X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26869
Przesłano:

Wielkanocny stół - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć do klasy I a
Prowadzący: Justyna Gramała
Data: 27 III 2015 r.
Cele ogólne:
- poznanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi,
- kształcenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat,
- wdrażanie do zachowania zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- przedstawić ruchem czynności jakie wykonuje się przed świętami,
- wyrazić uczucia związane ze świętami,
- rozpoznać pisanki i kraszanki,
- przygotować stół wielkanocny,
- wymienić tradycyjne potrawy przygotowywane na te święta,
- indywidualnie opisać poznane zwyczaje.
Metody: rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: indywidualne karty pracy, palmy, koszyczek, pisanki, kraszanki, baranek, bukszpan, ilustracje świątecznych ciast, karty z napisami zwyczajów wielkanocnych i z napisami nazw różnych świąt, , tekst wiersza „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej.
Czas trwania: 90 minut.


Przebieg:
1. Spotkanie w kręgu.
Powitanie. Odszukanie nazwy święta, które się zbliża.
Na dywanie znajdują się kartki z nazwami świąt, uczniowie wybierają właściwą nazwą.

Boże Ciało, Nowy Rok, Mikołajki, Wielkanoc, Prima aprilis, Wakacje
Rozmowa na temat Wielkanocy.

2. Przygotowania do świąt.
Uczniowie ruchem przedstawiają czynności, wykonywane w domu (odkurzanie, pieczenie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanów itp.)
3. Przedstawienie za pomocą mimiki nastroju, jaki wywołują zbliżające się święta. Powrót do ławek.
4. Uczniowie skreślają zwyczaje, które nie są związane z Wielkanocą, tak aby powstało prawdziwe zdanie/załącznik/.

5. Odczytanie prawdziwego zdania i zawieszenie na tablicy napisów:
ŚWIĘCIMY PALMY, ŚWIĘCIMY POKARMY, ROBIMY BABY I MAZURKI, 0BLEWAMY SIĘ WODĄ, JEMY WSPÓLNE ŚNIADANIE

6. Omówienie zwyczaju święcenia palm.
Nauczyciel pokazuje uczniom różne palmy (wykonane z suszonych kwiatów i zbóż, wykonane z zielonych gałązek). Palma - pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Miała chronić przed chorobami i zapewnić dobre plony. Palmy święcimy w Niedzielę Palmową.
7. Rozmowa na temat malowania jajek.
Nauczyciel prezentuje ilustracje jajek - pisankę i kraszankę. Uczniowie mają za zadanie je nazwać.
Jajko jest znakiem nowego życia. Pisanki dawniej turlało się po świątecznym stole, żeby się zderzyły lub stukało czubkiem w czubek. Czyja stłukła się wcześniej, ten przegrywał. Malowano je, żeby było wiadomo, która jest czyja.
8. Na święta przygotowujemy różne potrawy. Prezentacja ilustracji świątecznych ciast.
BABA WIELKANOCNA MAZUREK
Zapoznanie uczniów z wierszem pt. „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej
Posłuchajcie wiersza o pięknym wielkanocym stole:
Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie -
mazurek w owoce przybrany.

Palmy pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie tata.
I my.

Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę,
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!

Co znajdowało się na stole? /wypowiedzi dzieci/


9. Zabawa ruchowa „Ciasto”
Zabawa „Pieczemy ciasto”
Dzieci siedzą w kole i naśladują pieczenie ciasta. Wsypują mąkę do miski, mieszając obiema rękoma. Następnie wrzucają jajka- jedna ręka bierze jajko a druga skorupki wyrzuca za siebie. Aby ciasto się upiekło musimy je dobrze ugnieść, dlatego naśladujemy gniecenie ciasta wykonując ruchy naprzemienne – raz jedna ręka, raz druga.
10. Wspólne ustalenie: Co włożymy na wielkanocny stół?
Zagadki: ( źródło: Ewa Stadtmüller – Wiosenne zagadki, Wyd. „Skrzat” 2000)

Oby dzięki ludzkiej pracy
I opiece nieba
Nigdy na twym stole
Nie zabrakło ............ (chleba)

Azorek radośnie
Przy koszyczku hasa,
Lecz nic z tego nie będzie.
- Nie dla psa .................... (kiełbasa)

W cebulowych łupinkach
Lub w farbkach kąpane,
W prześliczne desenie
Ręcznie malowane. (jajka)

Może być z cukru,
Z gipsu lub z ciasta,
Lecz najważniejszy jest
I basta!!! (baranek)

Sypka jak piasek,
Jak śnieżek biała,
Smaku dodaje
Już szczypta mała. (sól)

Skromne listeczki
Ciemnozielone,
Ale bez niego –
Co to za święcone? (bukszpan)

11. Przedstawienie środkami plastycznymi wielkanocnego stołu.
12. Ocena prac dzieci.
13. Praca domowa – narysować i pokolorować jajko zgodnie z opisem.

Narysuj i pokoloruj jajko zgodnie z opisem:
Jajko jest różowe. U góry namalowane są zielone gałązki, na dole żółte kwiatki. Na środku jest niebieski pasek.

Wykreśl z wykreślanki 7 wyrazów związanych ze świętami. Następnie zilustruj je rysunkami.

W S I B A Z I E
P I S A N K I M
Ź A G R I U Ó A
T F B A Ę R H Z
D K Ą N Ł C O U
Ż U R E K Z R R
J A J K A A Ł E
S Z B Ł I K U K

........................................

Co jest prawdą?
Na Wielkanoc: łamiemy się opłatkiem, święcimy palmy i pokarmy, oblewamy się wodą, jemy karpia, jemy jajko.
........................................

Uzupełnij zdania podanymi wyrazami:
malujemy, robimy, święcimy, polewamy, jemy

W okresie Świąt Wielkiejnocy .............................palmy, .................................jajka,........................................ baby i mazurki. ...................................... pokarmy.
Na śniadanie ......................... jajka. W śmigus-dyngus ........................................ się wodą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.