X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33653
Przesłano:

Jak nadać baśni niepowtarzalny smak? Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie 4

Temat: Jak nadać baśni niepowtarzalny smak?
Czas: 45 minut

Cel główny: Uporządkowanie wiadomości o baśni i utrwalenie umiejętności redagowania przepisu.

Cele operacyjne
Uczeń zna: - zasady redagowania przepisu
- treść omawianych na lekcjach baśni
Uczeń potrafi: - wskazać niezbędne elementy formy użytkowej, jaką jest przepis
- wskazać niezbędne elementy typowe dla baśni
- zredagować wymyślony przepis na baśń

W czasie lekcji uczeń będzie doskonalił: - umiejętność współpracy w parach
- umiejętność rozwiązywania problemu w sposób twórczy
Formy i metody pracy: wymiana w parach, praca w grupach

Techniki: „Co dzisiaj robimy?”, „Pytanie kluczowe”, „Nauka jako wyzwanie”, „Wybierz sobie pracę domową”, samoocena, „Pochwały i nagrody dla wszystkich”

Środki dydaktyczne: - miseczka, owoce (banany, mandarynki, truskawki), rodzynki, bita śmietana
- rekwizyty związane z baśnią (łupinka orzecha, czerwona czapeczka, kurczak, pantofelek, ziarnko grochu)
- plansza przygotowana przez nauczyciela (składniki baśni)
- paski z tytułami baśni (do podziału na grupy)
- arkusze papieru
- metodniki uczniów, patyczki dla nauczyciela
Cel w języku ucznia: Utrwalam wiadomości o przepisie i poznaję jego nietypowe zastosowanie.
NaCoBeZu: Rredaguję przepis.

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do lekcji:
- wylosowanie osoby, która zaprezentuje przygotowanie sałatki owocowej, zgodnie z instrukcją nauczyciela (zwrócenie uwagi na formę użytkową, jaką jest przepis; przypomnienie zasad jego redagowania)
- zaprezentowanie rekwizytów baśniowych
- próba odpowiedzi na pytanie: „Czym będziemy się dziś zajmować na lekcji?”.
3. Podanie tematu lekcji (w formie pytania kluczowego) i celu w języku ucznia.
4. Sprawdzenie zrozumienia celu metodą świateł (zielone - wszystko rozumiem, żółte - mam wątpliwości, czerwone - nie rozumiem; jeśli zdarzy się sytuacja, że któryś uczeń nie rozumie, można poprosić innego o krótkie objaśnienie). /Co dzisiaj robimy?/
5. Praca w parach - przypomnienie niezbędnych składników baśni (uczniowie rozmawiają w parach, a następnie nauczyciel losuje osoby, które przypomną elementy typowe dla baśni; następnie zawiesza w widocznym miejscu przygotowaną wcześniej planszę, na której są wymienione cechy baśni).
6. Przypomnienie tytułów znanych baśni.
7. Podział uczniów na grupy - dzieci losują karteczkę z tytułem baśni, a następnie łączą się w grupy (przypomnienie zasad współpracy w grupie). /Załącznik nr 1/
8. Zaprezentowanie przez nauczyciela wymyślonego fragmentu przepisu na baśń. /Załącznik nr 2/
9. Praca w grupach - uczniowie tworzą wymyślony przepis na baśń, której tytuł wylosowali./Nauka jako wyzwanie/
10. Prezentacja prac /Pochwały i nagrody dla wszystkich/ . W tym czasie, kiedy uczniowie prezentują, nauczyciel zapisuje kilka wykorzystanych przez grupy składników na oddzielnych kartkach. Na zakończenie lekcji może z nich też stworzyć uniwersalny przepis na baśń i go zaprezentować (np. wrzucać poszczególne karteczki do miski, mieszać je w różne strony i uzupełniać całość własnym tekstem).
11. Podsumowanie lekcji - próba odpowiedzi na pytanie: „Jak nadać baśni niepowtarzalny smak?”.
*Jeśli wystarczy czasu - zadanie i objaśnienie pracy domowej. Jeśli go zabraknie, warto odwołać się do zajęć na kolejnej lekcji, podsumować je jeszcze raz i wówczas zadać pracę domową.
12. Zadanie i objaśnienie pracy domowej /Wybierz sobie pracę domową/:
Praca domowa do wyboru:
Ułóż krzyżówkę, której hasłem będzie wybrany tytuł baśni.
Napisz przepis na udaną lekcję.
13. Samoocena - dokończenie przez uczniów zdania: „Dobrze, że......, ale następnym razem....” (chętni uczniowie dzielą się swoimi wypowiedziami).
Załącznik nr 1
Tytuły baśni: „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Załącznik nr 2

Nazwa potrawy: Lody Królowej Śniegu
Składniki:
- 4 kryształowe wafle
- 5 kropli zła
- 10 płatków śniegu
- szklanka rzeki miłości
- 1 opakowanie ptasiego mleczka
- 3 dzbanki nadziei
- pół uśmiechu Gerdy
- 2 promienie ciepłego słońca
- 20 płatków kwiatów

Sposób przygotowania: Do dużej miski wsyp krople zła, płatki śniegu i opakowanie ptasiego mleczka. Wszystko dokładnie wymieszaj. Odstaw na pół godziny. W tym czasie, do drugiej miski wsyp miłość, nadzieję, uśmiech Gerdy. Dokładnie wymieszaj, dwa obroty w prawo i trzy obroty w lewo. Następnie dodaj promienie ciepłego słońca. Na średniej wielkości blasze wyłóż zawartość pierwszej miski, a na nią mieszankę z drugiej miski. Całość posyp płatkami kwiatów. Odstaw w ciepłe miejsce, najlepiej przy piecu. Poczekaj 5 minut i lody będą gotowe.
Smacznego!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.