X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30804
Przesłano:

Poznajemy wiosnę przez dźwięki, smaki, dotyk

Zajęcia: Rewalidacja
Czas trwania: 120 min

1. Cele
-umiejętność wypowiadania się na zadane pytanie
-rozwijanie wrażliwości wzrokowej, smakowej, słuchowej, dotykowej
-utrwalenie i poszerzenie wiadomości dotyczących wiosny i zmian zachodzących w przyrodzie
- wydłużenie czasu koncentracji i uwagi
Uczeń:
- wie, kiedy zaczyna się wiosna,
- zna i wymienia oznaki wiosny,
- zna i wymienia wiosenne kwiaty, ptaki,
- rozpoznaje dźwięki przyrody,
- rozpoznaje wiosenne zapachy, smaki,
- zna przysłowia związane z nadchodząca porą roku,
- zna i wymienia miesiące,
2. Metoda i forma pracy
Metoda pracy: aktywizująca, pogadanka, praktyczne działanie.
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.
3. Środki dydaktyczne
Prezentacje, wiersze, ilustracje przedstawiające ptaki, kwiaty wiosenne, nazwy miesięcy, pór roku, rebusy, krzyżówki, nowalijki, owoce, olejki zapachowe, Internet.

4. Przebieg lekcji

Zajęcia wstępne

- Powitanie uczniów
- Przedstawienie i omówienie tematyki zajęć

Zajęcia właściwe

1. Czytanie tekstu ze zrozumieniem

Ewa Szelburg-Zarembina
Wiosna idzie!
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
śniegi w polu giną!
Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
po łąkowych błotach!
Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
prowadzi ją słońce.

2. Umiejętność wypowiadania się na zadane pytanie

Obejrzenie filmiku, ,,Przyszła już wiosna” platforma edukacyjna http://scholaris.pl/resources/run/id/50183 nauczyciel zadaje pytania uczniom związane z filmem. Uczniowie odpowiadają na pytania.
- Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna: Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca.
- Wymień wiosenne kwiaty i ptaki przylatujące na wiosnę: przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy, zawilce, hiacynty, żonkile. Na drzewach pojawią się pierwsze pąki. Z dalekich krajów przylatują do nas ptaki takie jak bociany, szpaki, kaczki, jaskółki, skowronki. Zwierzęta budzą się z zimowego snu.
-Jaka jest wiosenna pogoda? Słońce mocniej przygrzewa a pogoda bywa kapryśna jednego dnia jest ciepło, innym razem pada śnieg z deszczem. Dni są coraz dłuższe a noce krótsze.
-Wymień pory roku i zapisz je w odpowiedniej kolejności.
- Wymień nazwy miesięcy i zapisz je w prawidłowej kolejności, zaczynając od stycznia.

2. Rozwijanie stymulacji słuchowej i wzrokowej.

- Słuchanie odgłosów ptaków np.: klekot bociana, odgłosy jaskółki, kukułki, dzięcioła, – odgadywanie i dopasowanie słyszanego dźwięku do odpowiedniej ilustracji.

3. Rozwijanie stymulacji smakowo - węchowej;
A. Wyjaśnienie znaczenia nowalijka: młode warzywo, ukazujące się po raz pierwszy wiosną. Nowalijka to m.in. rzodkiewka, pomidor, sałata, młoda marchew, ogórek, szczypiorek, rzeżucha, nać pietruszki, cebula dymka.
Uczeń mając zasłonięte oczy smakuje np.: rzodkiewkę, ogórek, pomidor, dżem truskawkowy opisuje smak warzyw (gorzki, słodki, kwaśny).
B. Na dłoni ucznia rozsmarowujemy olejek np.: o zapachu konwalii, truskawek, leśnych owoców – uczeń odgaduje, z jakim owocem lub kwiatem kojarzy mu się zapach.

4. Ćwiczenie logicznego myślenia:
Dokończ przysłowie:
A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich (cieszy.)
Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna (bywa.)
Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę (śmieje.)
W marcu jak (w garncu.)
Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień (łąką.)
Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to długie chłody się (zapowiadają.)
Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę (lata.)
Pogody kwietniowe - słoty (majowe.)
Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze (obrodzi.)
Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu (śpiewa.)
Wody w maju stojące szkodę przynoszą( łące.)
Jedna jaskółka wiosny (nie czyni.)

5. Rozwiazywanie rozsypanek wyrazowych.
ŻONKIL - ŻKNOIL
PRZEBIŚNIEG – PŚZENEBIIRG
ZAWILEC - ZLWIAEC
JASKÓŁKA – JÓAKŁSKA
BOCIAN – BIACON
WIOSNA - WSNIOA
Ułóż przysłowia:
W garncu marcu jak w.
Kwiecień, bo trochę zimy, trochę plecień przeplata lata.
Jedna nie wiosny jaskółka czyni.

Zajęcia końcowe

-Powtórzenie materiału
- Pożegnanie uczniów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.