X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39176
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jesienne gry i zabawy w świetlicy

Scenariusz zajęć

Świetlica szkolna
Temat: Jesienne gry i zabawy
Prowadząca: Małgorzata Lekan
Data: 23.11.2018r.

Temat: Jesienne gry i zabawy

Cele ogólne:
•utrwalenie wiadomości związanych z jesienią
•usprawnianie funkcji wzrokowych , ruchowych i ich koordynację
•zabawa jako ważny element wychowawczy
Cele szczegółowe:
Uczeń poznaje i rozumie:
•treści : wierszy, piosenek i zagadek związanych z tematem dnia
•nowe zabawy ruchowe
•zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
Uczeń rozumie i zapamięta:
•potrzebę odpowiedniego odżywiania się w okresie jesieni
•potrzebę odpowiedniego ubierania się w czasie chłodnych dni
•że prawidłowe zachowanie sprzyja dobrej atmosferze w czasie zajęć i umożliwia mu lepsze zdobycie wiedzy
•kiedy rozpoczyna się i kończy kalendarzowa jesień
Uczeń potrafi:
•omówić charakterystyczne cechy jesieni
•dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
•śpiewać piosenki i bawić się w grupie
•rozwiązywać zagadki o tematyce jesiennej
•wymienić i rozpoznać wielozmysłowo „dary jesieni”
•współpracować w zespole
•zaprojektować i wykonać pracę plastyczną na określony temat
•poprawić po śladzie rysunek wg metody Hanny Tymichovej
Metody:
•rozmowa nauczająca
•obserwacja
•praktycznego działania
•Hanny Tymichovej
•pedagogiki zabawy: aktywizujące, integracyjne
•Muzykoterapia
Formy pracy:
•indywidualna
•zespołowa
•w parach
Środki dydaktyczne:
•tekst wiersza: „Szara godzina” Ewy Szelburg-Zarembiny
•płyta CD z nagraniami piosenek o jesieni ( śpiewają Ewa Błaszczyk i Wojciech Malajkat)
•płyta CD z nagraniami piosenek „UTULANKI czyli piosenki na dziecięce masażyki” B. Kołodziejski
•chusta animacyjna
•klej, wełna, bibuła, mazaki, nożyczki, wycinanki, koszulki
•kasztan, żołądź, szyszka, gruszka, pestki dyni, liść, orzech, kapusta, dynia, seler, jarzębina
•karty pracy Marta Bogdanowicz „Przygotowanie do nauki pisania”
•teksty zagadek o jesieni w jajkach niespodziankach
•Książka „Rok w lesie” Emilia Dziubak
•Skrzynka sensoryczna
•Magnetofon

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie w jesienną atmosferę poprzez wysłuchanie piosenki pt. „Listopadowe sny”
Próba odgadnięcia przez dzieci tematu zajęć na podstawie treści wysłuchanej piosenki.

2.Rozmowa na temat aktualnej pory roku. Pytania :
•Jaką mamy aktualną porę roku?
•Wymień jesienne miesiące.
•Pierwszy dzień jesieni – podaj datę
•Kiedy kończy się kalendarzowa jesień?
•Jak wygląda przyroda późną jesienią?
•Jaka jest pogoda późną jesienią?
•Jakie są aktualne barwy jesieni?
•Czy ludzie też przygotowują się do zimy?
•Jak dbamy o zdrowie jesienią?
Rozmowa z dziećmi na temat zasad prawidłowego odżywiania się jesienią.
O czym dzieci muszą pamiętać zwłaszcza jesienią.
- Dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- Po co dzieciom potrzebne są witaminy?
- W jakiej postaci najlepiej spożywać owoce i warzywa?
- Co należy zrobić przed spożyciem owoców?
•Czy lubicie jesień i dlaczego?

3.Słuchanie wiersza pt. „Szara godzina”, krótka rozmowa na temat treści.
"Szara godzina" E. Szelburg - Zarembina
Szare niebo za oknem,
Szare drzewa w sadzie,
Szary deszcz się na wszystkim,
szarą mgiełką kładzie.
Szary piesek pod piecem
krótką pali fajkę
i szaremu kotkowi
prawi długą bajkę
o małej, szarej myszce,
która siedzi w norze
i wcale w ten dzień słotny
na dwór wyjść nie może.
Ćwiczenie
Uczniowie otrzymują karty pracy z treścią wiersza.
Podkreśl rzeczowniki, które poetka opisała przymiotnikiem „szary”.
Jak myślisz, dlaczego tyle razy użyła tego określenia?
Czy drzewo jest rzeczywiście szare?
Czy deszcz jest szary?
A niebo jest szare?
A co znaczy określenie „szara myszka”?
Dla jakiej pory roku ten kolor jest charakterystyczny?

4. Zagadki o jesieni:
Uczeń losuje jajko niespodziankę z zagadką w środku, odczytuje treść i odgaduje.

Przynoszę deszcze, szarugi.
Dzień krótki, a wieczór długi.
Bociany wysyłam za morze
i jeże usypiam

Choć to „klapsy”, to nie bolą.
Ludzie raczej jeść je wolą.
Zawsze są smaczne, soczyste,
lecz pamiętaj jedz je czyste!

Jesień z pełnym koszem,
w bramie sadu staje.
I choć nic nie zbroiliśmy,
klapsy nam rozdaje.
Lecz nie drżyj ze strachu,
jak na wierzbie listek!
Bardzo lubisz takie klapsy
– słodkie i soczyste.

To miesiąc smutny taki,
bo odleciały już ptaki,
i liść ostatni już opadł.
Ten miesiąc zwie się ...

Kiedy rośnie – to się zieleni.
Kiedy spada – złotem się mieni

Wiosną zielono rosną,
latem – gadają z wiatrem,
jesienią – barwy zmienią,
a zimą – śnią pod pierzyną.

Co to za ogrodnik? Konewki nie miewa,
a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa.

Gdy na deszcz się zbliża, chętnie go otwierasz

Chociaż się kryją w zielonej zbroi,
zbierasz je często i się nie boisz.
Kiedy im zrobisz nogi z patyków,
będą rodziną śmiesznych ludzików.
Nie ma ust a dmucha!
Nie ma skrzydeł, a lata.
Czasem mrozi, gwiżdże , dmucha.

Co to jest? Odgadnijcie sami.
Leci tyko w dół. Jest tylko na dworze.
Suchy być nie może.

5. Jesienna zgaduj-zgadula dotykowa.
Nauczyciel dzieli uczniów na 2 grupy za pomocą losowania orzechów laskowych lub żołędzi. Każdy uczeń może zdobyć punkt dla swojej drużyny. Wkłada ręce do skrzynki z otworami, do której N włożył atrybut jesieni, np. kasztana, żołędzia, szyszkę, liścia, pestki dyni, gruszkę, dynię, itd. U odgadują nazwę ukrytego atrybutu jesieni za pomocą zmysłu dotyku. Ogłoszenie wyników.

6.Zabawa z chustą animacyjną.
Na poniższe słowa nauczyciela uczniowie reagują wg wprowadzonej jeszcze przed zabawą instrukcji.
Wieje wiatr ( unoszenie i opuszczanie chusty - góra/dół)
Deszczowa chmura (naprężanie nieruchomo chusty nad głową)
Kałuża (odłożenie chusty na podłogę i skok na chustę)
Pada deszcz ( krótkie potrząsanie naprężonej chusty na wysokości bioder)
Parasol (uniesienie wysoko chusty i wejście pod nią)

7.Relaksacja. Masażyk z muzyką.
Dzieci siadają na dywanie i dobierają się w pary.
„Jeż” B. Kołodziejski „Utulanki czyli piosenki na dziecięce masażyki”

8.Ćwiczenie grafomotoryczne „Jeż” wg Hanny Tymichovej
Nauczyciel rozdaje obrazki. Krótka rozmowa na temat obrazka.
1.Co przedstawia obrazek?
2.U wkładają rysunek do koszulek i flamastrem obrysowują kontur zgodnie ze wskazanym kierunkiem nie odrywając narzędzia pisarskiego. (Można zetrzeć wilgotną chusteczką i powtórzyć czynność innym kolorem.
3.U wyjmują obrazek z koszulki i samodzielnie na czystej kartce wykonują rysunek.
4.U uzupełniają rysunek wg własnego pomysłu, np. dorysowują dodatkowe elementy, wyklejają bibułą, ziarnami kawy, włóczką
5.Prezentacja prac.

9. Ewaluacja: U rysują na karteczkach: symbol słoneczka , chmurki, lub deszczu .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.