X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43126
Przesłano:
Dział: Świetlica

Dzień Tolkiena - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Dzień Tolkiena (Światowy Dzień Czytania Tolkiena).
Prowadzący: Marta Pieprzycka
Data: 25.03.2018

Cel główny:
- zapoznanie z postacią autora Hobbita i Władcy Pierścieni J.R.R Tolkiena.

Cele operacyjne:
Uczeń po zajęciach:
- potrafi uważnie słuchać nauczyciela i rówieśników
-poznaje twórczość pisarza
- koncentruje się na wykonywanym zadaniu
- potrafi rozwiązywać łamigłówki i zagadki

Formy zajęć:
- zbiorowa
- indywidualna

Metody:
aktywizująca, słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Środki dydaktyczne:
- książki Hobbit, Władca Pierścieni
- film Hobbit (płyta CD)
- zagadki (załącznik)

Przebieg zajęć:

Wychowawca wita dzieci, prosi, aby usiadły w okręgu i posłuchały fragmentu z książki pewnego, angielskiego pisarza. Dzieci po wysłuchaniu próbują odgadnąć imię i nazwisko,
w razie problemów nauczyciel nakierowuje licznymi podpowiedziami np. ten autor napisał Hobbita itp. Potem informuje wychowanków, że w marcu wypada nietypowe święto czyli Światowy Dzień Tolkiena czy inaczej Dzień Czytania Tolkiena.

1. Przedstawienie postaci J.R.R Tolkiena.
Wychowawca czyta dzieciom krótką informację o tym dniu, oraz pokrótce przedstawia postać autora Władcy Pierścieni.

Na 25 marca – to już tradycja – przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Pomysłodawcami tej inicjatywy są członkowie i członkinie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society), którzy zorganizowali ten Dzień po raz pierwszy w 2003 roku. Obchodzić go można, oczywiście, na różne sposoby. Możemy usiąść w fotelu w domowym zaciszu i przeczytać sobie fragment którejś z książek pisarza, jego wierszy czy listów. Z okazji Dnia czytania Tolkiena organizowane są nierzadko różne spotkania (w bibliotekach, placówkach kulturalnych, klubach miłośników fantastyki czy też organizowane prywatnie) oraz konkursy.

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze.
Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Oprócz wspomnianej trylogii "Władca Pierścieni", czy też „Hobbita” które zostały przeniesione na ekrany kin, Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. "Legendarium Śródziemia". Weszły one w skład 12-tomowej "History of the Middle-earth", którą opracował i wydał jego syn - Christopher Tolkien. Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny. Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii..

2. Pogadanka na temat przeczytanego tekstu.
Nauczyciel wraz z dziećmi rozmawia, zadaje pytania do tekstu, zaś dzieci odpowiadają swobodnie.

3. Zagadki Bilbo – Gollum.
Wychowawca mówi dzieciom, że w książce Hobbit dwie pewne postacie zadawały sobie nawzajem zagadki, które były podchwytliwe. Pyta, czy wiedzą o kim jest mowa. Po udzieleniu odpowiedzi zadaje te same zagadki, zaś dzieci próbują odgadnąć.
(załącznik).

4. Na zakończenie zajęć dzieci dzielą się z nauczycielem i kolegami zdobytą wiedzą, nauczyciel zaś dziękuje uczniom za wspólne zajęcia. Po czym zaprasza dzieci na seans filmowy (film Hobbit).

Załącznik – Zagadki

1. Korzeni nie widziało niczyje oko,
a przecież to coś sięga bardzo wysoko,
od drzew wybujało wspanialej,
chociaż nie rośnie wcale.
(Góra)

2. Nie ma skrzydeł, a trzepocze, nie ma ust, a mamrocze,
nie ma nóg, a pląsa, nie ma zębów, a kąsa.
(Wiatr)

3. Nie można tego zobaczyć ani dotknąć palcami,
nie można wyczuć węchem ani usłyszeć uszami;
jest pod górami, jest nad gwiazdami,
pustej jaskini nie omija,
po nas zostanie, było przed nami,
życie gasi, a śmiech zabija.
(Ciemność)

4. Nie oddycha, a żyje, nie pragnie, a wciąż pije.
(Ryba)

5. W czerwonej stajni trzydzieści białych koni
Kłapie, tupie, a czasem ze strachu dzwoni.
(zęby)

6. Coś, przed czym w świecie nic nie uciecze,
co gnie żelazo, przegryza miecze,
pożera ptaki, zwierzęta, ziele,
najtwardszy kamień na mąkę miele,
królów nie szczędzi, rozwala mury,
poniża nawet najwyższe góry.
(Czas)

7. Oko, co tkwiło w niebieskiej twarzy, ucieszyło
się ogromnie, gdy zobaczyło w zielonej twarzy
drugie oko.
Ono jest zupełnie podobne do mnie,
Tylko że błyszczy nisko, a ja wysoko”.
(słońce i stokrotka).

8. Pudełko bez zawiasów, klucza ani wieka,
A przecież skarb złocisty w środku skryty
czeka.
(jajko).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.