X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38326
Przesłano:
Dział: Logopedia

Sprytne wiewiórki - utrwalanie głoski r w wyrazie

„Sprytne wiewiórki” -utrwalanie głoski r w wyrazie,
opracowała Izabela Firlej- Wielgucka, Rokitki

Cel główny: usprawnianie narządów artykulacyjnych, świadome i celowe kierowanie oddechem , prawidłowe ułożenie narządów mowy do głoski ,,r’’, utrwalenie jej wymowy.

Cele szczegółowe (dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy,
- stara się prawidłowo artykułować głoskę „r” w wyrazach,
- potrafi ułożyć właściwie język, podczas wypowiadanie słów z głoską r.

Metody:
- słowna (instrukcja),
- czynnościowa (zadania stawiane do wykonania).

Formy:
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- treść bajki,
- dwa obrazki wiewiórek,
- 20 obrazków orzeszków ( na ich odwrocie napisane są słowa z głoską r),
- dwa pojemniki np. o lodach (dziuple wiewiórek),
- kolorowanka z wiewiórkami ( np. z bajek Disney'a)

Przebieg:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy - bajka logopedyczna, pt. ,, Sprytna wiewiórka” - dziecko szukając orzechów w parku (w buzi) ćwiczy aparat artykulacyjny. Prowadzący opowiada bajkę logopedyczną o poszukiwaniu orzeszków w parku, który trzeba dokładnie sprawdzić, bo na zimę wiewiórka musi mieć dużo zapasów. Parkiem jest buzia, wiewiórką jest dziecko, czyli jego język. Przy szeroko otwartej buzi, dziecko, prowadzone przez opowiadającego bajkę, prowadzi poszukiwania orzeszków, czyli rusza językiem.

kierowanie języka do prawego i lewego policzka ( przeszukujemy park po jednej i drugiej stronie),
kierowanie języka do górnych zębów, przeliczanie ich czubkiem języka, ( sprawdzamy czy na każdym drzewie w parku nie rosną orzechy),
kierowanie języka do podniebienia górnego, ( sprawdzamy najwyższe drzewo w parku),
kierowanie języka do dolnych zębów, przeliczanie ich ( sprawdzamy czy orzechy nie leżą za krzakami),
Poruszanie językiem góra-dół (skaczemy z radości z powodu odnalezienia wielu orzeszków).

2. Utrwalanie głoski r w wyrazach – dziecko powtarza słowa wypowiadane przez nauczyciela , a odczytywane z obrazków orzeszków i za poprawnie powtórzone słowa otrzymuje obrazek. Jednocześnie powtarza wyrazy, utrwalając ich prawidłową wymowę i zbiera obrazki do pojemnika, czyli swojej dziupli. Na końcu liczymy kto ma więcej obrazków, ten wygrał zabawę.

3. Kolorowankę z wiewiórkami z bajek tniemy na puzzle, dziecko chcąc otrzymać kawałek obrazka ponownie powtarza słowa po nauczycielu, które zawierają głoskę r. Obrazek przyklejamy na kartkę, którą dziecko ma w domu pokolorować, powtarzając – sprytne wiewiórki.

4. Logopeda dziękuje dziecku za wspólne zajęcia. Ćwiczenia końcowe- omówienie zajęć, sukcesów dziecka, nagroda. Zlecenie ćwiczeń d domu.

Bibliografia:

1. D. Antos, G. Demel, I. Styczek, Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy, Warszawa 1978.
2. E. J. Lichota, Terapia wad wymowy, Warszawa 2009.
3. A. Sołtys – Chmielowicz, Wady wymowy i ich korygowanie, w:Logopedia 31, Lublin 2002.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.