X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26799
Przesłano:
Dział: Świetlica

Pamiętamy o zmarłych - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych
,,Pamiętamy o zmarłych”.

Cel ogólny zajęć:
- poznanie tradycji związanych ze Wszystkimi Świętymi;
- wdrażanie do czczenia pamięci o zmarłych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych;
- zna tradycje;
- rozumie, że trzeba dbać o groby;
- umie zachować spokój i powagę;
- nazywa uczucia.
Metody pracy:
- słowne (pogadanka, rozmowa kierowana);
- ćwiczenia praktyczne;
- oglądowe.
Formy pracy:
- indywidualne, grupowe
Pomoce do zajęć:
- tekst wiersza pt. ,,Zaduszki”, kolorowy papier, ilustracje z kwiatami, kartoniki z nazwami uczuć.


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna w kręgu:
- Iskrę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk (dzieci stoją w kręgu
uśmiechają się do siebie i witają).
2. Zapoznanie z tematem zajęć.
- Uporządkowanie kartoników z liczbami w kolejności rosnącej.(1,2,3,4)
- Odwrócenie kartoników i odczytanie hasła – Wszystkich Świętych.
- Podanie tematu zajęć.
3. Rozmowa na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych:
- czy wiecie kiedy i jak obchodzone jest to święto w naszym kraju.
4. Zapoznanie uczniów z tradycjami Święta Zmarłych.
- Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień pamięci o zmarłych. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w tym dniu grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Odwiedzając cmentarz należy się odpowiednio zachowywać. Zachowujemy ciszę, powagę. W dniach poprzedzających te święto na cmentarzach panuje wielki ruch, ponieważ ludzie sprzątają groby.
- Jak nazywają się kwiaty najczęściej stawiane na grobach? (chryzantemy)
5.Określenie uczuć, jakie towarzyszą w tym dniu.
- Nauczyciel czyta nazwy różnych uczuć, a dzieci wybierają tylko te, które określają nastrój tych świąt (smutek, powaga, zaduma, spokój).
- Umieszczenie nazw uczuć na tablicy pod napisem I. XI Wszystkich Świętych.
6. Odczytanie wiersza W. Broniewskiego ,,Zaduszki”.
- Zwrócenie uwagi na opuszczone groby, że warto w tym dniu postawić na tych grobach chociaż malutki znicz.
7. Wykonanie zniczy z kolorowego papieru.
8. Podsumowanie zajęć.
- Ocena pracy dzieci przez wychowawcę.
- Ocena zajęć przez dzieci. Każde dziecko dostaje karteczkę na której rysuje buźkę
(uśmiechniętą- zajęcia podobały się, smutną- zajęcia nie podobały się).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.