X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29740
Przesłano:

Nasze Wigilie czyli jak spędzamy święta. Scenariusz lekcji wychowawczej

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy 4 szkoły podstawowej

Temat : Nasze Wigilie czyli jak spędzamy święta.

Czas trwania : 45 minut

Cele:
- poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,
- poznanie różnic w sposobie obchodzenia świąt w zależności od regionu,
- integrowanie klasy,
- rozwinięcie umiejętności pracy w grupie,
- nauka akceptowania i zrozumienia innych obyczajów.

Metody :
- praca indywidualna ucznia,
- praca grupowa,
- dyskusja.

Materiały i środki:
- papier,
- mazaki,
- magnesy,
- zdjęcia, projektor.


Przebieg lekcji:

1.Czynności organizacyjne . Wprowadzenie uczniów do gabinetu, sprawdzenie obecności
2.Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celem zajęć.
3.Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie grup ( 3-4 osoby). Uczniowie tworzą grupy dobierając się samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
4.W chwili gdy uczniowie zajmą już miejsca , nauczyciel z użyciem projektora pokazuje uczniom kilka zdjęć przedstawiających stół wigilijny, szopki i inne ujęcia świąteczne. W ten sposób zachęca uczniów do opowiedzenia o swoich świętach. Wypowiada się troje /czworo uczniów.
Nauczyciel zwraca uwagę na pewne odmienności w tradycji np. inne potrawy.
Zachęca uczniów aby pracując w grupach stworzyli obraz choinki na której gałęziach opiszą w kilku zdaniach swoje święta.
5.Uczniowie otrzymują papier i mazaki po czym spędzają czas na rozmowach i wypisywaniu najważniejszych ich zdaniem faktów.
6.Nauczyciel ( po około 15 minutach pracy) przypina prace uczniów do tablicy i prosi aby jedna osoba z grupy opowiedziała o świętach swoich oraz kolegów z grupy.
7. W chwili gdy wszystkie grupy wypowiedziały się nauczyciel zadaje pytanie o różnice w sposobie obchodzenia świąt.
8.Uczniowie wypowiadają się w formie dyskusji wskazując najczęściej na inne dania wigilijne, inny termin świąt czy inne nazewnictwo np. Mikołaj a Gwiazdor.
9.Na zakończenie „rundka” . Uczniowie krótko stwierdzają czego dowiedzieli się na dzisiejszej lekcji. Prace uczniów zostają wywieszone w klasie.
10.Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.