X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4258
Przesłano:

Każdy z nas jest wartościowy - konspekt lekcji wychowawczej

1. Temat lekcji: Każdy z nas jest wartościowy.
2. Cele lekcji:
- bliższe poznanie siebie i swoich kolegów,
- uświadomienie sobie, iż mamy wiele wspólnych cech (zalet),
- zastanowienie się nad zaletami, których nam brak,
- wybór zalety do kształtowania,
- budowanie poczucia własnej wartości,
- wspólna praca nad zadanym problemem (,, burza mózgów'')
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi,
- rozwijanie twórczego myślenia,
- integracja grupy,
- zabawa- ćwiczenia

3. Metody pracy:
- pogadanka,
- dyskusja

4. Formy pracy:
- indywdualna,
- zbiorowa,
- słuchanie muzyki,
- wykonanie rysunku

5. Materiały:
- kartki białego papieru,
- kredki, pisaki,
- kontur dziewczyny i chłopca,
- plastikowe kubeczki,
- ryż
- kolorowe chmurki z papieru samoprzylepnego,
- kawałki kolorowego papieru

Konspekt lekcji wychowawczej

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Powitanie.
2. Utworzenie przez uczniów kręgu.
Każdy uczestnik przedstawia się imieniem i krótko mówi o sobie.
3. Co to są zalety?
- wypowiedzi uczniów co rozumieją pod pojęciem ,, zaleta''
ZALETA- dodatnia cecha charakteru i umysłu.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

4. Zawieszenie na tablicy konturu chłopca i dziewczyny- obok analizując zapisujemy wymieniane przez dzieci zalety (,, burza mózgów'').
5. Rozdanie uczniom kolorowych chmurek, na których piszą swoją główną zaletę, przyklejają ją na ubraniu, aby była widoczna.
6. Uczniowie wracają do ławek.Wykonują:

ĆWICZENIE 1

- przy relaksującej muzyce każdy uczeń rysuje na kartce zwierzę, które według niego najlepiej symbolizuje jego cechy charakteru,
- nauczyciel zbiera wykonane prace, a następnie losowo rozdaje uczniom, którzy patrząc na rysunek wpisują dwie cechy, kojarzące mu się z tym zwierzęciem,
- chętne osoby wybierają rysunki, a następnie próbują odgadnąć, kto mógł być ich autorem;
- właściciel omawia wpisane pod zwierzęciem cechy- klasa ocenia czy te cechy pasują do niego czy tez nie.

ĆWICZENIE 2

- uczniowie otrzymują plastikowe kubeczki do połowy napełnione ryżem,
- każdy kolejno podchodzi do wszystkich osób, mówiąc mu coś miłego ( np. lubię Cię za......, podoba mi się w Tobie...., chcę Ci podziękować ....., itd.)
- gdy wszyscy spotkają się ze wszystkimi, następuje porównanie zawartości kubków,
- ryżu we wszystkich kubkach jest mniej wiecej po równo i tyle samo, ile było na początk- dlaczego?
- rozmowa o tym co się dzieje, gdy jesteśmy życzliwi dla ludzi wokół siebie.

7. Chcę byc lepszy- uczniowie mówią, którą zaletę chcą u siebie kształtować.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

8. Zawieszenie na tablicy kartek z wypisanymi wybranymi zaletami:
- każde dziecko podchodzi do kartek i przy zaletach ( wytrwałość, sprawiedliwość, opanowanie, odpowiedzialność,uprzejmość), które uważa, że ma dokleja kawałek kolorowego papieru,
- podsumowanie jak liczne w klasie reprezentowane są poszczególne zalety- jak dużo jest kwadracików na każdej z kartek? Porównujemy ilość ( czyli mamy wiele wspólnych zalet).
Wszyscy jesteśmy wartościowi. Mamy wiele ze sobą wspólnego.
9. Podsumowanie lekcji.
10. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.