X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28348
Przesłano:

Książka moim przyjacielem - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Prowadząca: Emilia Wieczorek
Klasa: Ia
Przedmiot: kształcenie zintegrowane
Temat: Książka naszym przyjacielem.

Cel główny:
Diagnoza umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Cel pośredni:
Sprawdzenie umiejętności uważnego słuchania oraz pracy w grupie.
Cele operacyjne:
•uczeń czyta cicho ze zrozumieniem nowy temat
•uważnie słucha wypowiedzi kolegów oraz poleceń nauczyciela
•potrafi przeczytać wyraziście tekst
•prawidłowo rozwiązuje zagadki
•wie, że tytuły pisze się wielką literą
•układa zdania z rozsypanki wyrazowej
•rozumie potrzebę obcowania z książką
•szanuje książki
•dobiera pytanie do podanego zdania
•rozwiązuje zadanie tekstowe
•potrafi współdziałać w grupie
•potrafi ocenić swoją pracę
•potrafi prawidłowo uzupełnić tekst z lukami
Metody pracy:
słowna , praca z tekstem, rozmowa kierowana, pokaz, rozwiązywanie zagadek, ekspresja ruchowa
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita


Przebieg zajęcia:
I.Część wstępna
1.Przywitanie przybyłych gości.
2.Zapowiedź tematu lekcji – ułożenie zagadki z pociętych pasków, przeczytanie jej i rozwiązanie (załącznik nr 12).
3.Przeczytanie przez uczniów fragmentów opowiadania
M. Kownackiej „O Kubusiowym Kubusiu”.
4.Rozmowa na temat książek – ich budowy, rodzaju, znaczenia itp.
II.Część główna
1.Zabawa ruchowa „Lecimy na planetę Książka".
2.Przeczytanie tytułów bajek, znalezienie błędnych słów i zamiana ich na właściwe (załącznik nr 1 – praca grupowa).
3.Czytanie i rozwiązywanie zagadek (załącznik nr 2 – praca grupowa).
4.Zabawa dydaktyczna „Dokończ dalej...” – grupa losuje dwa cytaty ze znanych dzieciom utworów, zadaniem dzieci jest dokończenie cytatu (załącznik nr 5 – praca grupowa).
5.Zabawa dydaktyczna „Czy to prawda, czy też nie?” – dzieci
w grupie czytają zdania i decydują czy są prawdziwe czy fałszywe (załącznik nr 6 – praca grupowa).
6.Zabawa ruchowa „Piszemy książkę”.
7.Dobieranie odpowiedniego pytania do przeczytanego zdania (załącznik nr 3 – praca indywidualna).
8.Rozmowa na temat zasad obchodzenia się z książką. Uzupełnianie tekstu z lukami „Prośba książki” (załącznik nr 4 – praca indywidualna).
9.Odszukiwanie tytułów znanych wierszy (załącznik nr 7 – praca indywidualna).
10.Ciche czytanie plakatu i wykreślanie nieprawdziwych informacji
z tekstu zamieszczonego pod nim (załącznik nr 8 – praca indywidualna).
11.Rozwiązywanie zadań tekstowych – określanie rodzaju monet, wykreślanie niepotrzebnych danych (załącznik nr 10 – praca indywidualna).
12.Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 11 – praca indywidualna)
III.Część końcowa
1.Samoocena uczniów.
Uczniowie umieszczają kolorowe karteczki pod ilustracjami.

-jestem bardzo zadowolony ze swojej pracy podczas zajęć

- jestem zadowolony, chociaż mógłbym pracować jeszcze lepiej

- nie jestem zadowolony ze swojej pracy w dzisiejszym dniu


Załącznik nr 1


Przeczytaj uważnie tytuły bajek, w których czarodziej narobił bałaganu. Znajdź błędne słowa, zamień je na właściwe.

- „Pies w butach”
- „Dziewczynka z malinami”
- „Czerwony fartuszek”
- „Brzydkie małpiątko”
- „Królewna Śmieszka”
- „Jaś i Marysia”
- „Ziewająca królewna”
- „O krasnoludkach i sierotce Krysi”

Odczytaj poprawne tytuły bajek i uzupełnij zdanie:

Tytuły bajek i książek piszemy............................. literą.


Załącznik nr 2

A teraz kilka zagadek, postaraj się jak najszybciej je rozwiązać, aby czarodziej Kadabra nie zdążył zaczarować ich bohaterów.

Jestem królewną,
Lecz nie mieszkam w pałacu
Moje imię podobne jest do śniegowego płatka
Kto je odgadnie – ten dobry koleżka
Nazywam się królewna ................ (Śnieżka)


Z jakiej wyszliśmy bajki?
To my - brat i siostrzyczka
Znaleźliśmy w lesie „słodką” chatkę
I zjedliśmy z jej dachu pierniczka
Nie mamy na imię Staś i Zosia,
Bo my jesteśmy ................. (Jaś i Małgosia)

Mała jak paluszek w płatkach róży spała
Gdy spadła do ogrodu
Żaba ją porwała
Czy wiesz jak na imię ta panienka miała?
Tak, ona się .......................nazywała (Calineczka)

Szła do chorej babci, wilka się nie bała
Czerwoną czapeczkę na głowie miała................... (Czerwony Kapturek)

Załącznik nr 3
Przeczytaj uważnie pytania a następnie znajdujące się pod nimi zdanie. Które pytanie jest prawidłowo zadane 1,2 czy 3? Podkreśl je.

1-Kto wypożycza książki?
2-Gdzie wypożycza się książki?
3-Do czego służą książki?

Książki wypożycza się w bibliotece.

Załącznik nr 4
Przeczytaj uważnie prośbę książki i wyrazy znajdujące się w ramce . Uzupełnij luki wyrazami z ramki.

Prośba książki

Nie czytaj przy ...................................
Przed czytaniem umyj .................................
Nie .................... po książce
Nie ................................ rogów, używaj
...............
Nie ................................ kartek z książki.

ręce zaginaj zakładki rysuj jedzeniu wydzieraj

Załącznik nr 5

Dokończ dalej- zabawa dydaktyczna.
Dzieci losują koperty. W kopertach znajdują się fragmenty cytatów ze znanych dzieciom utworów. Zadaniem dzieci jest dokończenie cytatu.
1- Murzynek Bambo...( w Afryce mieszka)
2-Nad rzeczką opodal krzaczka...( mieszkała kaczka dziwaczka)
3-A w trzecim siedzą same grubasy...(siedzą i jedzą tłuste kiełbasy)
4-Pan kotek był chory...(i leżał w łóżeczku)
5-Biega, krzyczy pan Hilary ...(gdzie są moje okulary?)
6-Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie...(chodził tą rzepkę oglądać co dzień)
7-Na straganie w dzień targowy ...( takie słyszy się rozmowy)
8- Żeby kózka nie skakała...( to by nóżki nie złamała)

Załącznik nr 6

Czy to prawda, czy też nie?- zabawa dydaktyczna.
Przeczytaj zdania ,jeśli zdanie jest prawdziwe-zakreśl TAK , jeśli fałszywe –zakreśl NIE.

1-Gdy chcemy kupić książkę idziemy do apteki. TAK NIE
2-Gdy chcemy wypożyczyć książkę, idziemy do biblioteki.
TAK NIE
3- Ilustrator to osoba ,która wykonuje ilustracje do książek.
TAK NIE
4-Osoba, która drukuje książki to murarz. TAK NIE

5-Książka ma wiele stron, które są z papieru. TAK NIE

6-Nie oglądamy książek, jeśli nie umyjemy rąk. TAK NIE

7- Bibliotekarz, to osoba pisząca książki. TAK NIE

8- Żeby zaznaczyć miejsce, w którym czytamy, zaginamy róg kartki. TAK NIE

Załącznik nr 7
Tytuły kilku znanych wierszy poplątały się ,spróbuj rozdzielić je pionową kreską ,tak aby można je odczytać.

LOKOMOTYWARZEPKA OKULARYZOSIASAMOSIA

Załącznik nr 8
Przeczytaj uważnie plakat a następnie zdania pod plakatem. Skreśl w nich błędne wyrazy.

Kółko recytatorskie
zaprasza do wysłuchania wierszy
Juliana Tuwima
10.05.2012r.(czwartek)
o godzinie 10:00
w świetlicy szkolnej.

Kółko teatralne / recytatorskie zaprasza do wysłuchania wierszy Juliana Tuwima / Jana Brzechwy. Występ odbędzie się w piątek / czwartek o godzinie 10:00/11:00.

Załącznik nr 9
Rozwiąż zadanie:
Ania kupiła w księgarni książkę, otrzymała 10 zł reszty. Jakimi monetami mogła otrzymać resztę. Podaj 3 przykłady.
1-........................................
2-........................................
3-........................................
Załącznik nr 10
Przeczytaj uważnie treść zadania i rozwiąż je.

Dzieci z klasy 1a poszły do biblioteki Dziewczynki wypożyczyły 4 książki z bajkami i 2 książki przyrodnicze. Chłopcy wypożyczyli 6 książek z bajkami i 4 książki przyrodnicze. Ania z 2b wypożyczyła wiersze Juliana Tuwima.
Ile książek z bajkami wypożyczyły dzieci z klasy 1a?
Załącznik nr 11
Ułóż zdanie z rozsypanych wyrazów i zapisz je.
mój to Książka przyjaciel. dobry

........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.