X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32506
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Księżniczka na ziarnku grochu - zajęcia prowadzone metodą bajkoterapii

KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM

Data: 20.09.2016 r.

Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)

Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut

Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa

Uczeń: Adrian W. / klasa II ,,ua’’.

Cele zajęć:

- stymulowanie dotyku
- stymulacja i usprawnianie dłoni (chwyt i manipulacja)
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie posługiwania się papierem
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem

Formy pracy: indywidualna / grupowa

Metody nauczania: czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, zabawy paluszkowe, naśladownictwa, masaż

Środki dydaktyczne: materiał sypki: groch łuskany, groch zaszyty w woreczki, miska, pojemniki, kolorowa piłeczka, drewniana chochelka, duży papier, kartka papieru, klej, płyta z piosenkami, odtwarzacz cd.


Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dzieckiem kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imienia ucznia.

II. Zajęcia właściwe
1. Stymulacja dotykowa - wykorzystanie materiału sypkiego: groch łuskany, groch zaszyty w woreczki
- przygotowanie rąk do tego typu zajęć poprzez zabawy paluszkowe: ,,Idzie rak’’, ,,Sroczka kaszkę warzyła’’, ,,Kominiarz’'
- zapoznanie ucznia z przyniesionym przez nauczyciela materiałem
- wsypanie do miski materiału sypkiego
- zanurzanie rąk dziecka w naczyniu z grochem
- przesypywanie grochu z pojemnika do pojemnika
- wsłuchiwanie się w odgłosy
- chowanie w pojemniku z materiałem sypkim kolorowej piłeczki na oczach dziecka
- próba odnalezienia przez dziecko zakopanej piłeczki
- masowanie rączek i nóżek dziecka woreczkiem z grochem

2. Ćwiczenia usprawniające pracę ręki lub dłoni:
- nauczyciel podaje dziecku do ręki drewnianą chochelkę i zachęca je, aby mieszało w misce z grochem
- nauczyciel zawija chłopca w duży papier i zachęca go, aby spróbował się wydostać

3. Praca plastyczna:
- naklejanie grochu na kartkę papieru
- naklejanie ziarenek grochu w taki sposób, aby powstały postacie lub przedmioty z bajki (księżniczka, zamek, książę itp.)

4. Trening czystości i zabawy dotykowe materiałem płynnym: woda
• ,,Moje rączki’’ – zabawa wprowadzająca – dotykanie dłońmi poszczególnych części ciała, ze szczególnym uwzględnieniem rąk
• Zabawa ,,ciepła – zimna woda’’. Nauczyciel pokazuje dziecku ciepłą i zimną wodę powoli zamaczając jego ręce
• ,,Wodne zabawy’’ – delikatne polewanie dłoni dziecka, a następnie wybranych części ciała najpierw ciepłą, a potem zimną wodą
• ,,Przelewanki’’ – nauczyciel nalewa do pojemnika wodę, a następnie przelewa ją do innego pojemnika. Dziecko obserwuje.
• Zabawy z wodą – uderzanie dłońmi o powierzchnię wody (chlap, chlap), uderzanie palcami o wodę (chlup, chlup), polewanie, skrapianie dłoni dziecka drobnymi kropelkami wody (kap, kap)
• Odgłosy wody – wysłuchiwanie odgłosów wody celowo wytwarzanych przez nauczyciela (chlap, chlap, kap, kap, plusk, plusk)

5. Zmniejszenie nadwrażliwości dotykowej dłoni i stóp:
- masaż głęboki całego ciała
- nacieranie ciała uczniów grochem łuskanym i grochem zaszytym w woreczki

6. Bajkowe zagadki Zgaduj Zgadula:
Stoi piękny na górze
Otoczony gęstwiną
Mieszka w nim cud królewna
Wraz z królewską rodziną. /Zamek/

Każda królewna, tym bardziej ona.
Winna uważać na wrzeciona. /Śpiąca Królewna/

Nieraz w bajkach widziałem
I zwiedzałem go w snach
Ale prawdę Ci powiem
Częściej widzę go w drzwiach. /Zamek/

Jakim to pojazdem, ciągniętym przez komie,
Podróżowali niegdyś królowie w koronie? /Karoca/

7. Odpowiedz na pytania:

1. Kogo chciał poślubić książę? /Prawdziwą księżniczkę/
2. Co zrobiła stara królowa? /Poszła do sypialni i położyła na łóżko maleńkie ziarenko grochu. Potem ułożyła na nim 20 materacy i jeszcze 20 puchowych kołder/.
3. O co zapytano księżniczkę rankiem po przebudzeniu? /Spytano ją czy dobrze spała/
4. Co odpowiedziała księżniczka? /Och! Bardzo źle! Prawie nie zmrużyłam oka. Nie wiem, co to mogło być, ale leżałam na czymś tak twardym, że całe ciało mam posiniaczone. To okropne!/
5. Jak kończy się bajka? / Książę pojął księżniczkę za żonę, a maleńkie ziarenko grochu umieszczono w muzeum, gdzie można je podziwiać po dziś dzień/.

8. Wybierz z rozsypanki wyrazowej słowa, występujące w bajce:

Groch, czarownica, fasola, kot, płatek róży, materace, ziarenko, zamek, jelonek, komnata, deszcz, chatka, bestia, krasnoludki, muszelki, gospodarstwo, pajacyk.

9. Przeczytaj fragment bajki i wymyśl własne zakończenie.

,,Dawno, dawno temu był sobie książę, który pragnął poślubić księżniczkę, lecz musiała to być prawdziwa księżniczka. Podróżował po całym świecie, lecz nigdzie nie znalazł tej, której pragnął. Choć nie brakowało księżniczek, bardzo trudno było znaleźć tę prawdziwą. A ponieważ książę, zawsze trafiał na coś, co mu nie odpowiadało, powrócił do domu smutny i przygnębiony. Pewnego popołudnia nadciągnęła straszliwa burza. Trzaskały błyskawice, a deszcz lał się strumieniami. Wtem, zupełnie niespodziewanie, ktoś zapukał do wrót miasta i stary król poszedł je otworzyć. Na zewnątrz stała księżniczka, lecz wielkie nieba!, cóż z nią zrobiły deszcz i wiatr? Woda spływała jej po włosach, a z przemoczonych ubrań woda spływała obficie na buciki. Mimo tego twierdziła, że jest prawdziwą księżniczką. ,,Wkrótce dowiemy się prawdy’’ – pomyślała stara królowa i ...’’.

III. Zajęcia końcowe

1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach
- podanie każdemu prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.


Źródła:
Ch. Andersen, ,,Księżniczka na ziarnku grochu’’.
Dz. Cyt., ,,Bajki ze starego kufra’, P. H. W. ,,Arystoteles’’, Sp.j. 2006, str. 264.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.