X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39443
Przesłano:

Roślinność i zwierzęta rożnych stref klimatycznych

Scenariusz kółka przyrodniczo- ekologicznego

Temat: Roślinność i zwierzęta różnych stref klimatycznych Ziemi.

Cel ogólny: poznanie przykładowych roślin i zwierząt z różnych stref klimatycznych.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
• wymienia warunki panujące w danej strefie klimatycznej
• rozumie, ze na rozmieszenie roślinności na kuli ziemskiej ma wpływ ruch obiegowy Ziemi
• potrafi przydzielić kilka roślin i zwierząt do danej strefy klimatycznej
• potrafi porównywać różne mapy, aby w pełni zobrazować dane zjawisko
• współpracuje w grupie.

Środki dydaktyczne:
• Świat— mapa krajobrazowa
• Fototapeta- mapa fizyczna świata
• załączniki

Metody pracy:
• praktyczne – „burza mózgów”
• zabawa słowna
• praca z mapą

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wstępna:
1. Przywitanie uczniów.
2. Zabawa słowna- nauczyciel podaje hasło, a uczniowie mówią szybko skojarzenia z tym hasłem. Za każdą rundą inne hasło- krajobraz. Hasła: DŻUNGLA, PUSTYNIA, SAWANNA, TUNDRA, TAJGA.

Faza właściwa
1. Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup. Uczniowie na podstawie prezentacji dotyczącej wszystkich stref krajobrazowych Ziemi uzupełniają otrzymaną kartę pracy (załącznik nr 1) tak, aby były przedstawione na niej charakterystyczne cechy danej strefy krajobrazowej. Będą to: cechy klimatu, położenie, zwierzęta, rośliny.
2. Następuje omówienie uzupełnionych kart pracy. Wyznaczony uczeń z danej grupy podchodzi do mapy Świata— mapa krajobrazowa, wskazuje i omawia położenie danego krajobraz.
3. Nauczyciel rozkłada na stole przygotowane wcześniej etykiety roślin i zwierząt (załącznik nr 2) typowych dla poszczególnych stref klimatycznych. Są one naklejone na magnesy. Uczniowie podchodzą do stołu, zabierają obrazek związany ze strefą ich zespołu i mocują etykiety na fototapetę- mapę fizyczną świata.

Faza końcowa
1. Uczniowie otrzymują mapę konturową świata (załącznik nr 3), wykonują różnymi barwami legendę i kolorują odpowiednio poszczególne krajobrazy.
2. Pożegnanie uczniów.

Załącznik nr 1- karty pracy do poszczególnych krajobrazów

Załącznik nr 2- Etykiety roślin i zwierząt (magnesy)
ROŚLINY: storczyk, dzbanecznik, wiktoria amazońska, hebanowiec, baobab, akacja, trawa słoniowa, palma kokosowa, kaktus, agawa, welwiczia, miłek, ostnica, biegacz stepowy, świerk, jodła, modrzew, brusznica, jałowiec, wierzba żyłkowana, porosty, skalnica, wrzos, wełnianka,
ZWIERZETA: drzewołaz, kapibara, małpa, anakonda, słoń, zebra, gnu, lew, hiena, wielbłąd, oryks, fenek, moloch straszliwy, bizon, suhak, wilk, chomik, rosomak, tygrys, łoś, ryś, piesiec, renifer, karibu, wół piżmowy, sowa śnieżna,

Załącznik nr 3- Mapa konturowa świata

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.