel odgrywa scenkę sytuacyjną na podstawi opowiadania Cz. Janczarskiego „Gość”, w której będzie prezentował nieprawidłowe zachowania: siada do stołu z brudnymi rękami, nakłada łapczywie jedzenie, głośno się zachowuje, nie stosuje form grzecznościowych.
Dzieci obserwują i oceniają, zachowywanie i wskazują, co robił źle.

2. Zabawa „Poprawiamy zachowanie prosiaczka”. Dzieci wypowiadają się zgodnie ze swoją wiedzą. Nauczyciel zadaje pomocnicze pytania:
• Co trzeba zrobić przed jedzeniem?
• Czy można jeść niemyte owoce?
• Czy można jeść palcami?
• Do czego służy serwetka?
• Czy można głośno rozmawiać przy jedzeniu?
• Co trzeba powiedzieć po zakończeniu posiłku?
• Czy można wiercić się przy stole lub trącać kogoś nogą pod stołem?

Następnie nauczyciel w imieniu Prosiaczka mówi, że już wie, co źle robił, i chce zrobić przyjęcie dla lal i misiów. Prosi dzieci o pomoc w nakryciu do stołu. Układa na stole nakrycia
(brakuje jednego talerzyka, łyżki, widelca, serwetki, szklanki lub filiżanki) i prosi dzieci, aby powiedziały, czego brakuje.

3. „Stoliczek”, zabawa ruchowa.

4. „Jak zachowujemy się przy stole?’, zabawa połączona z wykonywaniem ćwiczenia w kartach pracy. Nauczyciel prezentuje obrazek złego zachowania przy stole i pyta dzieci:
• Co przedstawia obrazek?
• Jak wygląda dziecko?
• Dlaczego jest takie brudne?
• Jak wygląda jego talerz?

Następnie nauczyciel prezentuje obrazek przedstawiające właściwe zachowanie przy stole i pyta się dzieci:
• Jak powinniśmy się zachowywać przy stole?

Nauczyciel prosi o nalepienie uśmiechniętej buźki przy dziecku, które zachowuje się właściwie, i smutnego przy dziecku, które zachowuje się niewłaściwe.

5. „Łyżka, widelec”, zabawa dydaktyczna. Nauczyciel rozdaje dzieciom widelec i łyżkę. Następnie podaje nazwy potraw, a dzieci podnoszą odpowiednie sztuce do góry. rozmowa o tym, kiedy używa się widelca, a kiedy – łyżki.

6. „Nakrywamy do stołu”, praca plastyczna wieloetapowa z elementem grafomotoryki,

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.