X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31615
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jajko - scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKT. W GRUPIE SZEŚCIOLATKÓW

TEMAT: Od jajka do kurczaka – zabawy twórcze z wykorzystaniem utworu literackiego D. Gellner „Wydmuszki” połączone z wykonaniem pisanki

CELE OGÓLNE:
- Wzbogacenie wiadomości na temat Świąt Wielkanocnych.
- Zapoznanie z pojęciem wydmuszka, pisanka, kraszanka, drapanka.
- Rozwijanie myślenia twórczego i logicznego, pobudzanie wyobraźni.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Dziecko zna i potrafi opowiedzieć
Jak przebiega rozwój kury
- Dziecko uważnie słucha i wykonuje rysunek do tekstu
- Dziecko wie, czym się różnią od siebie pisanka, drapanka i kraszanka
- Dziecko opowiada o zwyczajach wielkanocnych
- Dziecko sprawnie i dokładnie wykonuje zadania
METODY: podające: opowiadanie, wiersz
poszukujące: metoda problemowa
praktyczne: metoda zadań stawianych dziecku
ekspresyjne: metoda żywego słowa, improwizacja
ruchowa

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKT.: rysunki dla dzieci, rebusy, zadania, pisanka,
kraszanka, drapanka, kaseta z nagraniem
historyjka obrazkowa.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel czyta wiersz „Wydmuszki” – Doroty Gellner – rozmowa na temat wiersza
Przed owalnym lustrem tłoczą się wydmuszki
Przymierzają prze nim pisankowe ciuszki
Jest w lustrze różowo, zielono i biało, a wydmuszkom ciągle kolorów
za mało
Zajrzały do szuflad, szafy otworzyły, kropeczki, paseczki na siebie włożyły
Gdy tyle kolorów w lustrze się odbiło, to w końcu się lustro w pisankę zmieniło.
2. Rozwiązywanie rebusów: rodzaje wielkanocnych wytworów z jajek: kraszanki, drapanki, pisanki – wyjaśnienie tych pojęć, wyodrębnienie różnic
3. Nauczyciel przedstawia dzieciom etapy rozwoju kurczaka. Czyta tekst a dzieci przywieszają na tablicy obrazki pasujące do przeczytanego tekstu.
- Była sobie kura (obrazek z kurą)
- ta kura zniosła jajko ( dziecko wiesz obrazek z jajkiem pod poprzednim obrazkiem)
- z jajka wykluło się malutkie kurczątko (obrazek z kurczakiem)
- które rosło, rosło i rosło i w końcu z malutkiego żółciutkiego kurczątka wyrosła kurka (obrazek z kurką)
- kurka wyrosła na dużą kurę i była całkiem podobna do mamy (obrazek z dużą kurą)
- potem zniosła jajko (kolejny obrazek z jajkiem)
- z jajka wylęgło się malutkie, żółciutkie kurczątko, a niego wyrósł kogutek (obrazek z małym kogucikiem)
- z małego kogucika wyrósł dumny kogut (obrazek z dorosłym kogutem)
Nauczyciel prosi, aby dzieci spróbowały opowiedzieć tekst własnymi słowami.
4. Dyktando rysunkowe – nauczyciel czyta dzieciom tekst a ich zadaniem jest wykonać rysunek do czytanego tekstu.
„Kurczątko”
Kurczątko z jajeczka się urodziło, główkę najpierw wychyliło
Na dwie nóżki wyskoczyło, czarne oczka otworzyło
Dzióbek mały otworzyło, zakwiliło
„Kogucik”
jajo...szyja..., grzebień czerwony, dzióbek i broda, a ogon zielony
teraz ostrogi u każdej nogi, tyle krzyku w tym kurniku.
5. Zabawa ruchowa: „Kurczątka”- opowiadanie, improwizacja ruchowa
Jesteśmy kurczątkami, które wykluwają się z jajka, obserwują ściany skorupki, najpierw powoli, potem coraz szybciej, rozpychają skorupkę na wszystkie strony, aż w końcu wydostają się na zewnątrz.
Kurczaczki dotykają siebie wszędzie, zauważają, że mają piórka, dotykają skrzydełka, próbują nimi ruszać w górę i w dół, rozciągają skrzydełka, zauważają, że mają główki, dzióbek, który próbują otworzyć, zamknąć, znów otwierają wydobywając dźwięk pipi. Rozglądają się dokoła, chcąc poznać świat, rozglądają się na boki, w przód, w tył, zaglądają w różne zakamarki podwórka, skaczą przez małe kałuże, potem przez wielkie, przeskakują jeden raz, potem drugi, trzeci, aż wpadają do kałuży, strzepują mokre skrzydełka. Kurczątka próbują skakać z innymi kurczątkami, aż robią się strasznie głodne w brzuszkach burczy im coraz głośniej, więc chodzą po podwórku dziobiąc ziarno, drapią pazurkami trawę i łapią dżdżownice. Kiedy już są najedzone masują swoje brzuszki i powoli, powoli po tak wyczerpującym dniu kładą się spać.
6. Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy i każda otrzymuje kopertę
z określonym zadaniem:
- grupa I: ułożyć zdanie z rozsypani wyrazowej (Robimy kolorowe
pisanki, Kura znosi jaja)
- grupa II: dobierz w pary obrazki: owca – baran;
babka piaskowa – chleb; kura – kogut; jajko – kurczak
- grupa III: oblicz: 000 + 00000=; 0000+0000=; 00000-00=
- grupa IV: W zdaniach podkreśl na czerwono samogłoski:
Zbliżają się Święta Wielkanocne
Idziemy do Kościoła ze Święconką
W nagrodę każda grupa odkrywa obrazki, na których narysowany
Jest zajączek, baranek, babka wielkanocna, kiełbasa, kurczak.
Pytania: Co widzicie na obrazkach?, Z jakimi świętami kojarzą
wam się te obrazki?, Gdzie one mogą się znaleźć?, Co jeszcze
znajduje się w koszyku wielkanocnym?, Kiedy idziemy
z koszyczkiem do Kościoła i po co?
7. Wykonanie przez dzieci pisanki z wydmuszek. Omówienie i ocena
prac

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.