X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3256
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimą ciepły szalik na pewno się przyda. Rozwijanie sprawności graficznych - rysowanie linii ukośnych

I. Część ogólna
1. Grupa wiekowa: 4-5latki.
2. Cele:
a) główne:
- Poznawanie i rozumienie siebie i świata,
- Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
b) szczegółowe:
- Tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach,
- Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów:
* wskazywanie i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem przeznaczenia,
- Odczytywanie przeznaczenia rzeczy,
- Wzbudzanie zainteresowań obrazem ( ilustracją) i tekstem,
- Tworzenie warunków do doświadczeń językowych,
- Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu,
- Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości:
* przyrodniczej poprzez wymianę informacji oraz przekaz słowny nauczyciela,
- Umożliwianie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań,
- Wspieranie samodzielnych działań dziecka,
- Kształtowanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- Doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej,
- Przygotowanie do nauki pisania – rysowanie linii ukośnych i rozbieżnych.
3. Metody, wg W. Okonia:
a) Metody asymilacji wiedzy:
- pogadanka,
- dyskusja.
b) Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy.
c) Metody praktyczne:
- ćwiczebne.
4. Formy organizacyjne:
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna.
5. Środki dydaktyczne:
- ilustracje do wiersza „Szalik”,
- tekst w wierszem,
- obrazki z odzieżą,
- CD z powitanką,
- karta z wzorem graficznym – szalik dla każdego dziecka,
- ołówki,
- kredki,
- tacki z kaszą manną,
- dodatkowe karty pracy dla dzieci chętnych.
6. Literatura:
- M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi?,
- M. Bogdanowicz, Metoda Dobrego Startu,
- D. Piotrowska (red.), ABC...Program wychowania przedszkolnego XXI wieku.
- M. Węglińska, Jak się przygotować do zajęć zintegrowanych,
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych z dnia 23 sierpnia 2007,
7. Czas: 50 minut.

II. Przebieg zajęć

1. Powitanka:
Jesteśmy już w przedszkolu,
więc przywitamy się!
Podamy sobie ręce i uśmiechniemy się!

2. Pogadanka na temat odpowiedniego ubioru w zimie. Wymienienie przez dzieci części odzieży, które należy nosić podczas zimy.

3. Praca w grupie – segregowanie ilustracji przedstawiających różne części odzieży na te, które się nadają do noszenia w zimie na podwórku i na te, które się nie nadają.

4. Wysłuchanie wiersza „Szalik” K. Szoplik oraz omówienie go z pomocą ilustracji;
a) dzieci przed wysłuchaniem wiersza są poinformowane, że muszą słuchać uważnie, gdyż będą miały za zadanie nadać wierszowi tytuł.
b) dzieci dokonują wyborów, które ilustracje pasują do wiersza:
Szalik
Zimą, kiedy szron na szybach
i śnieżne zaspy wkoło,
z szuflady wygląda szalik;
patrzy na ciebie wesoło.
Szukasz go na dnie szafy,
w koszyku, pod poduszkami,
a on napuszony patrzy między innymi szalami.
Nie może się już doczekać,
kiedy nim szyję okręcisz
i wyjdziesz na podwórko
na łyżwach się pokręcisz.

5. Analiza słuchowa wyrazów: szalik, szron, zima, szafa, koszyk, poduszka:
a) dzieci wskazują z ilu sylab składają się poszczególne wyrazy,
b) dzieci wskazują, który wyraz ma najmniej sylab a który najwięcej oraz jaką ilość sylab ma większość wyrazów,
c) utrwalanie głosek szumiących – powtarzanie wyrazów przez całą grupę i wybrane dzieci oraz określanie pierwszej głoski: szalik, szron, szafa, koszyk, poduszka.

6. Opowieść ruchowa:
Jest piękny zimowy dzień. Za oknem biały puch przykrywa ziemię. Jest tak pięknie, że postanowiliśmy wybrać się na podwórko – pobawić się trochę na śniegu. Zanim jednak to zrobimy musimy się odpowiednio ubrać. Zatem ubieramy sweterek, może on być zapinany na guziczki lub wkładany przez głowę. Kolejno zakładamy ciepłe skarpety lub rajstopki a wtedy możemy już ubrać spodnie zapinane w pasie lub na szelki. Szyję owijamy grubym, wełnianym szalikiem, zakładamy kurtkę, zapinamy ją, zakładamy czapkę, którą zawiązujemy pod szyją, ciepłe wysokie buty zawiązujemy na kokardki, wkładamy rękawiczki – dokładnie na wszystkie paluszki i już jesteśmy gotowi na śnieżne zabawy.

7. Rozwijanie sprawności graficznych. Nauczycielka wskazuje obrazek przedstawiający szalik, który składa się z linii: poziomych, pionowych i ukośnych.
a) Dzieci mają za zadanie wymienić z jakich linii składa się szalik,
b) Wybrane dzieci wskazują poszczególne linie,
c) Malowanie palcem wskazującym linii ukośnych w powietrzu – pojedynczo od strony lewej do prawej (od dołu do góry i od góry do dołu) oraz zygzaków,
d) Kreślenie palcem wskazującym linii ukośnych po wzorach o różnych fakturach,
e) Rysowanie linii ukośnych (pojedynczych i zygzaków) na tacce z kaszą manną.

8. Karta pracy – ćwiczenia grafomotoryczne – szalik. Poprawianie ołówkiem ukośnych linii, z których składa się szalik a następnie ozdobienie go kredkami według uznania; zwracanie uwagi na poprawne trzymanie ołówka oraz rysowanie linii od strony lewej do prawej.

9. Ćwiczenie relaksacyjne – masażyk. Dzieci dobierają się w pary i na zmianę delikatnie robią sobie masażyk:
Słońce świeci (masujemy otwartymi dłońmi plecy),
Pędzą konie (oklepujemy plecki),
Idą słonie po betonie (stukamy piąstkami),
Idzie pani na szpileczkach (stukamy w plecki palcami wskazującymi),
Płynie wąska rzeczka (głaszczemy plecy jedną ręką i robimy slalom),
Pada deszczyk (udajemy, że gramy na pianinie),
Przeszedł dreszczyk? (rysujemy znak zapytania lub łaskotamy po szyi).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.