X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38487
Przesłano:
Dział: Świetlica

Barwa - co to takiego? Konspekt na zajęcia plastyczne

Konspekt zajęć „ Barwa -co to takiego?”

Temat : „Barwa – co to takiego?”
Cel: Rozróżnianie poznanych barw: podstawowych i pochodnych.
Cele operacyjne:
Wiadomości
– uczeń zna i rozumie pojęcie barwy (koloru) podstawowej i barwy pochodne
- uczeń posługuje się poznanymi terminami plastycznymi
Umiejętności
– uczeń rozróżnia poznane rodzaje barw
- uczeń potrafi podać sposoby otrzymywania barw pochodnych
- uczeń przygotowuje paletę barw podstawowych i pochodnych
Postawy
– uczeń współpracuje w grupie
- uczeń obserwuje otoczenie i potrafi je opisać za pomocą barw

Metody pracy:
- słowna -pogadanka
- oglądowa – pokaz ilustracji z barwami podstawowymi, pochodnymi ( załącznik nr 1)
-aktywizująca – ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:
- indywidualna i grupowa

Środki dydaktyczne:
- podręcznik do plastyki „ Do dzieła” J. Lukas, K. Onak, Nowa Era, W-wa 2012
- papier
- pastele olejne
- kredki świecowe
- farby akwarelowe
- ilustracje przedstawiające barwy podstawowe i pochodne

Czas trwania:50 minut.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Wprowadzenie -zapoznanie uczniów z tematem zajęć „Barwa – co to takiego?”
Nauczyciel zadaje pytanie: Co to jest barwa (kolor)?
Podsumowując odpowiedzi uczniów, nauczyciel rozpoczyna pogadankę: Od pierwszego do ostatniego dnia naszego życia jesteśmy otoczeni kolorami, barwy naszego otoczenia tworzą prawdziwy potop. Poszczególnych kolorów z reguły nie odbieramy świadomie, naszą uwagę przyciągnie najwyżej jakaś ich kombinacja, która albo nam się spodoba, albo sprawni na nas niemiłe wrażenie.
Następnie prosi uczniów o odszukanie w podręczniku rozdziału „Barwy w malarstwie”, a następnie zadaje pytania: „ Dlaczego akurat żółty, niebieski i czerwony to barwy podstawowe?” – nie uzyskamy ich łącząc inne barwy.
Prezentacja prac wykonanych tylko za pomocą barw podstawowych oraz pochodnych. (załączniki nr 1 - )
„ Dlaczego niektóre barwy nazywają się pochodnymi?”-pochodzą ze z mieszania 2 barw podstawowych.
„ Jak uzyskać odcienie barw pochodnych?” – w zależności od tego której barwy podstawowej dodamy więcej.
3. Ćwiczenia plastyczne.
Nauczyciel dzieli zespół na trzyosobowe grupy i każdej z nich wręcza karton, na którym przygotowane są dwa okręgi – w nich uczniowie mają stworzyć paletę barw podstawowych i paletę barw podstawowych i pochodnych. Każda z grup otrzymuje inne narzędzie do przygotowania palet – grupa pierwsza otrzymuje pastele olejne, grupa druga farby akwarele, grupa trzecia kredki świecowe.
Następnie nauczyciel prosi by grupy na kartonach przygotowały odcienie barw pochodnych, wykorzystując wcześniej otrzymane pomoce dydaktyczne.
4. Podsumowanie.
Po zakończeniu prac w grupach, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela omawiają przygotowane prace. Dyskusja czy zawsze otrzymujemy taki kolor (taką barwę ) jak byśmy chcieli. Przypomnienie informacji z początku zajęć o barwach podstawowych i pochodnych.
5. Porządkowanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.