X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33496
Przesłano:
Dział: Świetlica

W Magicznej Krainie Fantazji - konspekt zajęć w świetlicy

Konspekt zajęć w świetlicy
(Grupa wiekowa 5-8 lat)

Temat: W Magicznej Krainie Fantazji.
Data: 19.05.2016 r.
Czas: 60 min.
Prowadzący: Ewa Ładniak
Cel główny: zapoznanie dzieci z baśnią; rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Cele szczegółowe lekcji:
Uczeń:
· zna budowę książki,
· wie jak należy dbać o książki,
· zna cechy charakterystyczne baśni,
· potrafi rozpoznać baśnie,
· dobiera właściwie rekwizyty do tytułów baśni,
· dobiera właściwie ilustracje do tytułów baśni,
· rozpoznaje postacie fantastyczne,
· potrafi współpracować w grupie.

Metody pracy: Słowna, oglądowa, działań praktycznych.
Formy pracy: Zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Muzyka z komputera, książki z baśniami, kartka z tematem zajęć, koszyk, koperty z zadaniami, list, (rekwizyty do worka - lusterko, pantofelek, zapałki, maska wilka, miotełka od kurzu, kapelusz, jabłko, śnieżynka, pierniki, ziarnko grochu), kolorowe gwiazdki, klej, bibuła, patyczki do szaszłyków, elementy dekoracyjne z papieru kolorowego, taśma klejąca, karty z ilustracjami postaci z baśni i kartkami z nazwą postaci, kartki na ocenę pracy, ołówki, zakładki.

Przebieg lekcji:
Wstęp:
1. Powitanie – iskierka przyjaźni, zaproszenie dzieci do kręgu. Odczytanie listu (zał.1)

Rozwinięcie:
2. Zabawa „Magiczny napój” –ZAKLĘCIE: garstka fantazji, szczypta radości, niech nasza grupa w magicznej krainie zagości. Każdy po kolei pije jeden łyk z wyimaginowanego kubka, przy podkładzie muzycznym piosenki „Fantazja”. Kubek jest przekazywany z rąk do rąk. Dzieci po wypiciu napoju znalazły się w Magicznej Krainie Fantazji i słuchają instrukcji.
3. Odczytanie instrukcji z zadaniem 1 (zał.2) – wykonanie zadań.
• Gimnastyka dla smyka.
• Zagadka.
• Otwarcie bram Krainy Fantazji.
4. Odczytanie instrukcji nr 2 (zał.3)
• Zagadka.
• Omówienie budowy książki.
• Przypomnienie dzieciom jak należy dbać o książki.
• Zapoznanie dzieci z pojęciem baśni i jej cechami charakterystycznymi. Baśń – to fantastyczna opowieść o nadnaturalnych postaciach i zjawiskach, cudownych przedmiotach, odzwierciedlająca ludowe wierzenia, poglądy, stosunki międzyludzkie, ludową mądrość; Ważniejsze cechy baśni to: nieokreślony czas i miejsce akcji, motyw wędrowny, walka dobra ze złem w którym dobro zwycięża.
• Losowanie rekwizytów z worka i odgadywanie z jakiej baśni pochodzą.
• Wyścig z książką na głowie w grupach.
• Praca w grupach - próba dopasowywania ilustracji do tytułu baśni – karty pracy (zał.4).
• Podsumowanie zdobytych wiadomości.
5. Odczytanie instrukcji nr 3 (zał.5).
6. Powrót do świetlicy.

Zakończenie:
7. Zaproszenie dzieci do obejrzenia wystawy książek i odczytania tematu zajęć.
8. Praca plastyczna z kolorowego papieru, bibuły i patyczków do szaszłyków - magiczna różdżka.
9. Ocena pracy. Dzieci otrzymują kartki i ołówki. Rysują buźkę uśmiechniętą, jeśli zajęcia się podobały lub smutną, jeśli się nie podobały. Kartki wrzucają do pudełka.
10. Niespodzianka - rozdanie zakładek wszystkim uczniom.

Opracowała i przygotowała :
mgr Ewa Ładniak

Załącznik nr 1: List
Kochane dzieci!
Wspieram was od waszych narodzin i pomagam odkrywać świat. Mam dla Was niespodziankę ale aby ją poznać musicie wykonać zadania z instrukcji. Udajcie się do Magicznej Krainy Fantazji używając zaklęcia i magicznego napoju. Powodzenia.

Załącznik nr 2: Instrukcja nr 1
Aby przekroczyć niewidzialną bramę Krainy Fantazji musicie wykonać następujące zadania:
2 razy podskoczyć, 3 razy klasnąć w dłonie, 2 razy obrócić się w prawo, 1 raz w lewo, 1 raz kucnąć, 3 razy tupnąć prawą nogą, 3 razy tupnąć lewą nogą, zrobić 2 pajacyki, usiąść w kręgu i powtórzyć zaklęcie: Sezamie otwórz się. Właśnie przekroczyliście mur Magicznej Krainy Fantazji. Przed wami kolejne zadanie.

Załącznik nr 3: Instrukcja nr 2
Zagadka: Może być: gruba lub chuda, duża lub mała, wesoła lub smutna, ciekawa lub nudna. Tworzy ja autor. Gotowa ma okładkę, kartki i tekst to......
Dopasujcie wylosowane przedmioty do odpowiedniej baśni. Pokażcie swoją sprawność w wyścigu z książką. Poznajcie cechy charakterystyczne baśni.

Załącznik nr 4: Karty pracy:
Kopciuszek, Kot w butach, Czerwony kapturek, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Słowik, Latający kufer, Calineczka, Brzydkie kaczątko.

Załącznik nr 5: Instrukcja nr 3
Brawo wykonaliście wszystkie zadania. Czas na niewidzialny cukierek, który pomoże wam przenieść się do świetlicy i odczytać ukrytą tam kartkę, szukajcie jej na wystawie książek. Koniec zajęć to niespodzianka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.