X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31240
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Autorka: Iwona Cyris

Czas trwania zajęć: 60 minut

Cel główny:
Rozwijanie sprawności manualnej oraz percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Cele szczegółowe:
•Stymulacja dużych ruchów, poprawa stabilizacji centralnej
•Stymulacja proprioceptywno-dotykowa
•Usprawnianie małych ruchów ręki: dłoni, nadgarstka i palców
•Poprawa napięcia mięśni brzucha i barków
•Rozwijanie zdolności do izolowania ruchów barków, łokci, nadgarstków
•Poprawa płynności ruchów gałek ocznych
•Odwrażliwianie dłoni
•Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia
•Rozwijanie spostrzegawczości
•Rozwijanie wiedzy dotyczącej figur geometrycznych
•Motywowanie i zachęcanie ucznia do aktywności
•Utrwalanie orientacji w przestrzeni.

Metody pracy: praktycznego działania, metoda terapii ręki, metoda integracji sensorycznej

Forma organizacji pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: minutnik, różne masażery, kartki papieru, pinezki beczułki, korkowa tablica, gumki recepturki, piasek kinetyczny, taca, duża wykałaczka, wałek do ciasta, różne wzory kluczy, kolorowe żyłki sylikonowe, kwadratowa kratka do zlewu z dużymi otworami, tangram wielkanocny, nożyczki, przedmioty zrobione z różnych materiałów, o różnych kształtach i fakturach, pudełko plastikowe, opaska na oczy, karimata, różne klamerki, okrągła tacka papierowa, chwytak, krążki drewniane, podstawka z przyssawkami, laptop, muzyka relaksacyjna, koc, puzzle puzzlomatic, książka B.Kaji "Zarys terapii dziecka".

Czas trwania zajęć: 60 minut

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:
1.Przywitanie dziecka. Zwrócenie uwagi na postawę przy stole: proste plecy, ułożenie nóg, brak pochylenia w plecach, odpowiednia wysokość stolika.
2.Masaż ręki. Nauczyciel wykonuje masaż dociskowy ręki masażerami o różnych fakturach. Jest to dobra okazja, by porozmawiać z dzieckiem o tym co się miłego wydarzyło w ciągu ostatniego tygodnia.
3.Ugniatanie kartki jedną ręką w kulkę, a następnie rozprostowywanie jej bez pomocy drugiej dłoni. Następie dziecko robi to samo używając drugiej ręki.

II. Część zasadnicza
4.Zadaniem dziecka jest wbijanie pinezek według zaprezentowanego wzoru domku,a następnie naciąganie gumki recepturki na pinezki tak, aby powstał obrazek.
5.Prowadzący rozsypuje piasek kinetyczny na dużej tacy i prosi, aby dziecko wzięło go do ręki, zobaczyło jaką ma konsystencję, spróbowało coś zbudować. Następnie dziecko przy pomocy wałka do ciasta ma rozwałkować piasek. Kiedy to zrobi prowadzący odbija na piasku różne wzory kluczy. Zadaniem ucznia jest dopasowanie kluczy do wzorów, a następnie rysowanie po śladzie przy pomocy dużej wykałaczki.
6.Króliczek wielkanocny. Uczeń otrzymuje kartkę z różnymi figurami geometrycznymi. Jego zadaniem jest wyciąć je i położyć na gotowym wzorze tak, aby powstał obrazek. (Załącznik nr 2)
7.Zadaniem dziecka jest przeprowadzenie żyłki sylikonowej przez duże otwory kwadratowej kratki do zlewu.
8.Dajemy dziecku pary przedmiotów zrobionych z różnych materiałów, o różnych kształtach i fakturach. Prosimy, aby poprzez dotyk określiło ono jego cechy (twardość, kształt, zapach itp.). Następnie zakładamy dziecku opaskę na oczy. Zadaniem dziecka jest znalezienie pary i wrzucenie jej do plastikowego pudełka, które trzyma nauczyciel. Pudełko ciągle zmienia swoje położenie, a uczeń po wydawanych dźwiękach ma rozpoznać gdzie się znajduje.
9. Dziecko kładzie się na brzuchu na karimacie. Ręce wyciąga przed siebie. Nauczyciel układa przed uczniem pudełko z klamerkami. Dziecko jedną ręką łapie za uchwyt trzymany przez nauczyciela, a drugą ręką stara się założyć klamerki na papierową tackę. Prowadzący zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie dziecka (ciało leży wzdłuż karimaty, ręce przed dzieckiem w powietrzu, nie mogą dotykać podłoża).
10.Uczeń leży na brzuchu i unosi obie ręce tak, aby nie dotykały podłoża. Jedną ręką łapie za uchwyt trzymany przez nauczyciela, a drugą przy pomocy chwytaka przenosi drewniane krążki na przyssawki znajdujące się po drugiej stronie.

III. Część końcowa:
11.Trening autogenny w wersji A.Polender. Dziecko leży wygodnie na plecach i rozluźnia wszystkie mięśnie. Nauczyciel czyta instrukcję, a dziecko stara się zastosować jego sugestie. Relaksacja zaczerpnięta z książki B.Kaji "Zarys terapii dziecka" str. 52.
12.Podsumowanie pracy ucznia, wywieszenie jego pracy na gazetce ściennej. Pochwała aktywności, zachęta i motywowanie do dalszej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.