X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39038
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróże kropelki wody, czyli jak powstaje deszcz. Scenariusz zajęć w oparciu o założenia koncepcji pedagogicznej F. Froebla

Scenariusz zajęć w oparciu o założenia koncepcji pedagogicznej F. Froebla

Temat: Podróże kropelki wody, czyli jak powstaje deszcz?

Cel główny: Zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu
Cele - dziecko:
- wymienia w kolejności poru roku,
- podaje nazwę aktualnego miesiąca,
- uczestniczy w inscenizacji opowiadania,
- odpowiada na pytania dotyczące treści utworu,
- wyjaśnia zjawisko powstawania deszczu,
- doskonali percepcję słuchową,
- przelicza w dostępnym zakresie,
- wie, dlaczego potrzebny jest deszcz,
- współdziała z kolegami w grupie i parach,
Metody:
- słowna: rozmowa kierowana, wyjaśnienie
- oglądowa: pokaz doświadczenia
- praktycznego działania
- poszukująca: samodzielne doświadczenie.
Środki: opowiadanie H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”, piłeczki z daru 1, punkciki z daru 10,metalowa puszka, słoik z gorącą wodą, talerzyk papierowy, lód, woda mineralna niegazowana, miód, sok malinowy, dzbanki na wodę, cytryny, melisa, kontur kropli wody, dar 7, 8, 9, białe kartki papieru, zakraplacze, woda zabarwiona farbą, słomki, naczynie z wodą, moneta, spinacz, piórko, łupina orzecha, drewniany klocek, zapałka etc, zakraplacz, lusterka
Formy: indywidualna, zbiorowa (praca z całą grupą i w grupach)

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć
Nauczyciel prosi dzieci, aby wspólnie powtórzyły poznaną wcześniej rymowankę:
Wiosna, lato, jesień, zima, nic pór roku nie zatrzyma.
Pyta dzieci:
- jaka jest teraz pora roku?
- jaki teraz mamy miesiąc?
Następnie mówi, że listopad to najbardziej deszczowy miesiąc w roku.

2. Zabawa integracyjna w kole
Nauczyciel przekazuje dziecku siedzącemu obok piłeczkę z daru 1 mówiąc: Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk.

3. Inscenizacja opowiadania H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla” w teatrzyku stolikowym

4. Rozmowa na temat opowiadania:
- Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania?
- O czym marzyła?
- Co jej powiedziało słonko?
- W jaki sposób kropelka znalazła się na błękitnej chmurce?
- Gdzie wylądowała kropelka podczas opadów deszczu?
- Czy kropelka chciała raz jeszcze przeżyć tą wyjątkową podróż?
- Gdzie wylądowała podczas swojej drugiej podróży?
- Dlaczego nie mogła opowiedzieć o swoich przygodach jaskółkom?

5. „Jak powstaje deszcz”? – zabawa badawcza
Nauczyciel nalewa do słoika gorącą wodę i przykrywa go talerzykiem, na który wysypuje kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczyna się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody - deszcz.

6. Zabawa ruchowa w parach
Dzieci stają naprzeciwko siebie w parach. Jedno trzyma w dłoni piłeczkę z daru 1 mówiąc rymowankę:
Kapu, kap, kapu kap.
Kropla woła złap mnie, złap.
Dziecko odrzuca piłeczkę do kolegi stające naprzeciwko. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie

7. „Po co jest na świecie deszcz? – twórcza zabawa słowna
Nauczyciel rzuca do wybranego dziecka piłeczkę z daru 1, mówiąc rymowankę:
Kropelkę deszczu w dłoniach mam,
teraz Tobie kroplę dam,
Po co deszcz na świecie jest,
może powiesz jeśli wiesz.
Dziecko odpowiada i odrzuca piłeczkę do nauczyciela. Zabawę powtarzamy kilka razy.

8. „Ile kropli spadło?” – ćwiczenia słuchowe
Nauczyciel chowa za sobą metalową puszkę, do której wrzuca pojedynczo niebieskie punkciki z daru 10. Zadaniem dzieci jest policzenie, ile kropli spadło.

9. Praca w grupach:
- gospodarcza – przygotowywanie napojów na bazie wody (z miodem, melisą, sokiem malinowym, cytryną etc.),
- darów – zamienianie konturów kropli wody przy pomocy darów w obrazy abstrakcyjne według pomysłu dzieci,
- twórcza – nanoszenie na kartkę za pomocą zakraplacza kropli wody zabarwionej farbą i rozdmuchiwanie ich za pomocą słomki,
- badawcza – wrzucanie do naczynia z wodą różnych przedmiotów – badanie co pływa, a co tonie, umieszczanie na lusterku przy pomocy zakraplacza kropli wody i przykrywanie jej drugim lusterkiem, próby oddzielania od siebie sklejonych lusterek – sprawdzanie siły „kleju” z wody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.