X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33291
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co ubieramy jesienią? Scenariusz zajęć

Przedszkole miejskie nr 5 im. J. Tuwima
Grupa „MĄDRALE”, dzieci 4 letnie
Nauczyciel prowadzący: Ilona Stefanowska
Data: 2016-11-16

Temat zajęcia: Co ubieramy jesienią? – dobieranie ubioru do jesiennej pogody.
Cele ogólne:
- poznanie przyczyny przeziębień
- uświadomienie konieczności ubierania się w zależności od temperatury

Cele operacyjne:
Dziecko powinno:
- określać zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni
- ilustrować ruchem treść piosenki
- rozwiązywać zagadki słowne
- znać skutki niedostosowania odzieży w zależności od temperatury – przeziębienie
- doskonalić orientację w schemacie swojego ciała
- rozpoznawać i nazywać elementy garderoby
- kojarzyć element garderoby z odpowiednią częścią ciała
- wiedzieć, jak należy się ubierać jesieni?

- opisywać obrazek
- dokładnie wykonywać polecenia N

Forma pracy: zajęcie dydaktyczne z całą grup?

Metoda:
- słowna: rozmowa
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- czynna: zadań stawianych do wykonania

Środki dydaktyczne:
Piktogramy zjawisk atmosferycznych, wiersz pt. „Katar” J. Brzechwy, obrazek pt. „Jesienna aura”, odzież dziecięca, płyta CD

Przebieg zajęcia

Część I. Wstępna

1. Powitanie
2. Dzieci ilustrują ruchem piosenkę pt. „Szedł listopad”

Część II. Główna

1. „Jaka to pogoda?” – rozmowa na podstawie piktogramów. Dzieci oglądają symbole zjawisk atmosferycznych i wybierają te, które są charakterystyczne dla jesieni.
2. „Katar” – słuchanie wiersza. Dzieci z uwagą słuchają wiersza recytowanego przez N , głośno powtarzając fragment: A psik!
3. „Co robić, aby się nie przeziębić?” – burza mózgów. Dzieci dzielą swoimi spostrzeżeniami i wiedzą nt. dbania o zdrowie.
4. Zabawa ruchowa pt. „Kiedy jest nam zimno” – dzieci prawidłowo reagują na sygnały umowne.
5. „Nasze ubrania” – rozwiązywanie zagadek słownych.
- Co to za para czeka w domu w kłębek zwinięta
żebyś ją wreszcie wyjął z kieszeni i nosił na rękach? (rękawiczki)
- Małe, średnie i duże lubią piesze podróże
dobrze służy im szczotka, bardzo szkodzą kałuże? (buty)
- Kiedy wietrzyk wieje, kiedy śnieżek prószy
nosisz ją na głowie, by nie marzły uszy? (czapka)
- Kolorowy długi na szyi wiązany, nosisz go na sobie ale nie w upale.
Gdy nadchodzą chłody wyglądasz w nim doskonale. (szalik)
6. „Nie dajmy się jesieni” – opisywanie obrazka. Dzieci oglądają i omawiają obrazek. Wymieniają odzież stosowną do aktualnej pory roku.

Część III. Końcowa

1. „Co na co?” – zabawa dydaktyczna. N wybiera część odzieży a dzieci nazywają ją oraz wskazują i nazywają część ciała, na którą ją ubierają.
2. Podziękowanie za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.