X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35260
Przesłano:
Dział: Świetlica

Brzydka wyspa - scenariusz zajęć świetlicowych dla kl.1-3 SP

Scenariusz zajęć świetlicowych dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej
Temat: Brzydka wyspa
Cel główny zajęć: Kształtowania empatii i współpracy w grupie
Cele: budzenie pozytywnych emocji, dostarczenie poczucia bezpieczeństwa i radości, wzmacnianie przynależności do grupy, integrowanie zespołu, nawiązywanie bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, nazywanie uczuć i emocji, sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
Metody pracy: Zabawy ruchowe przy muzyce integrujące grupę świetlicową
Formy pracy: Zbiorowa, grupowa
Pomoce / środki dydaktyczne: ulubiona rytmiczna muzyka dzieci, kartki z bloku technicznego A3, kredki, krzesła odpowiadające ilości dzieci
Przebieg zajęć:
1.Zabawa gorące krzesła – dzieci ustawiają krzesła wokół kierując je w stronę zewnętrzną. Liczba krzeseł jest zawsze mniejsza o 1 od liczby graczy. Zawodnicy ustawieni są obok krzeseł ze strony zewnętrznej. Do gry wykorzystuje się również muzykę i kiedy zabawa się zaczyna włącza się ją. W specjalnie wyeksponowanych momentach kiedy muzyka przestaje grać, gracze starają się zająć miejsce na krześle. Gracz, któremu się to nie uda odpada z turnieju. Po odpadnięciu uczestnika zabawy odejmuje się jedno krzesło. Gra toczy się do momentu kiedy w grze zostanie tylko jeden gracz będący zwycięzcą.
2.Nasze emocje – spontaniczne wypowiedzi dzieci nt. swoich uczuć podczas zabawy. Próba odpowiedzi na pytanie: „Jak czuje się dziecko, które właśnie odpadło z gry, przegrało?” Nazwanie uczuć negatywnych takich jak: złość, gniew, smutek, żal, rozczarowanie.
3.Zabawa w muzyczne krzesła – Krzesła (tyle, ile dzieci) należy ustawić w dwóch równych szeregach, tyłem do siebie tak, aby stykały się oparciami. Nauczyciel włącza muzykę, a dzieci swobodnie się poruszają. Gdy muzyka milknie, dzieci zajmują miejsca. Zabawę powtarzamy, lecz wcześniej zabieramy jedno krzesło. Teraz celem jest, aby w każdej rundzie usiadły wszystkie dzieci, np. na kolanach koleżanki czy kolegi.
4.Wszyscy do łódek – Dzieci dobierają się w grupy 3 – 4 osobowe i wybierają w sali jedno krzesełko. Gdy gra muzyka, wszystkie dzieci tańczą – poruszają się swobodnie po sali. Na hasło: „Wszyscy do łódek!”, grupy dzieci zajmują wyznaczone krzesło i udają, że wspólnie – równo wiosłują
5.Najbrzydsza wyspa na świecie. – Nauczyciel informuje wszystkie grupy dzieci, że właśnie dopłynęły na najbrzydszą wyspę na świecie. Zadaniem grup dzieci jest wspólne namalowanie tej wyspy. Zadanie to niweluje lek przed porażką. Przewidziany czas na to zadanie to jedynie 3 min. – długość jednej ulubionej przez dzieci piosenki.
6.Zabawa ruchowa „wyspa”. – Dzieci poruszają się w rytm muzyki po sali. Na hasło: „Wyspa!”, wszyscy mieszkańcy najbrzydszych wysp mają za zadanie znaleźć się na swojej wyspie wraz z jej pozostałymi mieszkańcami.
7.Nauczyciel tłumaczy dzieciom skąd wzięła się nazwa: „Brzydka wyspa” – znajdują się na niej wszystkie nasze złe uczucia, obawy, lęki, złości.
8.Sio, sio ze złymi emocjami: strachem, lękiem, złością, smutkiem. – Dzieci dzielą się między sobą rysunkami brzydkich wysp (rwą na równe części zarysowaną kartkę A3). Każde dziecko zastanawia się, co jest na jego fragmencie wyspy? Jakie problemy, strachy, obawy? Chętne dzieci mogą wypowiedzieć na głos swoje obawy. Następnie każde dziecko może dowolnie zniszczyć swój fragment kartki – brzydkiej wyspy: podrzeć, zgnieść, przydeptać, rzucać o podłogę i w końcu wyrzucić do kosza.
9.Kraina wesołości – Nauczyciel informuje dzieci, że od tej pory wszyscy jesteśmy na jednej wyspie – krainie wesołości. Dzieci siadają w kręgu na podłodze. Po kolei dzieci pokazują wesołe miny, które naśladują pozostałe dzieci.
10.Kraina relaksu / masażu – masaż w kręgu. Dzieci siedząc w kręgu, w ciszy masują sobie nawzajem plecy, ramiona, szyję.
11.Na zakończenie zajęć „grupowy uścisk” – wszystkie dzieci podają sobie ręce i dziękują za zajęcia.
12.Rozmowa z dziećmi nt. ich samopoczucia po zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.