X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41109
Przesłano:

Poznajemy świat pana Fogga - "W 80 dni dookoła świata"

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Samodzielnie dokonać oceny utworu literackiego,
• Określić czas i miejsce akcji,
• Wypowiadać się na określony temat,
• Grupować bohaterów literackich pod względem częstotliwości ich występowania,
• Wyszukiwać w lekturze potrzebne informacje
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem,
• Metoda aktywna: Burza mózgów - elementy, praca w grupach, debata „za i przeciw”
Środki dydaktyczne:
• J.Verne „W 80 dni dookoła świata”, przygotowany „kalendarz podróży”, mapa świata

Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Zebranie słownictwa bliskoznacznego, burza mózgów:
W 80 dni dookoła świata
-
-

3. Swobodna rozmowa z uczniami na temat przeczytanej powieści:
 Czym jest ta książka?
 Czym oznacza się zatem powieść?
4. Zapis:
Książka J.Vernea to powieść, ponieważ spełnia wszystkie podstawowe wymagania gatunku – wielowątkowość, wielozdarzeniowość, wielość postaci oraz różne formy podawcze.
5. Uczniowie indywidualnie zastanawiają się nad swoimi wrażeniami z lektury. Zapis:
Powieść podobała mi się ponieważ....


Powieść nie podobała mi się ponieważ...



6. Praca w grupach. Uczniowie wyszukują w tekście informacje dotyczące bohaterów. W grupach debatują, z jaką częstotliwością bohaterowie pojawiali się w tekście lektury. Które z postaci były w utworze najważniejsze, które miały pośredni wpływ na rozwój akcji, a które pojawiały się tylko sporadycznie. Zapis pracy grup wg wzoru:

7. Rozmowa o czasie w powieści:
 W którym wieku miała miejsce akcja?
 Jakimi środkami lokomocji podróżowali bohaterowie?
 Czy akcja powieści mogłaby dziać się współcześnie?
8. Uświadomienie uczniom na osi upływu czasu:

1872-------------2006

9. Uczniowie odszukują w rozdziale III powieści obliczeń Fogga prezentowanych przyjaciołom w klubie. Nauczyciel rozdaje „Kalendarz podróży”(siatkę kratek 8x10). Uczniowie w grupach z wykorzystaniem kolorowych kredek zaznaczają kolejne etapy podróży.
Zapis:

 Z Londynu do Suezu 7 dni
 Z Suezu do Bombaju 13 dni
 Z Bombaju do Kalkuty 3 dni
 Z Kalkuty do Hongkongu 13 dni
 Z Hongkongu do Jokohamy 6 dni
 Z Jokohamy do San Francisco 22 dni
 Z San Francisco do Nowego Jorku 7 dni
 Z Nowego Jorku do Londynu 9 dni

Razem 80 dni

10. Uczniowie wyszukują w tekście zdań informujących o upływie czasu. Rozmowa o „mierniczym” w powieści. Zapis:
„Mierniczym” w powieści jest wszechobecny wszechwiedzący narrator. W powieściowej walce z czasem biorą udział nie tylko bohaterowie, ale cały świat jest podporządkowany czasowi.
11. Zapis pracy domowej:
Zaznacz na mapie świata etapy podróży Fogga.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.