X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38515
Przesłano:
Dział: Logopedia

Sierotka Marysia i jej gęsi. Utrwalanie głoski ś w wyrazach - trzy pozycje wyrazowe

„Sierotka Marysia i jej gęsi” - utrwalanie głoski ś w wyrazach ( trzy pozycje wyrazowe)
opracowała Izabela Firlej- Wielgucka, Rokitki

Cel główny: usprawnianie narządów artykulacyjnych, świadome i celowe kierowanie oddechem , prawidłowe ułożenie narządów mowy do głoski ,,ś’’.

Cele szczegółowe (dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy,
- stara się prawidłowo artykułować głoskę „ś” w wyrazach,
- potrafi ułożyć właściwie język, podczas wypowiadanie słów z głoską ś.

Metody:
- słowna (instrukcja),
- czynnościowa (zadania stawiane do wykonania).

Formy:
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- treść bajki,
- puzzle z postacią sierotki Marysi,
- kolorowanka z Marysią.
- gra planszowa – „wyścigi gęsi”

Przebieg:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy - bajka logopedyczna, pt.,, Sierotka Marysia i jej gęsi”- bajka opowiada o Marysi, która pogubiła swoje gęsi. Dziecko szukając gąsek na łące (w buzi) ćwiczy aparat artykulacyjny. Prowadzący opowiada bajkę logopedyczną o poszukiwaniu gęsi przez sierotkę (język). Buzia dziecka to łączka, Marysią jest dziecko, czyli jego język. Przy szeroko otwartej buzi, dziecko, prowadzone przez opowiadającego bajkę, prowadzi poszukiwania zaginionych ptaków, czyli rusza językiem.

kierowanie języka do prawego i lewego policzka ( przeszukujemy łąkę po prawej i lewej stronie),
kierowanie języka do górnych zębów, przeliczanie ich czubkiem języka, ( sprawdzamy czy gąski nie schowały się za drzewami wokół łączki),
kierowanie języka do podniebienia górnego, (sprawdzamy czy nie ukryły się na górce),
kierowanie języka do dolnych zębów, przeliczanie ich ( sprawdzamy czy nie ma ptaszków za krzakami wokół łączki).
Poruszanie językiem góra-dół (skaczemy z radości z odnalezienia zgubionych gąsek).
Podczas opowiadania bajki logopedycznej, nauczyciel mówił ile gęsi udało się znaleźć. Dziecko wystawiało tyle paluszków, ile udało się znaleźć gęsi. Na koniec nauczyciel pyta ile Marysia ma gęsi. Dziecko udziela odpowiedzi całym zdaniem.

2. Utrwalanie głoski ś w wyrazach – dziecko powtarza słowa wypowiadane przez nauczyciela i za poprawnie powtórzone słowa otrzymuje puzzel z wizerunkiem sierotki Marysi. Jednocześnie powtarza wyrazy, utrwalając ich prawidłową wymowę i układa puzzle. W ten sposób powstaje obraz bajkowej postaci.

3. Utrwalanie głoski – wykorzystujemy kolorowankę z obrazkiem sierotki Marysi. Na jej odwrocie zapisujemy 10 słów, w których nazwie występuje głoska ś, np. świeca, siano, ślimak, posiłek, osiołek. Obrazek przecinamy na 10 elementów. Dziecko, powtarzając słowa otrzymuje fragmenty obrazka i nakleja je na kartkę. Kartkę ze wszystkimi fragmentami zabiera do domu, gdzie kolorując ją nadal utrwala wymowę głoski ś.

4. Utrwalenie słownictwa z głoską ś – możliwe jest także dzięki przygotowanej grze planszowej - „wyścigi gęsi”. Na kartce formatu A4 przygotowano drogę , podzieloną na 30 odcinków, zapisano w nich słowa z głoską ś. Pionkami są dwie gęsi, która szybciej trafi do domu, ta wygrywa. Dziecko powtarzając słowa po nauczycielu, po raz kolejny utrwala prawidłową wymowę głosek.

5. Logopeda dziękuje dziecku za wspólne zajęcia. Ćwiczenia końcowe - omówienie zajęć, sukcesów dziecka, nagroda. Zlecenie ćwiczeń do domu.

Bibliografia:

1. M. Dembińska – Wola, Zabawy logopedyczne. Głoski ś, ź, ć, dź, Warszawa 2004.
2. D. Antos, G. Demel, I. Styczek, Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy, Warszawa 1978.
3. E. J. Lichota, Terapia wad wymowy, Warszawa 2009.
4. A. Sołtys – Chmielowicz, Wady wymowy i ich korygowanie, w: Logopedia 31, Lublin 2002.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.