X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27909
Przesłano:

Systemy liczbowe - konspekt lekcji

Czas trwania lekcji: 45 minut
Szkoła: Technikum Informatyczne
Przedmiot: Urządzenia Techniki Komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI

CELE LEKCJI

Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z pojęciem systemów liczbowych.

Cele operacyjne:

Po zakończeniu lekcji uczeń:

- zna zasadę systemu dwójkowego,
- zna zasadę systemu ósemkowego,
- zna zasadę systemu dziesiętnego,
- zna zasadę systemu szesnastkowego.

Po zakończeniu lekcji uczeń:

- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na szesnastkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu dwójkowego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu dziesiętnego na szesnastkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na ósemkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu szesnastkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na dwójkowy,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na dziesiętny,
- potrafi wykonać konwersję systemu ósemkowego na szesnastkowy.

OGNIWA LEKCJI

1. Czynności organizacyjne:

- Powitanie uczniów;
- Sprawdzenie listy obecności;
- Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Systemy liczbowe”.

2. Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć:

3. Wprowadzenie do nowego tematu:

Zastosowanie systemów liczbowych.

4. Realizowane treści nowego tematu:

• System dziesiętny, czyli decymalny.

• System ósemkowy, czyli oktalny.

• System dwójkowy, czyli binarny.

• System szesnastkowy, czyli heksadecymalny.

5. Ćwiczenia praktyczne – obliczanie konwersja systemów liczbowych

• Konwersja liczby dwójkowej na dziesiętną.

• Konwersja liczby dziesiętnej na dwójkową.

• Konwersja liczby szesnastkowej na dziesiętną.

• Konwersja liczby dziesiętnej na szesnastkową.

• Konwersja liczby dwójkowej na szesnastkową.

• Konwersja liczby szesnastkowej na dwójkową.

• Konwersja liczby dwójkowej na ósemkową.

• Konwersja liczby ósemkowej na dwójkową.

• Konwersja liczby szesnastkowej na ósemkową.

• Konwersja liczby ósemkowej na szesnastkową.

• Konwersja liczby ósemkowej na dziesiętną.

• Konwersja liczby dziesiętnej na ósemkową.

6. Podsumowanie lekcji:

Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się z systemami liczbowymi. Najczęściej spotykanymi systemami liczbowymi jest system: dwójkowy, ósemkowy, dziesiętny i szesnastkowy.

7. Podanie literatury:

Tomasz Kowalski „Urządzenia techniki komputerowej”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.