X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41670
Przesłano:

Konspekt zajęć z plastyki "Portret"

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI W KLASIE V
„PORTRET”

CEL: Zapoznanie z jednym z najstarszych tematów sztuki jakim jest portret oraz jednym z jego typów (półpostać).
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- rozwija zdolności twórcze poprzez działalność plastyczną,
-kształtuje zainteresowania wytworami sztuki (zapoznanie z obrazem Jana Vermeera: „Dziewczyna z perłą” oraz portretem Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”.
- poznaje pojęcie: portret,
- ilustruje wybraną koleżankę/kolegę, ukazując charakterystyczne cechy jego wyglądu.

TECHNIKA: malowanie kredkami ołówkowymi na kartce z bloku technicznego.

FORMA PRACY: indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kredki ołówkowe, blok techniczny format A4, reprodukcje obrazów Jana Vermeera: „Dziewczyna z perłą” oraz Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”, rekwizyty do przebrań – peruki, biżuteria, oprawki okularów, krawaty, kapelusze itp.

METODA: rozmowa kierowana, pokaz.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA: 1.Wprowadzenie pojęcia „PORTRET”: ,,...rysunek, obraz, rzeźba lub fotografia, w których najważniejszym elementem jest twarz. Portrecista stara się uchwycić oznaki przeżyć, uczuć, oddać nastrój lub usposobienie i charakter postaci”. Do dzieła! Podręcznik do plastyki dla klasy VII szkoły podstawowej. Nowa Era 2017
Uczniowie zostają zapoznani z reprodukcjami obrazów Jana Vermeera: „Dziewczyna z perłą” oraz Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”. Omawiają sposób sportretowania postaci (Czy widoczne są całe sylwetki? Czy po ubiorze można określić ich status społeczny? Czy mają na sobie biżuterię? Czy pozowały w pomieszczeniu? Jaki mają wyraz twarzy, czy są radosne, przygnębione, zamyślone? Itp.)
2. Nauczycielka omawia zadanie plastyczne – każdy z uczniów wybiera dla siebie dowolny element garderoby lub rekwizyt.
3. Uczniowie siadają w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Portretują wybraną koleżankę/kolegę.

CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Każdy z uczniów ma za zadanie wykonać portret wybranej osoby z uwzględnieniem indywidualnych cech jego wyglądu zewnętrznego oraz elementów charakteryzacji.
2. Autor pracy, musi również nadać jej tytuł.
3. Samodzielna praca uczniów.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Omówienie wykonanych portretów.
2. Sesja fotograficzna modela z namalowanym portretem.
3. Wystawa prac.

Marzena Szulc
Anna Wojtaszek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.