X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34405
Przesłano:

Scenariusz z gimnastyki korekcyjnej - plecy okrągłe w grupie 6 latków

Zadanie: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych
Cele:
- wzmacnianie mięśni grzbietu odcinka piersiowego i mięśni karku
- rozciąganie mięśni klatki piersiowej
- współdziałanie w parach w celu skutecznego wykonywania ćwiczeń
Przybory i pomoce:
- piłki, szarfy, kocyki, słomki, papierowe rybki, lina


I Część wstępna
1. Czynności organizacyjno-wychowawcze – zbiórka, siad skrzyżny w kole, ręce w „skrzydełka”, powitanie – dzień d -bry pa-ni, dzień do-bry dzie-ci z pokazywaniem (skrzydła, w bok, skrzydła, w górę, skrzydła)
2. Zabawa rozgrzewająca poszczególne grupy mięśniowe – „Wąż się budzi – krążenie głowy, ramion, bioder, kolan, stawów skokowych.
3. Zabawa ożywiająca „Kot jest, kota nie ma”. Uczestnicy zabawy biegają na czworakach, na sygnał prowadzącego „kot jest” dzieci naśladują myszki – chowają się przed kotem do norki – przyjmują pozycję niską Klappa. Na hasło „kota nie ma” dzieci dalej czworakują.
4. Ćwiczenia oddechowe i rozciągające mięśnie klatki piersiowej – „Zdmuchiwanie świec”- siad skrzyżny z rękoma w skrzydełka i podniesionymi kciukami w górę, imitującymi zapalone świece. Dzieci wykonują głęboki wdech nosem i silnych podmuchem wypuszczają powietrze ustami, odwracając głowę w stronę kciuka, raz w jedną, raz w drugą stronę.
5. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu „Chorągiewka” – dzieci siedzą na podłodze w rozsypce, przed każdym leży szarfa. Na hasło „chorągiewka w prawej stopie” – dzieci chwytają szarfę palcami prawej stopy, unoszą ja nad podłogę i machają w prawa i lewą stronę. Po ok. 10-ciu wymachach prowadzący podaje hasło „chorągiewka w dół” – dzieci wracają do pozycji wyjściowej i następuje zmiana nogi. Prowadzący powtarza hasła kilkakrotnie.
II Część główna
1. Wzmocnienie mięśni pośladków i obręczy barkowej, ćwiczenie w parach z piłką .
Pw. – podpór tyłem z nogami ugiętymi, biodra uniesione wysoko, współćwiczący siedzi z boku partnera i toczy pod nim piłkę 10 razy, ćwiczący w tym czasie utrzymuje pozycję wyjściową. Zamiana ćwiczących.
2. Rozciąganie mięśni piersiowych
Pw. – siad klęczny tyłem do siebie, jeden z ćwiczących trzyma piłkę unosi wyprostowane ręce, przodem w górę i przekazuje piłkę współćwiczącemu, po czym przechodzi do pozycji niskiej Klappa. 10 powtórzeń
3. Wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego, mięśni karku.
Pw. – leżenie przodem naprzeciw siebie w odległości ok. 1,5 m. Pod brzuchem w okolicach pępka leży zrolowany kocyk, klatka piersiowa przylega do podłogi. Głowa uniesiona, ręce uniesione nad podłogą, jedna osoba trzyma przed sobą piłkę i toczy ją po podłodze do partnera.
4. Ćwiczenia oddechowe „Rybki w stawie”
W obręczy leżą papierowe rybki i słomki dla każdego dziecka. Wdech powietrza przez słomkę, z jednoczesnym chwytem rybki i przeniesienie jej na zewnątrz obręczy.
5. Ćwiczenia stóp i równowagi „Lina”
Przejście po linie stopa za stopą, ręce w skrzydełka.
III Część końcowa
1. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i wysklepiająca stopy – „Dźwigi” – Pw. - siad ugięty podparty, dzieci podają sobie w parach piłkę, chwytając ją stopami, tak aby nie upadła na podłogę.
2. Ćwiczenia oddechowe – Pw. – leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy na podłodze, ręce wzdłuż tułowia. Wdech nosem z przeniesieniem rąk górą za głowę, a następnie wydech ustami, z jednoczesnym przeniesieniem rąk do pozycji wyjściowej.
3. Ćwiczenia stóp – wierszyk korekcyjny „Gąsienica tajemnica” D. Gellner – dzieci stoją w dużym kole, ręce w skrzydełka recytując wiersz poruszają się do przodu chodem gąsienicy (naprzemiennie podkurczanie i prostowanie palców).
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa o charakterze uspokajającym – „Pająk i muchy” – spośród uczestników zabawy prowadzący wybiera pająka i oznacza go szarfą. Pająk zajmuje miejsce w wyznaczonej w rogu sali „sieci”. Pozostałe dzieci są „muchami” i biegają po sali we wspięciu na palce. Na hasło prowadzącego „pająk” dzieci przyjmują ustalona pozycję – siad skrzyżny ze „skrzydełkami” i pozostają nieruchome, bo „pająk” wychodzi na łowy. Jeżeli jakaś osoba się poruszy, lub przyjmie niewłaściwie pozycję ustaloną pająk zabiera ją do swojej sieci, gdzie siedzi do końca zabawy w siadzie skrzyżnym ze „skrzydełkami”. Zabawę wygrywa ta „mucha”, która nie zostanie złapana przez „pająka”.
5. Czynności porządkowo-wychowawcze – sprzątanie przyborów, omówienie wykonywanych ćwiczeń korekcyjnych zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Pożegnanie.

Wiersz „Gąsienica tajemnica” D. Gellner
Idzie ścieżką gąsienica,
Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi pa, pa, pa.

Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę spała.

Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.

Aż tu nagle – patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? – Powiedzcie sami!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.