X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41012
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gazetkowo. Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich z zastosowaniem metody Karola Orffa

TEMAT: „Gazetkowo”
Scenariusz zajęć dla dzieci 3 letnich

Cel główny:
- kształcenie inwencji twórczej dziecka,
- dostarczenie dzieciom okazji do spontanicznych działań i wyrażania radości,

Cele operacyjne: - rozwija swoją naturalną ruchliwość,
- poznaje właściwości rzeczy (gazeta),
- dobiera określenia przymiotnikowe,
- wyrabia wrażliwość słuchową,
- łatwiej nawiązuje kontakty i jest bardziej otwarte,
Metoda: twórcza Karola Orffa,
Forma: - zajęcie zorganizowane z całą grupą,
Pomoce: gazety, tamburyno, bębenek, kasety z muzyką,

Przebieg zajęcia:
Wstęp:
1. Opowiadanie nauczycielki o mieście „Gazetkowo”, gdzie każdy
mieszkaniec wybiera sobie dom (gazety rozłożone na podłodze).
2. Ćwiczenie myślenia twórczego; tworzenie listy atrybutów gazety;
Instrukcja: weź do ręki gazetę, obejrzyj jaka ona jest, dotknij ją, zobacz jaką ma grubość sprawdź czy wydaje dźwięk, powąchaj ją, oceń ciężar.
Część główna:
3. Kontakt emocjonalny; porównywanie gazety do przedmiotów codziennego
użytku – prześcieradła, poduszki, kołdry, części garderoby itp.
4. Wydobywanie odgłosów akustycznych; dzieci maszerują po sali i naśladują
padający deszcz (uderzanie w gazetę), wiejący wiatr (wachlowanie gazeą), marsz (pocieranie gazety) w części drugiej zagadki akustyczne; nauczycielka odwrócona tyłem wydobywa z gazety różne odgłosy, dzieci odgadują co dzieje się z gazetą (darcie, składanie, zwijanie, podrzucanie, stukanie, itp.).
5. Zabawa przy muzyce. Gazety leżą na podłodze – to kałuże. Bieg, marsz,
skoki przez kauże, omijanie, slalom.
6. Ustawienie jak wyżej – gazety to „komórki do wynajęcia”. Bieg, marsz po
sali w rytm melodii. Cisza (brak melodii) – wracamy do swojej „komórki”; składamy gazetę na pół i tak powtarzamy zabawę dopóki dzieci będą mogły utrzymać równowagę.
7. Zabawa w czytanie; dzieci ujmują gazetę obiema rękami i czytają
artykułując dowolne sylaby (le, la lu...) i zmieniając natężenie głosu, przyjmując różne pozycje w czasie czytania.
8. Zabawa kształcąca słuch i sprawność fizyczną, pt. „Niewidzialni”; przy
dźwiękach tamburyna dzieci swobodnie biegają, na dźwięk dzwoneczka – zwijają się w kłębek, nakrywają się gazetą – peleryną.
9. Zabawa w parach. Każda para „zrośnięta” jest ramieniem. Chodzi po sali w
rytm melodii i czyta gazetę. Najpierw swoją potem gazetę sąsiada – na krzyż. Bardzo ważne jest współdziałanie z partnerem i orientacja w przestrzeni, aby nie zderzyć się z inną parą.
10. Taniec z gazetą na głowie, na brzuchu, na plecach, na ręku itp. Tak samo
w parach (jedna gazeta na parę). W tańcu trzymamy gazetę czołami, plecami, kolanami itp. Wszystkie polecenia wykonywane są w rytm melodii.
Zakończenie:
11. Zwijamy gazetę w kulę (raz prawą raz lewą ręką). Swobodna zabawa
kulami; kopanie, podrzucanie, toczenie, przeskakiwanie, rzucanie śnieżkami, jedzenie jabłka, kotek bawi się wełną itp.
12. Marsz w kole w rytm melodii. W środku koła kosz. Wrzucanie kul do kosza
na każdą akcentowaną nutę (bębenek).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.