X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36950
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wokół ufoludków. Scenariusz zajęć w oddziale 5-latków

Scenariusz zajęć w Oddziale 5-latków
TEMAT TYGODNIA: „Czy jesteśmy sami w kosmosie?”
Temat dnia: „Wokół ufoludków”.
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy,
- rozwijanie sprawności fizycznej,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- rozwijanie umiejętności liczenia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dzieli słowa na sylaby,
- dzieli proste słowa na głoski,
- opowiada zakończenie opowiadania na podstawie rysunku,
- wypowiada się na temat wiersza,
- liczy w zakresie ośmiu,
- lepi z plasteliny figurki ufoludków,
- uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy cz. 3 str. 22-24, - wiersz J. Koczanowskiej „Ufoludki”, - ilustracje do wiersza, - obrazki, - wyprawka przyrodnicza, - plastelina, - kredki, - nagranie piosenki „Ufoludki”, - kołatka , - wyprawka plastyczna, - przewodnik metodyczny.

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.

2. Ćwiczenia poranne zestaw XXI.
Zabawa orientacyjno – porządkowa „Stań na jednej nodze”.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych - „Dużo miejsca i mało miejsca”.
Zabawa z elementem podskoku – „Podskocz jak najwyżej”.
Skrętoskłony – „Prawy do lewego”.

3. Zabawa „Kosmiczne miny” i „Lustro”.
Ćwiczenia usprawniające pracę narządów mowy. Zabawa z podziałem dzieci na kosmitów i Ziemian polegająca na pokazywaniu różnych min oraz gestów przez jednych i wierne naśladowanie przez drugich.

4. „Przesyłanie kosmicznego uścisku”.

5. Zabawa „Kosmiczne echo”
Zabawa, w której każde dziecko ma powtórzyć w taki sam sposób rytm, jaki został wystukany przez nauczyciela.

6. Podział na głoski słów: planety, ufoludek, kosmos...

7. Podział na sylaby nazw obrazków: rakieta, kosmonauta, księżyc, planety.

8. Podział na sylaby nazw obrazków: rakieta, kosmonauta, księżyc, planety.
9. Wymyślanie rymów do obrazków: spodek, księżyce, rakieta, kosmonauta, planety.

10. Liczenie słów w zdaniu.
Ufoludki to zielone małe ludki.
Ciemną nocą, głuchą na mój ogród spadło UFO.

11. Liczenie okien w rakiecie.
Słuchanie opowiadania (ćw. 3 str.22).
Dzieci kończą opowiadanie na podstawie rysunku, odpowiadają na pytania:
Jak skończyło się spotkanie Mikołaja z ufoludkiem?
Czy to było śmieszne spotkanie, czy straszne?
Kolorowanie rysunku.

12. Karta pracy (ćw. 3 str. 23).
Rysowanie po śladzie dróg ufoludków do UFO. Określanie w których kierunkach się porusza.

13. Zabawa ruchowa „Start rakiety”.
Odliczanie i rytmiczne klaskanie w dłonie i wydając dźwięk bzz. Start i lot rakiety dzieci poruszają się po sali przy na dźwięku kołatki. Przerwa w grze oznacza lądowanie.

14. Słuchanie wiersza J. Koczanowskiej „Ufoludki”.
W piaskownicy za przedszkolem
wylądował srebrny spodek,
a ze spodka już po chwili
ufoludki wyskoczyły.

Małe zwinne i zielone,
mądre i zaciekawione.

Wymierzyły i zbadały
ławki, piłki, trawnik cały.

Odleciały Mleczną Drogą
na planetę Togo-Togo.
Został po nich pył magiczny,
taki był sen kosmiczny.

15. Rozmowa na temat wiersza.
-Gdzie wylądował srebrny spodek?
-Jak wyglądały ufoludki?
-Czy to zdarzyło się naprawdę?

Ziemia należy do galaktyki zwanej Drogą Mleczną, liczącą 200 miliardów gwiazd. Układ słoneczny, do którego należy Ziemia, jest w przestrzeni kosmicznej, zajmującym miejsce w jednym z ramion galaktyki. W ciemną bezchmurną noc Drga Mleczna rozciąga się na niebie jak welon, w którym połyskują pojedyncze gwiazdy. Układ Słoneczny tworzy Słońce i krążące wokół niego ciała niebieskie. W skład Układu Słonecznego wchodzą planety ze swoimi księżycami, asteroidy i komety. Powstał on około 5 miliardów lat temu.

16. Lepienie z plasteliny figurek ufoludków.

17. Zabawy rytmiczne „Lecimy rakietą”.
Nauczyciel układa ze sznurka na dywanie kształt rakiety. Dzieci spacerują po planecie, którą przyleciały poznać. Kiedy usłyszą melodię piosenki, szybko siadają wewnątrz rakiety i uderzają rękami o podłogę, wystukując rytm piosenki.

18. Rysowanie ufoludków – karta z wyprawki plastycznej.

19. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

Joanna Podolak-Słoma

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.