X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30618
Przesłano:
Dział: Socjoterapia

Mówię o uczuciach - konspekt zajęć socjoterapeutycznych w klasie I

Konspekt zajęć socjoterapeutycznych w klasie I szk. podst.

1. Prowadząca:
2. Data:
3. Przedmiot: Zajęcia socjoterapeutyczne
4. Temat: Mówię o uczuciach
5. Cele operacyjne:
Uczeń:
- nawiązuje bliski kontakt z innymi dziećmi,
- nazywa poszczególne stany emocjonalne,
- rozładowuje negatywne emocje,
- potrafi określić swoje aktualne samopoczucie

6. Metody:
- metody ćwiczebne,
- metody waloryzacyjne: ekspresja,
7. Formy pracy: grupowa, indywidualna
8. Pomoce dydaktyczne: płyta z muzyką relaksacyjną, kartki, farby, klej, nożyczki, ilustracje odzwierciedlające uczucia


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z dziećmi poprzez iskierkę przyjaźni. Wszystkie dzieci wraz z opiekunem stoją w kręgu chwytają się za ręce i prowadzący puszcza iskierkę wypowiadając następujące słowa „ Iskierkę radości, uśmiechu, przyjaźni puszczam w krąg niechaj powróci do moich rąk”

2. „Imię i nastrój”- Uczestnicy mówią lub wykrzykują swoje imiona w nastroju radosnym, potem smutny.

3. Określanie swojego samopoczucia- Każde dziecko określa swoje samopoczucie na papierowym termometrze uczuć ( przygotowanym przez nauczyciela)

4. Przypomnienie zasad pracy na zajęciach- rozmowa z dziećmi.

5. Oglądanie ilustracji duszków, nazywanie poszczególnych stanów emocjonalnych- dobieranie właściwych napisów do poszczególnych ilustracji

6. „Lusterko”- w parach robimy na przemian groźne lub wesołe miny - partner nas naśladuje.

7. „ Napinanie –rozluźnianie”- ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce
Uczestnicy stoją w kręgu i kolejno napinają poszczególne partie ciała przez około 10 sekund, po czym powoli rozluźniają. Najpierw zaciskają pięści, potem mięśnie pośladków , na końcu palce u stóp.

8. Wycinanie z kolorowych czasopism ilustracji odzwierciedlających różne stany emocjonalne. Uczniowie wycinają zdjęcia, przykleją je na duży arkusz papieru. – praca plastyczna w grupie

9. Prezentacja plakatu –pogadanka na temat uczuć pozytywnych i negatywnych , kiedy nam towarzyszą?

10. Uzupełnianie zdań,
nauczyciel rozpoczyna zdanie, uczeń kończy

Czuję się zadowolony , gdy .....,
Czuję się nieszczęśliwy, gdy....,
Jestem zły, gdy ......
Boję się, gdy .............
Jestem zdziwiony, gdy.....

11. Zabawa „ Krążący uśmiech”- Wszystkie osoby leżą w kręgu na plecach. Każdy trzyma swoją rękę na brzuchu partnera, pierwsza osoba zaczyna się śmiać, inne osoby zaczynają się śmiać, gdy poczują drgania brzucha u swojego partnera. Śmiech krąży.

12. Ćwiczenie relaksacyjne- „ Strzepywanie emocji”

Każdy z uczestników stoi w kręgu, ręce ma opuszczone swobodnie wzdłuż ciała, potrząsa dłońmi, kręci szyją, ramionami, całym tułowiem, unosi w górę prawą nogę- potrząsa, to samo wykonuje lewą nogą.

13. Odpoczynek i wyciszenie przy muzyce relaksacyjnej. Leżenie na plecach, głębokie oddychanie i odprężenie.

14. Podziękowanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.