X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32417
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Wiosenne kwiaty. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z elementami arteterapii, socjoterapii

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z elementami arteterapii, socjoterapii.

Temat: Wiosenne kwiaty.
Grupa: dzieci 5,6 lat
Cele:
1. Rewalidacyjne:
korygowanie wypowiedzi ustnych,
ćwiczenie spostrzegawczości,
ćwiczenie koncentracji uwagi,
ćwiczenie sprawności manualnej, doskonalenie precyzji ruchu,
usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
2. Dydaktyczne:
rozwijanie ustnych wypowiedzi uczniów,
ćwiczenie umiejętności rozwiązywania zagadek,
kształtowanie elementarnych pojęć matematycznych,
umiejętność obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie,
rozwijanie aktywności muzycznej,
rozwijanie słuchu muzycznego,
rozwijanie aktywności plastycznych i twórczych,
3. Wychowawcze:
wyrabianie nawyku utrzymywania porządku i czystości w miejscu pracy ucznia,
wdrażanie uczniów do współuczestnictwa w życiu grupy,
wdrażanie do przestrzegania form grzecznościowych;
wdrażanie do przestrzegania zasad zdrowego współzawodnictwa.

Metody:
oglądowe: pokaz, ilustracje;
słowne: pogadanka,
praktyczne,
etykietowanie
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kwiaty: tulipany, żonkile, fiołki; ilustracje przedstawiające kwiaty; płatki kwiatów; CD z muzyką relaksacyjną, piosenką „Wiosenny bal”; wazony, „Tulipany” – karta pracy; „Wiosenne kwiaty”- karta pracy z konturami wiosennych kwiatów; farby do malowania palcami; wiersz A. Łady- Grodzickiej „Wiosenne kwiaty”.


Przebieg zajęć

1. „Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas! Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy! - piosenka integracyjna.
2. „Masaż na dobry humor” - zabawa integracyjna
Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.
3. „Kwiaty” - zagadka wprowadzająca w temat zajęć.
Kolorowe, pachnące,
w ogrodzie czy na łące,
chętnie je zbieramy
na bukiet dla mamy.
4. Globalne czytanie wyrazu kwiaty.
5. Oglądanie okazów naturalnych kwiatów: tulipany, żonkile, fiolki. Opisywanie ich wyglądu: wielkości, długości i grubości łodygi, kształt liści i płatków, kolor. Oglądanie kwiatów w środku; dotykanie pręcików i obserwowanie pyłku. Wąchanie kwiatów i porównywanie zapachu do smaku. Nazywanie kwiatów.
6. Przyporządkowywanie naturalnych okazów kwiatów do ilustracji.
7. Ćwiczenie oddechowe – zdmuchiwanie płatków kwiatów ze stolika.
8. „Kwiaty rosną – kwiaty więdną” - zabawa ruchowa przy muzyce.
9. Słuchanie i omawianie wiersza Anny Łady – Grodzickiej „Wiosenne kwiaty”.
Już kwiaty zakwitają
W lasach, ogrodach i na łąkach
- mówią o tym, ze nadszedł
czas wiosny i słonka.

Przyszły do nas kwiaty w gości
W swej wiosennej szacie,
Popatrzcie uważnie, może je poznacie?

Pierwszy to przebiśnieg biały.
Drugi - to stokrotka, kwiatek bardzo mały,
Trzeci jest jak złota łąka,
To kaczeniec cały w pakach.
Czwarty to krokus fioletowy,
Piąty - tulipan purpurowy,
I szósty - to żonkil w żółtym kolorze,
Ten ostatni słoneczny kwiatek
Do wazonu włożę.

10. Nazywanie wiosennych kwiatów występujących w treści wiersza. Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Układanie ilustracji przedstawiających kwiaty, o których była mowa w wierszu, w odpowiedniej kolejności.
11. „Tulipany” - wyszukiwanie czym różnią się dwa tulipany
12. Przeliczanie i segregowanie wiosennych kwiatów (naturalnych okazów) do osobnych flakonów wg nazwy.
13. „Wiosenne kwiaty”- wypełnianie konturów kwiatów opuszkami palców umoczonymi w farbie zmywalnej.
14. „Wiosenny bal” - zabawa ruchowa przy piosence.
1. Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal,
Do tańca grają grube bąki
I chrabąszcze dwa.
Ref: Dili, dili, dili, dili  i chrabąszcze dwa
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da
2. Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal,
Do tańca grają chude świerszcze
I komary dwa
Ref: Dili, dili, dili, dili i komary dwa
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da
3. Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal,
Wesoło tańczy pszczółka mają
A orkiestra gra
Ref: Dili, dili, dili, dili a orkiestra gra
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da

15. Podsumowanie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.