X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34589
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wiosenne kwiatki - scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
UCZNIOWIE KLAS I – III

Nauczyciel: Izabella Waszak

Data: 14.03.2016 r.

Rodzaj zajęć: zajęcia świetlicowe

TEMAT: Prawidłowe rozpoznawanie i nazywanie pierwszych
kwiatów wiosennych.

Cele ogólne:
- rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody;
- wytworzenie pozytywnych relacji między uczestnikami spotkania, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku;
- budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej i plastycznej;

Cele operacyjne: - uczeń :
- potrafi wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie;
- zna gatunki wiosennych kwiatów;
- umie prawidłowo wykonać polecenia;
- umie wykorzystać nową technikę plastyczną;
- potrafi rozwiązać zagadki i ułożyć puzzle;
- potrafi dostosować ruch do nastroju muzyki.

NaCoBeZu:
- aktywność na zajęciach
- znajomość nazw wiosennych kwiatów
- efektywność pracy w grupie
- samodzielne wykonanie pracy plastycznej.

Metody:
– rozmowa kierowana,
- zadaniowo-czynnościowa,
- zabawowa,
- poglądowa.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna;

Środki dydaktyczne: koperty z puzzlami, laptop, Internet, prezentacja multimedialna, nagranie z muzyką Vivaldiego, puzzle, wiersz D. Gellner ,,Zwiastuny wiosny”, kwiatki, naklejki z kwiatkami, wazoniki, kolorowy papier, nożyczki, klej, plastelina, flamastry, styropian, słomki, patyczki.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Wiek uczestników: uczniowie z klas I - III
Liczba uczestników: 12 – 15 uczniów
Miejsce: świetlica szkolna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.
Ćwiczenia kalendarzowe – dzieci wspólnie podają datę oraz dzień tygodnia.

2. Wprowadzenie do tematu, rozmowa z dziećmi na temat: ,,Skąd wiemy, że przyszła już Wiosna?”, „Jak zmienia się przyroda?” . Prowadzenie dialogu z nauczycielem (element nauczania kształtującego).

3. „Pierwsze wiosenne kwiaty”- prezentacja multimedialna (przebiśnieg, krokus, przylaszczka, zawilec, sasanka, pierwiosnek).

4. ,,Kwiaty budzą się do życia’’ – zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego.
,, Skul się w kłębek i wyobraź sobie, że jesteś małym nasionkiem kwiatka. Nadeszła wiosna
i rośniesz, rozwijasz się i wyciągasz listki do słońca, rozchylasz swoje płatki (dzieci powoli rozwijają się jak nasionka aż do wyprostowania i stawania na palce, wyciągając ręce do góry). Lekko kołyszecie się na wiosennym wietrze. Nadchodzi noc i chłód- zamykamy swoje płatki.”

5. ,,Wiosenne kwiaty” – układanie puzzli.
Dzieci podzielone na 3 grupy układają puzzle, a następnie dobierają do nich odpowiedni napis - przyznanie punktów przez nauczyciela.

6. Rozwiązywanie zagadek- nauczyciel czyta zagadkę a dzieci podają rozwiązanie.(zał. 1)
-przyznanie punktów przez nauczyciela.

7. Wiosna” – odśpiewanie fragmentu wiersza na dowolną znaną lub własną melodię (zał. 2)
Dzieci dobierają melodię do podanego fragmentu wiersza i prezentują swoją twórczość pozostałym grupom. Każde dziecko przyznaje punkt grupie, która jego zdaniem najładniej zaśpiewała (element nauczania kształtującego- samoocena).

8. ,,Kwiaty” , „Wstaje osoba która...” – zabawy ruchowe.
„Kwiaty” - Dzieci siedzą na krzesłach tworząc koło. Nauczyciel każdej osobie przydziela nazwę i znaczek jednego z kwiatów wiosennych. Zadanie polega na tym, aby na komendę np. „tulipan” wszystkie osoby „tulipany” zmieniły swoje miejsce. Kiedy padnie komenda „wiosenna łąka” wszystkie osoby „kwiaty” zmieniają się miejscami.
„Wstaje osoba, która...” – dzieci siedzą w takim samym ułożeniu jak w zabawie „Kwiaty”, tylko jeden uczeń odkłada krzesełko i stoi w środku koła. Wypowiada komendę np. „Wstają osoby, które widziały już w tym roku bociana...”, na którą uczniowiex zmieniają swoje miejsce. Kolejną komendę wypowiada uczeń, który nie zdążył zająć miejsca i pozostał na środku.

9. ,,Wiosenny bukiet”- praca plastyczna.
Dzieci wykonują przestrzenne kwiaty – żonkile i tulipany wykorzystując kolorowy szablon kwiatów, słomki, patyczki, klej, nożyczki. Układają je w wazonach tworząc bukiet. W tle słychać utwór Vivaldiego ,,Wiosna”. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywanych prac,
w razie potrzeby pomaga poprawnie wykonać (indywidualizacja nauczania).

10. Porządkowanie stanowiska pracy.

11. Rozmowa podsumowująca temat zajęć.

12. Zorganizowanie wystawy i omówienie prac -czy coś sprawiło ci problem w wykonywaniu pracy?, co można wykonać podobną techniką?

13. Pochwała dzieci za ich zaangażowanie i aktywność, nagrodzenie zwycięskiej grupy.

14. Zakończenie zajęć.

zał. 1

„GDZIE JEST WIOSNA „ D. Gellnerowa

Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
Płaszcz słomiany spada z róż,
Pączki ma już każdy krzak -
To jest wiosny pierwszy znak.
Drugi znak - zielony liść.
Na wycieczkę czas już iść.
Biegać łąką ile tchu,
Szukać wiosny Tam i tu.

Złotych blasków chyba sto
Wpadło na strumyka dno
Żaby budzą się ze snu.
- gdzie jest wiosna? A, już tu.
W każdej bruździe, Koleinie,
Jakaś strużka wody płynie,
Wszędzie ćwierka jakiś ptak-
To jest też wiosenny znak.

Na podwórku już hałasy,
Wszystkie dzieci grają w klasy.
A jak grają? zobacz, jak
To jest wiosny piąty znak.
Takich znaków jest ze dwieście.
W każdym mieście patrz uważnie
Tu i tam,
To je znajdziesz wszędzie sam.

zał. 2
ZAGADKI

1. Niedługo zima pryśnie, śnieg już przebiłem ... (przebiśnieg)
2. Srebrne futerko mają wiosną i na każdej wierzbie rosną ... (bazie)
3. Jak ten kwiatek się nazywa, co słowo „pan” w nazwie ukrywa?... (tulipan)
4. One to zieloną wiosną w parku na drzewach wyrosną. (listki)
5. W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”, a te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne ranki (sasanki)
6. Tuż przy ziemi niziutko, płatki łodyżką krótką. Fioletowe, wesołe, bo to przecież... (fiołki)
7. Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały (bocian)
8. Nietrudna jest to zagadka- nazwa cukierka lub kwiatka. (irys)
9. Zwykle złote, białe albo fioletowe, wychodzą spod ziemi.... (krokusy)
10. Skaczę po łące, pływam w wodzie, żyję z bocianem w ciągłej niezgodzie (żaba)
11. Nadchodzi po zimie, zielony dywan ściele wokół. Czy znasz imię tej pory roku? (wiosna)
12. Dobrze ją znamy z prześlicznej woni , kwitnie dzwonkami ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj! Za to odpowiedz jak się nazywa . (konwalia)
13. Gdy się schowa za chmury, świat staje się ponury
a weselej jest na świecie, kiedy śmieje się z góry. (słońce)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.