X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38516
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wędrówka wieloryba Wojtka. Utrwalanie głoski "w" w wyrazach

„Wędrówka wieloryba Wojtka” - utrwalanie głoski „w” w wyrazach,
opracowała Izabela Firlej- Wielgucka, Rokitki

Cel główny: usprawnianie narządów artykulacyjnych, świadome i celowe kierowanie oddechem , prawidłowe ułożenie narządów mowy do głoski ,,w’’.

Cele szczegółowe (dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy,
- stara się prawidłowo artykułować głoskę „w” w wyrazach,
- potrafi ułożyć właściwie język, podczas wypowiadanie słów z głoską w.

Metody:
- słowna (instrukcja),
- czynnościowa (zadania stawiane do wykonania).

Formy:
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- treść bajki,
- 12 rybek - wielorybów,
- kolorowanka z wielorybem -Wojtkiem,

Przebieg:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy - bajka logopedyczna, pt.,,Wędrówka wieloryba Wojtka”- bajka opowiada o wielorybie, który zgubił swoje stado. Dziecko szukając innych wielorybów w morzu (w buzi) ćwiczy aparat artykulacyjny. Prowadzący opowiada bajkę logopedyczną o poszukiwaniu innych wielorybów przez Wojtka (język). Buzia dziecka to morze, Wojtkiem jest język dziecka. Przy szeroko otwartej buzi, dziecko, prowadzone przez opowiadającego bajkę, prowadzi poszukiwania członków wielorybiego stada czyli rusza językiem.

kierowanie języka do prawego i lewego policzka ( przeszukujemy morze po prawej i lewej stronie),
kierowanie języka do górnych zębów, przeliczanie ich czubkiem języka, (sprawdzamy czy wieloryby nie schowały się za skałami morskimi),
kierowanie języka do podniebienia górnego, (sprawdzamy czy nie ukryły się za największą górą),
kierowanie języka do dolnych zębów, przeliczanie ich ( sprawdzamy czy nie ma wielorybów w dziurach w morzu).
Poruszanie językiem góra-dół (skaczemy z radości z odnalezienia zgubionych członków wielorybiej rodziny).
Mówimy – plum, plum – bo Wojtek wyskakuje z radości z morza z powodu odnalezienia członków swojej rodziny.

2. Utrwalanie głoski „w” w wyrazach – rozkładamy przed dzieckiem 12 obrazków wielorybów. Na ich odwrocie są zapisane imiona zawierające głoskę „W” - zarówno męskie i żeńskie, np. Waldek, Wiktoria, Weronika, Paweł, Wiktor, Gaweł, Wanda, Wacław. Dziecko chcąc powiększyć swoją rodzinkę, powtarza po nauczycielu imiona, utrwalając prawidłową wymowę.

3. Utrwalanie głoski – wykorzystujemy kolorowankę z obrazkiem wieloryba. Na jej odwrocie zapisujemy , jak w memo 8 słów ( razy dwa, czyli mamy 16 słów), w których nazwie występuje głoska „w”, np. wełna, owieczka, woda, wędrowiec, wędka, walizka, wujek,wydra. Obrazek przecinamy na 16 elementów. Układamy je rysunkiem w górę, aby dziecko nie widziało słów. Nawet, jeśli nie umie czytać słuchowo stara się zapamiętać, gdzie leży dane słowo, powtarza je także kolejny raz po nauczycielu. Kartkę ze wszystkimi fragmentami zabiera do domu, gdzie kolorując ją nadal utrwala wymowę głoski „w”.

4. Logopeda dziękuje dziecku za wspólne zajęcia. Ćwiczenia końcowe - omówienie zajęć, sukcesów dziecka, nagroda. Zlecenie ćwiczeń do domu.

Bibliografia:
1. B.dawczak, I. Spychała, Kapki i wafki - zabawy z głoskami: k, g, f, w, Gdansk 2012.
2. M. Wrzesińska, Chcę poprawnie wymawiać głoski dźwięczne. Zeszyt 13, Poznań 1999.
3. A. Sołtys – Chmielowicz, Wady wymowy i ich korygowanie, w: Logopedia 31, Lublin 2002.
4. E. J. Lichota, Terapia wad wymowy, Warszawa 2009.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.