X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35455
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyka jest ciekawa - scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych z zakresu edukacji matematycznej prowadzonych w grupie 5-6 letnich.
Prowadząca: Ludmiła Majewska
Data: 13.06.2017 r.
Temat: Matematyka jest ciekawa – rozwijanie umiejętności liczenia na podstawie zabaw dydaktycznych z elementami metody E. G. Kolczyńskiej.
Cele główne:
• Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
• Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
• Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
• Przypomnienie i utrwalenie poznanych liter.
Cele operacyjne (dziecko):
• Zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie stosować
• Kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą
• Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
• Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym
• Rozpoznaje cyfry, litery i odczytuje je
• Prawidłowo rozwiązuje zadania tekstowe
• Rozpoznaje swoją wizytówkę
• Współdziała i wymienia informacje
• Uczestniczy w zabawach ruchowych
• Prawidłowo reaguje na polecenia
Metody:
• czynne - zadań stawianych do wykonania
• percepcyjne - obserwacji i pokazu
• słowne - rozmowa, objaśnienia
Formy pracy:
• zespołowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD z nagraniami, chusta animacyjna, sylwety: biedronek motyli, bocian, żaba, kostka do gry, kartki z zagadkami, kartoniki z cyframi i literami do haseł, karty pracy, losy z zadaniami.


Przebieg zajęcia:
1.„Pozdrowienia” – zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymają chustę, podnoszą ją i opuszczają witając się okrzykiem „Hej”.
„Witamy swoje palce” – N. mówi rymowankę, a dzieci realizują jej treść
Kciuki gotowe? Tak! – pięść zaciśnięta, wystawiony kciuk
Wskazujące gotowe? Tak! – wystawiony drugi palec
Środkowe gotowe? Tak! – wystawiony trzeci palec
Serdeczne gotowe? Tak! – wystawiony czwarty palec
Małe gotowe? Tak! – wystawiony piąty palec
Wszystkie palce gotowe? Tak!
Schowajcie się za głowę! – schowanie dłoni za głowę
Następnie dzieci przeliczają swoje palce poprzez dotyk o policzek . Określenie ile palców razem jest w obu dłoniach.
2. „Matematyczne biedronki”
a) Każde dziecko odlicza dla siebie 6 biedronek i kładzie przed sobą. Nauczyciel układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.
• Nad łąką fruwały trzy biedronki (układają trzy biedronki). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedną biedronkę). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?
• Nad łąką fruwało sześć biedronek (układają sześć biedronek). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy biedronki). Ile biedronek pozostało?
b) N. rozkłada sylwety ponumerowanych biedronek i prosi chętne dziecko aby ułożyło je od najmniejszej cyfry do największej. Jest ich 9.
c)N. zabiera jedną biedronkę, dziecko musi zgadnąć której brakuje.
c) Zabawa „Polowanie na biedronki” – nauczyciel rozkłada 9 ponumerowanych biedronek w rzędzie, jedno dziecka zamyka oczy, a drugie wybiera biedronkę i pokazuje pozostałym dzieciom. Zadaniem dziecka które miało zakryte oczy jest wskazanie wybranej biedronki. Dzieci za każdym razem sugerują czy jest to biedronka większa od danej liczy czy mniejsza.
d) N. rozkłada 5 małych biedronek i 3 duże biedronki. Dzieci ustalają:
- ile biedronek jest wszystkich wskazując odpowiednią cyfrę
- czy są różnice pomiędzy biedronkami
- liczą ile jest dużych a ile małych biedronek, przyporządkowując odpowiednią cyfrę
3. Zabawa z rodzicami „Czy znasz magiczną liczbę 7”

4. „Wiosna na łące”- układanie dużej ilustracji łąki z wyciętych sylwet. Dzieci wraz z N. komponują wiosenny obrazek . Na każdej postaci napisane jest działanie matematyczne. Prawidłowe rozwiązanie pozwoli dzieciom na właściwe umieszczenie postaci na łące;
- bocian z działaniem 5+5 ma znaleźć się w stawie z cyfrą 10
- żabka 5+2 na trawie oznaczonej cyfrą 7
- motyl z działaniem 3+2 ma siedzieć na kwiatku z cyfrą 5
- biedronka wg. ilości kropek na skrzydełku np. 6 na kwiatku z cyfra 6.
5. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną – każde dziecko ma przyklejoną cyfrę do bluzeczki wraz z rodzicami, wszyscy trzymają chustę, poruszają się po kole w rytm muzyki i reagują na polecenie „Zapraszamy do domu cyfry...”– dzieci i rodzice przechodzą pod chustą.

6. Układanie i odczytywanie hasła - nauczycielka, która ma kartonik z cyfrą 1 mówi: mam liczbę 1, jestem pierwsza, mam literę m. Dzieci postępują według wzoru. Każdy odczytany poprawnie kartonik umieszczany jest na tablicy. Litery utworzą hasło - MATEMATYKA JEST CIEKAWA.

7. Zabawa „ Matematyczny los” – dzieci wraz z rodzicami trzymają się za ręce i poruszają po sali w rytm muzyki, na przerwę wskazane dziecko (N. pokazuje wizytówkę) losuje karteczkę i przelicza umieszczone na niej oczka, a mama odczytuje zadanie.
I – wykonujemy 5 przysiadów trzymając się za ręce,
II – podskakujemy w parze 5 razy,
III – cała grupa robi jedno koło na 3,4 – ry,
IV – dobieramy się w grupy 4osobowe i ustawiamy się od najmniejszego do największego,
V – tworzymy 6osobowe węże i tańczymy w rytm muzyki,
VI – klaszczemy w ręce 4 razy,
8. Zabawa „Ukryty wyraz". Dzieci szukają ukrytych w sali liter. Układają z nich wyraz: BRAWO.
9. Zakończenie zajęć – każde dziecko otrzymuje kartę pracy do wykonania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.