X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33375
Przesłano:
Dział: Świetlica

Na wyspach Bergamutach. Scenariusz zajęć świetlicowych

Uczestnicy: uczniowie klasy I
Czas trwania zajęć: ok. 35 minut
Cel ogólny:
- dostarczanie radosnych przeżyć;
- pobudzenie dziecięcej wyobraźni.
Cele operacyjne:
- dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach;
- dzieci chętnie współpracują w grupie;
- dzieci wyrażają swoje emocje.
Metody:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- nagranie na CD piosenki J. Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”, szablony do odrysowywania postaci, patyczki do szaszłyków, papier kolorowy, klej, nożyczki, kredki.
Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie wszystkich uczestników zajęć;
2. Wprowadzenie do tematu zajęć;
3. Burza mózgów wyjaśniająca pojęcie „bajka” i „baśń”:
• Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany, czasem żartobliwy. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska.
• Baśń - niewielki utwór o treści fantastycznej, magicznej. Fantastyczny świat baśni jest zaludniony krasnoludkami, skrzatami, czarownicami, wróżkami, dobrymi i złymi duchami, królewiczami, rycerzami.
4. Zaśpiewanie (przez chętnych uczniów) piosenki, będącej muzyczna adaptacją wiersza J. Brzechwy "Na wyspach Bergamutach" do odtworzonej z płyty CD malodii ;
5. Rozmowa dotycząca piosenki, próby odpowiedzi na pytania:.
- Co nas śmieszy w wierszu i dlaczego?
- Jak myślicie, co może znaczyć nazwa tych wysp?
-Czy chcielibyście znaleźć się na takiej wyspie?
-Co jeszcze dziwnego chcielibyście spotkać na takiej wyspie?
6. Wyodrębnienie nazw zwierząt występujących w piosence.

CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Zaproszenie uczestników do stolików i rozdanie środków dydaktycznych;
2. Przedstawienie tematu pracy „Moja postać z wysp Bergamuta???????”;
3. Kolorowanie odrysowanych od szablonów postaci, przyklejanie ich do patyczka z szaszłyków ;
4. Prezentowanie i omawianie gotowych prac. Każde dziecko ma szansę wypowiedzieć się dlaczego właśnie tę postać wybrało;
5. Sprzątnie miejsc po zakończonej pracy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Zabawa na zakończenie zajęć "Prawda i fałsz" ;
2. Wyjaśnienie zasady: dzieci wstają jeżeli podane zdanie będzie prawdziwe, a siedzą gdy zdanie jest fałszywe:
- Widziano osła , którego mrówka niosła
- W bajce kot lubi chodzić w butach
- Wieloryb stary nosi okulary.
- Jabłka rosną na jabłoni.
- Myszy i szczury lubią jeść ser.
- W ZOO jest słoń z dwiema trąbami
- Wyspy Bergamuta nie istnieją;
3. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach, pochwalenie najbardziej aktywnych dzieci;
4. Rozdanie symbolicznych nagród;
5. Umieszczenie gotowych prac na gazetce ściennej w sali świetlicy;
6. Podsumowanie zajęć: W wierszu to, co niemożliwe w rzeczywistości może być na porządku dziennym. Można zapragnąć wszystkiego, czego się chce. W wierszu, jak w wyobraźni ,wszystko jest możliwe.
7. Zaśpiewnie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.