X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33616
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Budujemy wieże

Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności konstrukcyjnych.
Poznanie zasad stawiania wysokich konstrukcji (drapaczy chmur)
Stabilność i wytrzymałość konstrukcji przestrzennych.
Wzmocnienia i wsporniki w budownictwie.
Cele operacyjne:
- bada znaczenie położenia przedmiotów w stosunku do powierzchni podstawy
- bada znaczenie wielkości powierzchni styku elementów
- wykona kilka prób budowy domków z różnych materiałów, oceni ich
stabilność w zależności od podłoża
- buduje masywniejszą podstawę dla uzyskania maksymalnej wysokości
- wykaże się największą zręczności?

Metody:
- czynna – zadań stawianych do wykonania i ćw. utrwalających, samodzielnych doświadczeń (badanie, eksperymentowanie, konstruowanie, montowanie), kierowania własną aktywnością dziecka,
- słowna – rozmowa, opowiadanie, opis, czytanie globalne
- metody aktywizujące, elementy kinezjologii P. Dennisona
- oglądowa - pokaz
Formy: praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: ok. 30 klocków drewnianych o różnych kształtach (okrągłych, trójkątnych, kwadratowych, sześciokątnych), kartony po mleku, kubeczki po jogurtach, rolki z papieru toaletowego, tamburyn, obrazki: różne domy, piramida, napis: domy.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Budujemy dom”

2. Pokaz obrazków różnych domów, wież, piramid. Czytanie globalne: domy.

3. Ćw. wg P. Dennisona „Zwiedzamy domek Baby Jagi”
Chcę was zaprosić do zwiedzania domku Baby Jagi, jest to bardzo smaczny domek, cały ze słodyczy: cukierków, czekoladek i pierniczków. Dach zbudowany jest z serduszkowych pierników: dzieci próbują pierniczki, potem oburącz rysują serduszka (rysowanie oburącz). Musimy zachować ostrożność, bo Baba Jaga może przylecieć do nas na swojej miotle. Rozejrzyjmy się dookoła, czy jej nie widać (krążenie szyją). Teraz odstraszymy ptaki, które siadają na serduszkowych pierniczkach (słoń), nasłuchujemy odgłosów lasu (kapturek myśliciela), w oddali słychać głos sowy (sowa). Przed wejściem do domku otrząsamy buty z błota (pompowanie pietą), kłaniamy się (luźne skłony), bo przed nami staje dobra Baba Jaga.

3. Lista atrybutów: Dom jest...(jaki?)

4. Zabawa „Budujemy wieże”
Dzieci w grupach (2 - 4 dzieci) budują wieże z 30 klocków. Każde z nich bierze kolejno dowolny klocek - stara się ułożyć wyższą wieżę.

5. Zabawa ruchowa „Domki”
Dzieci kładą obręcze na dywanie w dowolnym miejscu. Wchodzą do środka obręczy - domku. Na dźwięk tamburyna wychodzą ze swoich domków i biegają. Gdy muzyka milknie, szybko do nich wracają.

6. Budowanie z różnych materiałów (w zespołach)
a) kartony po mleku
b) kubeczki po jogurtach,
c) rolki z papieru toaletowego
Dzieci budują mury, bramy, pomniki, piramidy.

7. Ewaluacja - Dzieci rysują słoneczko, jeśli zajęcie im się podobało, a chmurkę, jeśli nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.