X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43127
Przesłano:
Dział: Świetlica

Dzień Zebry - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Dzień Zebry
Prowadzący: Marta Pieprzycka

Cele główne:
- wzbogacenie wiadomości dzieci na temat wyglądu, zwyczajów, sposobu poruszania się
i odżywiania zebry oraz przystosowania do warunków, w jakich żyje,
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci

Cele operacyjne:
Uczeń po zajęciach:
- potrafi uważnie słuchać nauczyciela i rówieśników
- wzbogaca wiadomości na temat zebr
- dostrzega zależność zwierząt od środowiska, w którym żyją
- rozumie wieloznaczność słowa „zebra”
- rozwija umiejętność skupiania uwagi
- koncentruje się na wykonywanym zadaniu
- dba o estetykę pracy

Formy zajęć:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody:
aktywizująca, słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające różne gatunki zebr oraz środowisko, w którym żyją (wykorzystanie środka multimedialnego – tabletu),
- wiersz H. Niewiadomskiej „Zebra”,
- fragmenty filmu „Kumba”,
- zagadki o zebrze (załącznik),
- biały i czarny papier, klej, wzór maski zebry.

Przebieg zajęć:

Wychowawca wita dzieci, przedstawia cel zajęć, następnie przechodzi do realizacji zaplanowanego działania:

1.Czy znacie taki film o zebrze, jak „Kumba”?
Pogadanka na temat bajki. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o filmie, pokazuje fragmenty na tablecie, dzieci swobodnie wypowiadają się na temat filmu i głównego bohatera.
Potem wychowawca informuje wychowanków, że w styczniu wypada nietypowe święto czyli
Dzień Zebry. Zadaje pytania czy dzieci wiedzą, gdzie jeszcze można zobaczyć zebrę?
Zadaje dzieciom zagadki (załącznik).

2. Oglądanie ilustracji przedstawiających zebry i środowisko, w którym żyją.
Opisywanie wyglądu, sposobu poruszania się i odżywiania.
Wykorzystując tablet nauczyciel pokazuje dzieciom różne ilustracje z zebrami, oraz czyta im krótką notatkę o tym zabawnym zwierzaku.
Zebra – ssak z rodziny koniowatych charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści. Zebry żyją w stadach na trawiastych terenach Afryki na południe od Sahary, zawsze w pobliżu wody. Zebra żywi się trawą, ziołami, liśćmi, korą drzew i roślinami kwitnącymi oraz wypija do 10 litrów wody dziennie. Potrafią szybko uciekać, biegnąc z prędkością do 65 km/godzinę. Śpią na stojąco. Samice rozmnażają się co 1-2 lata, na świat przychodzi jedno źrebię, które już po 30 minutach wstaje na nogi, po godzinie zaczyna biegać, po tygodniu życia próbuje jeść trawę. Młode do 11 miesiąca swojego życia są karmione mlekiem matki. Zebry dożywają 40 lat.
Dzieci szukają różnic między różnymi gatunkami zebr. Nauczyciel zwraca im uwagę na fakt, że zebra jest ssakiem (młode karmią się mlekiem matki).
3. „Dlaczego zebra ma paski?” – burza mózgów.
Dzieci wraz z wychowawcą zgłaszają swoje pomysły i je analizują. Wychowawca czyta im stanowisko naukowców: Zdaniem uczonych zebry są pasiaste, by odpędzić krwiożercze owady zwane ślepakami. Paski powodują, że zebry nie odbijają światła tak, jak inne zwierzęta kolorystycznie jednolite. Pionowe pasy dezorientują owady i sprawiają, że muchy rzeczywiście nie mają ochoty siadać i ssać...
4. Słuchanie wiersza H. Niewiadomskiej „Zebra”.
Nauczyciel prosi dzieci aby zwróciły uwagę, jakie prośby miała zebra.

Zebra
Przyszła zebra do malarza.
– Moja barwa mnie przeraża!
Dłużej już tak być nie może,
Ktoś zapomniał o kolorze!
Chociaż jestem jeszcze mała,
Nie chcę być wciąż czarno-biała.
Wizerunek zmienić muszę,
W czarnych pasach już się duszę
Chcę mieć smugi kolorowe,
Tu niebieskie, tam różowe.
Mam być pięknie ubarwiona,
Jak papuga, nie jak wrona.
Grzywkę proszę na czerwono,
A kopytka na zielono.
Zaś ogonek, choć cieniutki,
W kolorowe chcę mieć nutki.
Malarz szybko zjadł śniadanie,
Zaczął zebry malowanie.
Lecz się bardzo denerwował
I ją w kratę pomalował.
Ale czy to być tak może?
Widział zebrę ktoś w kolorze?
I do tego w szkocką kratkę,
Jak spódniczkę czy makatkę?

5. Praca plastyczna – maska zebry.
Nauczyciel na dywanie rozkłada wstępnie przygotowane maski zebry. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie maski w czarne paski. Potem dzieci prezentują swoje prace i sprawdzają, czy są takie same. Wychowawca mówi dzieciom, że każda zebra ma inny układ pasków i że nie ma dwóch takich samych.
6. Pożegnanie.
Na zakończenie zajęć dzieci dzielą się z nauczycielem i kolegami zdobytą wiedzą, nauczyciel zaś dziękuje uczniom za wspólne zajęcia. Maski wykonane przez dzieci są dla nich nagrodą za udział w zajęciach.

Zagadki (załącznik)
1. Biało - czarna, czarno - biała
jest sierść tego zwierza cała.
Choćby lało tak jak z cebra,
zawsze w paski jest ... .

2. Czarno biała
w paski cała
zamiast biegać po Afryce
przejść pomaga przez ulicę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.