X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33765
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Wody - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: „Dzień Wody”
Termin: 22.03.2017r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące: Anna Łukasik-Frątczak, Anna Pacyniak-Gieranowska
Cele ogólne:
• rozbudzanie ciekawości poznawczej,
• rozwijanie postaw proekologicznych,
• odkrywanie właściwości rzeczy i zjawisk.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
• identyfikuje dźwięk z obrazkiem,
• wie do czego potrzebna jest woda i że trzeba ją oszczędzać,
• podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia, wyciąga wnioski,
• reaguje na przerwę w muzyce, umówione hasło i zmianę natężenia dźwięku,
• reaguje na zmianę faktury (identyfikowaną palcami dłoni),
• ogrywa pantomimę,
• koloruje w obrębie konturu i prawidłowo trzyma narzędzie pisarskie,
• przelicza w zakresie od 1 do 6 (5, 6 – latki),
• rozróżnia kolory (5, 6 – latki)
Metody pracy:
• słowna,
• czynna,
• oglądowa,
• elementy metody polisensorycznej,
• elementy logorytmiki.

Formy:
• z całą grupą,
• w zespołach,
• indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
4.1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach);
8.2) dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;
12.2) wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt [...] i wzrostu roślin [...];
13.1) liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Pomoce dydaktyczne:
obrazki ilustrujące dźwięki, plastikowe butelki, naczynia, plastelina, przyprawy, miska, kubek, jajko, sól, słomka, płyn do naczyń, kartka papieru, nitka, ilustracje przedstawiające zastosowanie wody w życiu człowieka, ilustracje z różną liczbą kropli w zakresie od 1 do 6, podkłady muzyczne, dźwięki wykorzystane podczas zagadek słuchowych, odtwarzacz CD, sznurek, chusta animacyjna, piłeczka, krople wody wycięte z kartonu, kartony przygotowane na plakaty, kredki, klej.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie i zagadki słuchowe, wprowadzające do tematu zajęć
Dzieci identyfikują słyszane dźwięki z obrazkiem (szum morza, deszcz, prysznic, bulgotanie wody, przelewanie wody do naczynia, kapanie wody z kranu). Następnie mówią, co te wszystkie dźwięki łączy. Nauczycielka oznajmia, że woda będzie tematem dzisiejszych zajęć, gdyż dziś jest jej święto.
2. Wodę potrzebujemy do...?
Nauczycielka przygotowuje butelkę 1,5 l z wodą, plastikowy kubeczek i miskę. Dzieci kolejno wymieniają do czego potrzebujemy wodę, a nauczycielka kładzie przed nimi odpowiednią ilustrację. Każde wykorzystanie wody łączy się z jej odlaniem z butelki do miski. Nauczycielka powtarza czynność do momentu aż butelka zostanie pusta. Następnie nauczycielka pyta dzieci, co trzeba zrobić, by nie brakło nam wody. Jednocześnie pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające kolejne wykorzystanie wody, której już zabrakło.
3. Kropelki, łączcie się! GRUPY 5, 6 - LETNIE
Dzieci tańczą do muzyki włączonej przez nauczycielkę. Na przerwę w muzyce nauczycielka podnosi ilustracje z kropelkami wody (różna liczba kropli w zakresie 1-6). Wtedy zadaniem dzieci jest utworzyć kałuże przez podanie sobie rąk. Liczba dzieci tworzących kałuże musi być taka sama jak ilość kropli na ilustracji.
4. Cicho - głośno GRUPY 3, 4 - LETNIE
Dzieci stoją w kole i trzymają chustę animacyjną. Nauczycielka kładzie na chuście piłeczkę i prosi dzieci, by uważnie słuchały nagrania. Zadaniem dzieci jest szybkie poruszanie chustą, gdy usłyszą „głośny” deszcz i delikatne falowanie chustą, gdy usłyszą „cichy” deszcz.
5. Eksperymentujemy z wodą KAŻDEJ GRUPIE PREZENTUJEMY 2 EKSPERYMENTY
Eksperyment 1 Zaczarowana nitka
Napełniamy miskę wodą. Tworzymy z nitki pętlę na powierzchni wody. Środek pętli dotykamy patyczkiem do uszu, nasączonym płynem do mycia naczyń. Sznurek rozprostuje się. Płyn zakłócił napięcie powierzchniowe wody.
Eksperyment 2 Zaczarowana butelka
W plastikowej butelce (ok. 4 cm) od spodu robimy igłą trzy dziurki, wlewamy wodę i zakręcamy. Woda po kilku sekundach przestaje wciekać. Kiedy odkręcamy butelkę pojawiają trzy strumienie. Dzieje się tak dlatego, że na wodę działa powietrze i woda wypływa przez otwory.
Eksperyment 3 Co trzyma tę kartkę?
Do kieliszka nalewamy wodę, aż po same brzegi. Przykładamy od góry kartonik i przyciskamy go ręką. Drugą ręką chwytamy nóżkę kieliszka i jednym energicznym ruchem – cały czas przytrzymując kartonik – odwracamy całość do góry dnem. Wyjaśniamy, że kartonik utrzymywany jest przez powietrze, a nie przez wodę.
Eksperyment 4 Czyścioch
Na powierzchnię wody w talerzu nasypujemy pieprzu lub innej suchej przyprawy. Jej ziarna nie mogą tonąć. W kieliszku z niewielką ilością wody rozpuszczamy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zamaczamy palec w tej mieszaninie, a następnie dotykamy do powierzchni wody w talerzu. Drobiny przyprawy pod wpływem detergentu rozsuwają się, uciekają na wszystkie strony. Płyn do mycia naczyń zaburza napięcie powierzchniowe.
Eksperyment 5 Kiedy jajko pływa, a kiedy tonie?
Przygotowujemy 2 słoiki, do każdego z nich wkładamy jajko i zalewamy wodą. Jajka są na dnie słoików. Do jednego ze słoików wsypujemy sól i delikatnie mieszamy słomką lub patyczkiem od szaszłyków. Przy odpowiedniej ilości soli jajko wypłynie i nie będzie już chciało zatonąć. Dosypując soli do wody zwiększamy jej gęstość, aż zrówna się ona z gęstością jajka. Gdy dosypiemy jeszcze więcej soli gęstość solanki jest większa niż jajka i wypiera je na powierzchnię.
Eksperyment 6 Pływa lub tonie
Do miski nalewamy wody. Z kawałka plasteliny robimy łódkę – wydrążoną w środku i kładziemy na powierzchni wody. Następnie z łódki robimy kulkę. Łódka pływa, bo ma większą od kulki powierzchnię i większą objętość, działa na nią większa siła wyporu.
ZABAWY RUCHOWE DO WYBORU 1 Z 2 DLA KAŻDEJ GRUPY WIEKOWEJ.
6. Kap, kap, kap, plum... GRUPY 5, 6 - LETNIE
Dzieci stoją w kole i trzymają sznurek z supełkami zawiązanymi w różnej odległości od siebie. Dzieci przesuwają sznurek po kole mówiąc: kap, kap..., gdy trafią na supełek mówią: plum.
7. Łódka czy rower wodny? GRUPY 3, 4 - LETNIE
Gdy nauczyciel wypowie hasło: łódka, dzieci poruszają się po sali, imitując ruch wiosłowania. Na hasło: rower wodny przedszkolaki siadają, podpierając się ramionami po bokach i imitują nogami czynność pedałowania.
8. Powódź GRUPY 5, 6 - LETNIE
Dzieci biegają wokół rozłożonej chusty animacyjnej. Na hasło: powódź wskakują na chustę, zastygając w bezruchu. Nie wolno stawać na polu w kolorze niebieskim.
9. Spacerujące kropelki GRUPY 3, 4 - LETNIE
Dzieci spacerują po sali przy dźwiękach kapiącej wody. Na przerwę w nagraniu nauczyciel pokazuje ilustracje z zastosowaniem wody w życiu człowieka. Dzieci wykonują pantomimę do ilustracji – naśladują picie wody, mycie zębów, kąpiel w wannie, pływanie w basenie, mycie naczyń, mycie auta, podlewanie kwiatów.
10. Każda kropla to skarb
Dzieci otrzymują krople wycięte z białego kartonu i kolorują je kredkami na niebiesko. Następnie przedszkolaki przyklejają swoje prace na duży karton, gdzie narysowane są dłonie ułożone w geście zbierania kropli wody. W ten sposób każda grupa tworzy swój plakat zatytułowany Każda kropla to skarb.
11. Nauczycielki dziękują dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.