X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3490
Przesłano:

Akcent kolorystyczny. Portret kolegi (koleżanki). Konspekt lekcji plastyki w klasie IV

Celem głównym lekcji jest wykonanie portretu koleżanki lub kolegi z ławki.

Cele operacyjne

-Uczeń poznaje pojęcia portret , autoportret, akcent kolorystyczny
-Uczeń swobodnie operuje pojęciami: malarz, malarstwo, kompozycja barwna
-Uczeń wskazuje na linie, akcent w malarstwie

2. Umiejętności
-uczeń potrafi wykonać portret kolegi, koleżanki
-uczeń potrafi wykorzystać środki plastyczne potrzebne do wykonania pracy
-uczeń właściwie organizuje i wykorzystuje swój warsztat pracy

Metody :pogadanka, zajęcza praktyczne

Forma realizacji: praca indywidualna

Materiały: blok techniczny biały, kredki babino, farby plakatowe, kubek, pędzelki, podręcznik

Pomoce dydaktyczne: Portrety sławnych ludzi

Tok lekcji

1 Przywitanie z grupą
2.Przywitanie miejsc pracy –organizacja przestrzeni, przygotowanie materiałów

Cześć główna

Nauczyciel wyjaśnia pojęcia –akcent kolorystyczny
-element budowy nastroju w obrazie koncentrujący naszą uwagę, kierujący nasz wzrok na szczegół – wyróżniający się, „wychodzący” z obrazu .Może być nim odmienny kolor, kształt linia – nie pasujący do całości .Z akcentem kolorystycznym mamy do czynienia wtedy, gdy do wąskiej gamy kolorystycznej dodamy plamę lub kilka plam o wyższej temperaturze.

Nauczyciel wyjaśnia pojecie - portret –wizerunek podobizna –przedstawienie określonego człowieka, uwzględniając indywidualne cechy jego wygładu zewnętrznego i niekiedy charakteru. Wypowiedź
wzbogaca portretami sławnych ludzi.

-uczniowie mają przygotowane materiały do pracy rozpoczynają wykonywać swoje portrety zaznaczając akcent kolorystyczny ( w obrazie, niektóre elementy kredkami, niektóre farbami, nie zapominając o tle w obrazie) Prace wykonują farbami, mocniej zaznaczając niektóre elementy –np. kolczyki lub kołnierzyk w bluzce kolegi-zaznaczając akcent kolorystyczny.

Podczas wykonywania prac nauczyciel udziela rad, służy pomocą

Cześć końcowa
1.Uczniowie prezentują swoje prace
2. Podczas prezentacji dzielą się wrażeniami

Nauczyciel dokonuje słownej oceny
-wykonanie wystawki prac
-porządkowanie miejsc pracy
-podziękowanie uczniom za zajęcia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.