X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38978
Przesłano:

Poszukujemy rozwiązań szkolnych problemów. Scenariusz zajęć z wychowawcą

PRZEDMIOT: zajęcia za wychowawcą
PROWADZĄCY: Łukasz Strzelczyk

KLASA: 5b DATA: 5.12.2014 r.
LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH: 1

TEMAT: Poszukujemy rozwiązań szkolnych problemów.

CEL GŁÓWNY:
Uczeń:
• rozwiązuje problemy związane z życiem szkolnym

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• opisuje zachowania dzieci w trakcie przerw międzylekcyjnych oraz określa co należy w nich zmienić
• definiuje przyczyny i rozwiązania spadku czytelnictwa wśród dzieci w szkole

METODY I TECHNIKI PRACY:
• metody twórczego rozwiązywania problemów (metaplan, rybi szkielet)

FORMY PRACY:
• praca zbiorowa
• praca w grupach

POMOCE DYDAKTYCZNE:
• plansze „Rybi szkielet” i „Metaplan”
• karteczki samoprzylepne
• magnesy
• dzwonek

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Wstęp – powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zapoznanie uczniów z tematem zajęć.

2. Metaplan – omówienie budowy metaplanu. Podział klasy na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje zestaw kolorowych karteczek.

3. Podanie problemu do rozwiązania „Zachowanie uczniów w czasie przerw”. Uczniowie mają za zadanie wskazać propozycje rozwiązań do poszczególnych elementów metaplanu (jak jest? jak powinno być? dlaczego nie jest tak jak powinno być? wnioski). Uczniowie zapisują propozycje rozwiązań do elementów metaplanu „jak jest?” i „jak powinno być?”. Omówienie pomysłów na forum klasy. Następnie uczniowie zapisują na kolorowych karteczkach propozycje rozwiązań do elementów metaplanu „dlaczego nie jest tak jak powinno być?” i „wnioski”. Omówienie pomysłów na forum klasy.

4. Rybi szkielet – nauczyciel zapoznaje uczniów ze strukturą metody. Prezentacja problemu do rozwiązania „Uczniowie naszej szkoły czytają coraz mniej książek”. Uczniowie w 4 grupach poszukują czynników, które powodują, że dany czynnik zaistniał. Zapisują je na dużych ościach. Prezentacja czynników na forum klasy.

5. Uczniowie poszukują rozwiązań zaistniałej sytuacji i zapisują je na małych ościach. Omówienie rozwiązań na forum klasy.

6. Podsumowanie lekcji i pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.