X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34318
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych

SCENARIUSZ GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Cele:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych (języka, warg, żuchwy),
- wprowadzenie samogłosek
- usprawnianie koordynacji słuchowo-ruchowej
- doskonalenie słuchu fonemowego

Cele operacyjne:
Po zajęciach dziecko:
- potrafi powtórzyć za prowadzącym ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- potrafi rozpoznać samogłoski
- potrafi powtórzyć prosty rytm
- wie, co to rym, potrafi go rozpoznać i samodzielnie stworzyć
- potrafi rozpoznać niepoprawną wymowę i ją skorygować

Metody:
- słowna
- pokazu
- ćwiczeń praktycznych
- zabawowa
- symultaniczno – sekwencyjna nauka czytania

Forma:
- grupowa/indywidualna

Pomoce:
- samogłoski na kartkach A4
- plansze „Moje sylabki 1” A. Fabisiak-Majcher, E.Szmuc
- grzechotki (np.z „jajka niespodzianki” wypełnione ryżem)

Przebieg zajęć:
I Powitanie dzieci

II Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – bajka logopedyczna.
„WIEWIÓRKA WANDA”
Wiewiórka Wanda mieszka w Wiklinowym Lesie. Codziennie rano zbiera orzechy (dotykamy każdego zęba u góry) i zakopuje je w sobie tylko znanych kryjówkach (dotykamy każdego zęba na dole). Po obiedzie razem z innymi wiewiórkami skacze po drzewach (język na boki, dotyka policzków) i bawi się z nimi w berka (kółka językiem wewnątrz jamy ustnej).
Zbliża się zima i wiewiórka Wanda postanowiła przygotować swoje mieszkanie na nadchodzące mrozy: ocieplić (głaskamy policzki językiem) pomalować sufit (ruchy języka po podniebieniu) zamieść podłogę (ruchy języka za dolnymi zębami) i wytrzepać dywany (zwijamy język w „miskę” i „szpilkę”).
Gdy nadeszły pierwsze zimne noce mieszkanie wiewiórki było przygotowane i Wanda mogła w nim spokojnie odpoczywać.

III Prezentacja samogłosek zgodnie z metodą symultaniczno – sekwencyjną
a) prezentacja samogłosek na planszach
b) wspólne odczytanie samogłosek
c) odczytanie samogłosek na krótkich historyjkach

IV Ćwiczenia rytmizujące
a) nauczyciel prezentuje prosty rytm klaszcząc w dłonie – dzieci powtarzają
b) nauczyciel prezentuje prosty rytm używając grzechotek – dzieci powtarzają
c) zabawa „Jakie to słowo?” . Słowo „sto” zostaje zastąpione klaśnięciem. Dzieci próbują odgadnąć słowa: stolica, stokrotka, stopa, stolik, stołek, ciasto, miasto, stoki, stoi, stolarz, stonoga.

V Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – bajka logopedyczna.

„URODZINY LISA LEONA”
Lis Leon skończył 6 lat. Postanowił urządzić przyjęcie urodzinowe. Nadmuchał balony (nabieramy powietrze i powoli dmuchamy), kupił tort i przygotował ulubioną muzykę. Zaprosił lwa, wilka, konia, sowę i świnkę (naśladujemy minę lub odgłos zwierzaka). Kiedy przyszli goście wniósł tort, zdmuchnął świeczki (nabieramy powietrze i powoli dmuchamy) i wszystkie zwierzęta zaczęły jeść. Potem tańczyli (język na zmianę do góry i na dół wewnątrz jamy ustnej) i śpiewali (szybko powtarzamy sylaby z głoska L). Lis dostał mnóstwo prezentów i bardzo się ucieszył (uśmiech).

VI Zabawa w rymy – nauczyciel podaje 2 rymujące się słowa, dzieci wymyślają kolejne.
Kura - rura- gruszka – poduszka- mak – hak-
Słoń – dłoń – półka – kółka - oks – kosa-
Wije – pije – murek – nurek - ogórek – sznurek -
Foki – soki - paczka – kaczka- smoki – bloki –
Sowa – głowa - piórko – biurko - mrówka – żarówka –
Na podstawie „Dźwięki mowy” A. Maurer

VII Ćwiczenia słuchu fonemowego – nauczyciel przedstawia misia, który nie potrafi dobrze mówić, prosi dzieci aby pomogły misiowi nauczyć się poprawnej wymowy.
Szałata (sałata), syja (szyja), autobusz (autobus), mys (mysz), palon ( balon), okórek ( ogórek), szaba (żaba), dazeta (gazeta), sebula (cebula), plasek (placek), lowel (rower)
Szymek ma sare szorty.
Czarek ma czarną capkę.
Żyrafa ma duze oczy.
Samolot wysztartował z lotniska.
Zuzia ziakłada kozaki.
Celina je całe owocie.
Kuba tupił kanape.
Ala lubi rody malinowe.
Na talerzu leżą szodkiewki.
Zosia znalazła segarek.
Kotek pije mleto.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.