X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33629
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kłopoty w sali. Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH
GRUPA: 4-5-latki
PROWADZĄCA: Agnieszka Ćmiel
TEMAT ZAJĘĆ: Kłopoty w sali.

CELE:
- utrwalenie zasady funkcjonowania w grupie: „Nie mogę szturchać i bić innych”,
- wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
- przedstawienie dzieciom sposobów umiejętnego radzenia sobie ze złością, tak, by nikomu nie wyrządzić krzywdy,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
-rozwijanie umiejętności logicznego kojarzenia faktów przedstawionych w historyjce obrazkowej.

METODY:
podające: historyjka obrazkowa; aktywizujące: burza mózgów; praktyczne

FORMY:
indywidualna, zbiorowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
historyjka obrazkowa, gazety, maskotka, plastelina, kartki, kredki, płyta CD.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie – „Iskierka przyjaźni”.
2. Przedstawienie historyjki obrazkowej „Kłopoty w sali”.
Nauczycielka odsłania kolejno obrazki (nie odsłania ostatniego obrazka). Dzieci opowiadają, co dzieje się na poszczególnych obrazkach.

Obrazek 1: Chłopcy budują wieżę z klocków. Z boku stoi chłopiec, który wszystkiemu się przygląda.
Obrazek 2: Chłopiec bije kolegę.
Obrazek 3: Chłopiec ucieka, zostawiając płaczącego kolegę.
Obrazek 4 (nie odsłonięty): Zgodna zabawa dzieci wraz z wcześniej niegrzecznym chłopcem.

Dzieci układają opowiadanie do historyjki obrazkowej.
- Czyje zachowanie i wobec kogo było niewłaściwe?
- Co czuły dzieci, które były pokrzywdzone przez chłopca?
- Czy można bić innych?
- Dlaczego nie można bić?
Nauczycielka pokazuje ostatni obrazek, przedstawiający radośnie bawiącego się chłopca z rówieśnikami. Prosi dzieci, by ułożyły szczęśliwe zakończenie historyjki.

3. Zabawa ruchowa „Dwóm tańczyć się zachciało”

4. – Czy w naszej grupie zdarzają się takie sytuacje, że ktoś was bije?
5. Rundka: - Jak się czujesz, gdy ktoś cię bije?
6. Wyrażanie złości za pomocą gazet.
- Dostaniecie teraz gazety. Pokażcie, jak się złościcie, jak wyrzucacie z siebie złość, ale tak, żeby nikomu nie wyrządzić krzywdy. Możecie gazetę pomiąć lub podeptać, a potem wszyscy wyrzucimy „złość” do kosza.
Rozdanie gazet.

7. – Pomyślimy teraz, co można zrobić, gdy się zezłościcie zamiast bicia?
Nauczycielka pokazuje zgromadzone przedmioty: maskotkę, plastelinę, stare gazety, kartki, kredki.
„Burza mózgów” – zastanowienie się, jak te przedmioty mogą pomóc nam w pozbyciu się złości:
- z maskotką możemy porozmawiać, opowiedzieć jej, dlaczego jesteśmy źli,
- plastelinę gnieść bardzo mocno, tak mocno, jak starczy sił (wykorzystać w ten sposób siłę, zamiast robić komuś krzywdę), a może uda się potem coś ulepić?
- gazety gnieść i targać na kawałki,
- kredkami kreślić po kartce, rysować to, co czujemy.

- Proponuję, abyśmy stworzyli w sali „Kącik złości”, w którym umieścimy te przedmioty. Zawsze, gdy poczujecie, że się złościcie, możecie pójść do „kącika złości”, żeby tam pozbyć się tej złości. Gdy pozbędziecie się złości, na pewno nikogo nie uderzycie.
(Dzieci niosą przedmioty do „kącika złości”).

8. Ćwiczenia oddechowe – oddychanie: wolno, spokojnie, powolne wypuszczanie powietrza nosem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.