X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28351
Przesłano:

Poznajemy koty - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć klasa I
Temat ośrodka: Wszystkie zwierzęta duże i małe
Temat dnia: Poznajemy koty
Cele poznawcze:
- przybliżenie kota jako zwierzęcia domowego
- poznawanie sposobów opieki nad zwierzętami domowymi - kotami
-wprowadzenie litery „K” i „k”,
Cele emocjonalno- motywacyjne:
- wzbudzenie aktywności poznawczej
- dążenie do samodzielnego stawiania pytań
-kształcenie postawy opiekuńczej w stosunku do zwierząt
Metody pracy:
-słowne
-oglądowe
-praktycznych działań
Formy organizacyjne:
indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
tablica multimedialna, iPady ,gazety, obrazki, podpisy , litery ,zeszyty ćwiczeń, druciki kreatywne, cegiełki do tworzenia modeli wyrazów


Przebieg zajęć:
CZEŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie w kole piosenką „Chodźcie wszyscy tu do koła”, dla wytworzenia przyjaznej atmosfery.
Podczas śpiewu dzieci wykonują ruchy pokazywane przez nauczyciela, wynikające z treści piosenki.
Chodźcie wszyscy tu do koła,
zabawimy się wesoło.
Witamy Was, wszyscy wraz
Na zabawę nadszedł czas.
Ref. Prawa ręka, lewa ręka.
Prawa noga, lewa noga.
Cały tułów oraz głowa.
Witamy was.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1.Wprowadzenie dzieci do tematu dnia.
Każde dziecko układa puzzle przedstawiające koty (kot domowy, lew)-aplikacje-
Zwierzaki ,Lwy
2.Omówienie obrazków. Nauczyciel dąży do uogólnienia nazwy zbioru przez dzieci. Próba utworzenia zbioru kotów dzikich oraz kotów domowych.
3.Prezentacja na tablicy obrazków wraz z podpisami:

To kot i to kot.

4.Analiza i synteza słuchowo-wzrokowa wyrazu podstawowego kot.
5.Słuchowa analiza wyrazów, w których głoska „k” znajduje się w nagłosie, śródgłosie i wygłosie-aplikacja Literki
6.Demonstracja litery drukowanej: „K” i „k”.
7.Demonstracjia litery pisanej: „K” i „k”, porównanie jej z literą drukowaną.
8. Pokaz pisania litery bez liniatury oraz w liniaturze ze zwróceniem uwagi na kierunek kreślenia.
9. Samodzielne układanie przez dzieci litery „K” i „k” z drucików kreatywnych.
10. Kreślenie litery „K” i „k” przez dzieci palcem po śladzie wg wzoru –aplikacja Alfabet
11. Zabawa, przygotowująca dłonie dziecka do pisania nowej litery w liniaturze (zabawa odbywa się na dywanie).
Rozdajemy dzieciom płachtę gazety z jej środkowej części. Dzieci kładą rozłożoną płachtę na swojej klatce piersiowej, słuchają wymyślanego przez nauczyciela opowiadania i wykonują pokazywane przez niego ruchy. Opowiadanie może brzmieć następująco:
Mam małego kotka. Bardzo lubi kiedy go głaszczę (dzieci głaszczą gazetę). Lubi kiedy drapię go delikatnie za uchem (drapanie w gazetę), czasem lubi kiedy drapię go mocniej (mocniejsze drapanie w gazetę). Mruczy wtedy cichutko i zasypia(dzieci mruczą i jednocześnie głaszczą gazetę). Kiedy wstanie będziemy się razem bawić ( dzieci siadają). Mój kot lubi bawić się piłeczką, muszę przygotować ją dla niego (dzieci rozkładają gazetę na podłodze i przedzierają ją na pół). Bardzo go lubię więc przygotuję dla niego dwie piłeczki. Prawa rączka zrobi jedną piłeczkę, a lewa drugą piłeczkę. Zrobią je jednocześnie (dzieci robią kulki jednocześnie lewą i prawą ręką). Ach! Te piłeczki są zbyt duże dla mojego kotka. Muszę zrobić mniejsze (dzieci rozkładają zwinięte piłki prawą i lewą dłonią jednocześnie). Rozłożę papier, złożę go na pół i jeszcze raz na pół (dzieci wykonują te ruchy według tekstu). A teraz zrobię malutkie piłeczki (dzieci robią cztery piłeczki jedną ręką i cztery drugą ale wykorzystują do tego tylko trzy palce, które potrzebne są do trzymania ołówka przy pisaniu). Ponieważ mój kotek jeszcze śpi zostawię te piłeczki na dywanie, pobawimy się jak wstanie(dzieci zostawiają piłki na dywanie i wracają do ławeczek).

12. Przypomnienie na tablicy sposobu kreślenia litery „K” i „k”
13. Pisanie litery „K” i „k”, po śladzie, a następnie pisanie bez wzoru –aplikacja Alfabet
14. Ćwiczenia w pisaniu nowopoznanej litery w połączeniach z już poznanymi literami, pisanie wyrazów- praca indywidualna kontrolowana przez nauczyciela.
15. Czytanie tekstu przeznaczonego do czytania przez dzieci zamieszczonego w podręczniku. Analiza jego treści.
16. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej przez dzieci piłeczek z gazety.
19. Wspólne obejrzenie prezentacji multimedialnej Poznajemy koty
20. Omówienie z dziećmi prezentacji.
21. Zabawa w znaną zabawę dziecięcą: Do dziury myszko
22.Rysowanie kotów-aplikacja Drawing box free.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.