X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38518
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lubimy liczyć - tworzenie zbiorów. Scenariusz zajęcia z zakresu pojęć matematycznych dla dzieci 3-letnich

Temat: ,,Lubimy liczyć” – tworzenie zbiorów.

Podst. programowa: Obszar I, II, III, IV

Cele ogólne:

- kształcenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości wzrokowo – słuchowej,

- ćwiczenie pamięci,

- rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie określonego zbioru,

- tworzenie zbiorów ze względu na jedną cechę,

- utrwalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów,

- kształcenie umiejętności zabawy z podziałem na role,

- wdrażanie do szybkiego reagowania na określony sygnał podczas zabawy.

Cele szczegółowe:

- ćwiczy pamięć, koncentrację uwagi i spostrzegawczość wzrokowo – słuchową,

- liczy na konkretach w zakresie określonego zbioru,

- tworzy zbiory ze względu na jedną cechę,

- rozpoznaje i nazywa kolory,

- odgrywa role przydzielone przez nauczyciela w zabawie,

- aktywnie uczestniczy i współdziała w grupie,

- szybko reaguje na określony sygnał podczas zabawy.

Metody:

- czynna: aktywizująca (zabawy matematyczne), dyskusja dydaktyczna,
- słowna: żywego słowa,

- oglądowa: pokaz.

Forma:

- indywidualna,

- w parach,

- grupowa.

Środki dydaktyczne:

- rymowanka,

- sylwety różnych rzeczy w czterech kolorach: czerwonym, zielonym,
niebieskim i żółtym,

- pasek w czterech kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym),

- koperty z kółeczkami w różnej liczbie i w różnych kolorach,

- zdjęcia : dziewczynki i chłopca,

- hula – hopy,

- płyta CD,

- tamburyno,

- karty pracy.

Przebieg zajęcia:

1. Rymowanka: „Rozmyślania Kubusia Puchatka” (liczenie – do pary).

Policzymy co się ma:
mam dwie ręce, łokcie dwa,
dwa kolana, nogi dwie.
Wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa
no i buzię też się ma,
A ponieważ buzia je
chciałbym buzie też mieć dwie!

2. Zabawa dydaktyczna Co do siebie pasuje?.
Łączenie w pary papierowych sylwet: rękawiczek, skarpetek .

3. Zabawa ruchowa Znajdź swój kolor.
Dzieci otrzymują po jednej sylwecie przedmiotu w określonym kolorze.
Ich zadaniem jest na umówiony sygnał włożyć swoją sylwetę do obręczy
oznakowanej takim samym kolorem, jak trzymana przez nie sylweta w ręce.

4. Zabawa Liczymy kółeczka. Liczenie i porównywanie liczby kółeczek
w danym kolorze.
Każde dziecko otrzymuje pasek w czterech kolorach (czerwonym, zielonym,
niebieskim i żółtym) oraz kopertę, w której znajdują się kółeczka w tych
samych kolorach co pasek, ale w różnej liczbie. Zadaniem dzieci jest ułożenie
kółeczek pod paskiem w taki sposób, aby ich kolory były takie same.
Liczenie kółeczek w każdym kolorze, wskazywanie, których kółeczek jest
najwięcej, których najmniej, a których tyle samo.

5. Zabawa Rytmy. Nauczyciel umieszcza na tablicy kółeczka w określonym
rytmie. Zadaniem wybranego dziecka jest kontynuacja podanego rytmu.

6. Zabawa bieżna Rzędy. Ustawianie się w rzędach według poleceń nauczyciela.
Dzieci biegają po sali przy muzyce, podczas przerwy w muzyce ustawiają się
w rzędach (chłopięcych lub dziewczęcych) w miejscu zgodnie
z pokazywanym przez nauczyciela obrazkiem dziewczynki lub chłopca.
Wskazywanie, kto w rzędzie jest pierwszy, a kto ostatni.

7. Praca przy stolikach – karta pracy. Kolorowanie figur (kół, kwadratów,
trójkątów) w kolorach zgodnie ze wzorem.

Opracowała: Beata Staciwa
Przedszkole nr 14
w Koszalinie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.