X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26866
Przesłano:

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę. Konspekt zajęć

Konspekt zajęć

Temat: „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”. Wydzieranka, kolorowanie sylwet ptaków i karmnika.
Cele:
- rozbudzenie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym
- uświadomienie niesienia pomocy ptakom
- umiejętność współpracy w grupie

Metody pracy:
- słowna
- oglądowa
- praktycznego działania

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
- ilustracje ptaków wykonane techniką komputerową, sylwety ptaków, karmnika, emblematy, nożyczki, klej, kredki, flamastry, wycinanki, tacka z pokarmem dla ptaków.


Przebieg zajęcia

I. Wprowadzenie do tematu .
Każde dziecko otrzymuje emblemat ptaka – różne kolory. Wysłuchanie wiersza Diany Sokołowskiej „Zimowe dni”

Na gałęzi wróble
Razem z sikorkami,
Mimo śniegu, mrozu
Pozostały z nami.
Inne ptaki dawno
Za morze odleciały,
Tylko te maleństwa
Z nami pozostały.
My z wdzięczności do nich
Okruszków im damy,
Skórek ze słoniny
I garść dobrych ziaren.
By ptaki kochane dobrze zniosły
Mrozy i zdrowe zostały,
A gdy przyjdzie wiosna
Pięknie znów ćwierkały.

Rozmowa :

- o czym była mowa w wierszu?
- jakie znacie ptaki?
- które od nas zimą odlatują, a które pozostają? (pokaz ilustracji)
- jak możemy im pomóc przetrwać zimę?
- co możemy im wkładać do karmnika? (pokaz zbóż)

Wróbel – zboże, siemię, otręby, resztki pożywienia domowego
Sikorka – słonecznik, otręby, tłuszcz
Gil – jarzębina, nasiona drzew
Rudzik – owoce czarnego bzu, jarzębina, płatki owsiane
Dzięcioł – nasiona sosen, słonecznik, tłuszcz

Wyciągnięcie wspólnego wniosku, że „Bez pomocy człowieka ptaki nie są w stanie same zdobyć pożywienia i przetrwać zimy. Ludzie muszą im pomóc.”

II. Ćwiczenia śródlekcyjne.

Dzieci mają już emblematy ptaków. Na sygnał „fruwające ptaki” zbierają się wg kolorów przy karmniku, wyciągają skrzydła, jedzą, ....Zmieniamy miejsca karmnika przy powtarzaniu zabawy.

III. Pokaz i omówienie poszczególnych etapów pracy:

- praca indywidualna – kolorowanie ptaków
- praca zespołowa – wykonanie karmnika z ptakami

IV. Podsumowanie i ewaluacja zajęć:
- omówienie wykonanych prac
- wykonanie wystawy prac
- na emblematach ptaków dzieci mają dorysować dziubki i przykleić na kole danego koloru emblematu :
Uśmiechnięte, jeśli zajęcie się podobało
Smutne, jeśli zajęcie nie przypadło do gustu.


Opracowała i zrealizowała

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.